K lepšiemu zdraviu vôbec netreba veľa: Týždenne mu stačí venovať menej času, ako ste si doteraz mysleli

cvičenie

K lepšiemu zdraviu vôbec netreba veľa (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Pravidelné cvičenie a najmä posilňovanie zlepší ako vašu náladu, tak aj celé vaše telo. Hoci tieto veci sú zrejme už všetkým dávno jasné, vedci sa pozreli na to, koľko času tomuto cvičeniu treba venovať. Podľa nového výskumu publikovaného vo vedeckom časopise British Journal of Sports Medicine poznáme odpoveď.

Štúdia na tisícoch ľudí

Nový výskum vychádza zo 16 predchádzajúcich štúdií, ktoré predstavovali súbor údajov od takmer 480-tisíc účastníkov štúdie. Mali od 18 do 98 rokov a väčšina z nich bývala v Spojených štátoch. Účastníci buď sami hlásili svoje zapojenie sa do aktivít na posilnenie svalov, alebo odpovedali na otázky počas rozhovorov.

Nový výskum nepreskúmal, prečo je silový tréning taký účinný pri znižovaní rizika predčasnej smrti a niektorých chorôb. No jeho výsledky sú aj tak pozoruhodné. Pokiaľ nie ste fanúšikom dlhej fyzickej aktivity, určite vás príjemne potešia.

Ideálne množstvo času

V porovnaní s ľuďmi, ktorí nevykonávali aktivity na posilňovanie svalov, tí, ktorí cvičili 30 až 60 minút silového tréningu týždenne, mali o 10 až 20 percent nižšie riziko predčasnej smrti zo všetkých príčin ako napríklad v dôsledku ochorenia srdca, cukrovky alebo rakoviny.

Spojenie 30 až 60 minút posilňujúcich cvičení s akýmkoľvek množstvom aeróbnej aktivity, napríklad vykonávaním jógy alebo bicyklovaním, zvýšilo benefit. To malo za následok o 40 percent nižšie riziko predčasnej smrti, o 46 percent nižší výskyt srdcových chorôb a o 28 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame