Stres v práci: Ponúkame vám 7 tipov, ako byť v pohode

Podnikateľ

thinkstockphotos.com

Počujeme o ňom často. Je považovaný za jednu z hlavných príčin ochorení. Azda najčastejšie sa so stresom stretávame v práci.

Stresuje nás množstvo pracovných povinností, tlak zo strany nadriadených, obava zo straty zamestnania a, samozrejme, finančná situácia. Boj proti stresu si vyžaduje komplexnú stratégiu. Na začiatok môžete začať s tým, ako zmierniť pracovný stres. Pomôžu aj maličkosti.

1. Doprajte si niekoľko kratších prestávok

Ak je to možné, doprajte si v pravidelných intervaloch niekoľkominútové prestávky. Skúste sa počas nich venovať niečomu, čo vás aspoň na chvíľu prinúti spomaliť a brať veci s nadhľadom. Účinné je hlboké dýchanie alebo strečing. Alebo otvorte okno, zhlboka dýchajte a sústredene pozorujte dianie vonku. Podľa odborníkov zaberie i to, keď si zatancujete alebo zaspievate obľúbený song (samozrejme ak máte kanceláriu pre seba). Ak máte v sebe negatívne emócie, tak sa ich snažte dostať von. Pokojne si ponadávajte alebo poplačte.


Mohlo by vás zaujať: Prežívate stres z práce? Zbavte sa ho raz a navždy!


2. Obedňajšia prestávka má slúžiť na obed

Len si spomeňte, koľkokrát ste si obedňajšiu prestávku skrátili s odôvodnením, že máte veľa práce. Poprípade ste je úplne odignorovali. Ak to budete chcieť urobiť najbližšie, majte na pamäti, že ľudské telo nie je stroj a potrebuje oddych. Tak mu ho dožičte v podobe obeda, ktorý si vychutnáte. Jedzte pomaly a venujte pozornosť aj jeho zloženiu. Ťažké a nezdravé jedlá môžu spôsobiť nielen ťažobu na žalúdku, ale aj pokles energie.

3. Pite!

Malátnosť, únava, znížená koncentrácia alebo bolesti hlavy váš pracovný výkon nezvýšia. Naopak, povedú k stresu. Príznaky nedostatku tekutín možno eliminovať jedine dostatočným pitným režimom. Zamerajte sa na priebežné pitie počas celého dňa. Preferujte čistú vodu, s mierou minerálne vody, nesladené bylinkové čaje a pod.

  • Osviežujúci nápoj

Do džbánu s vodou pridajte kúsky ovocia, poprípade čerstvú šťavu z citrónov. Nezabudnite na bylinky. Vhodná je mäta alebo medovka. Ak sa vám žiada sladšia chuť, môžete pridať malé množstvo medu.


Mohlo by vás zaujať: 7 krokov k ideálnej kancelárii: Pre lepšie výsledky a väčšiu pohodu


4. Stanovte si priority

V praxi to často vyzerá tak, že všetko je urgentné a  treba riešiť hneď. V skutočnosti ste len človek, ktorý má svoje limity. Preto si stanovte priority. Najskôr riešte neodkladné záležitosti. Ostatné si napíšte na papier a venujte sa tomu priebežne.

5. Snažte sa vychádzať s kolegami

Hoci dodržanie tejto zásady nie je úplne vo vašej moci, aspoň zbytočne nevyvolávajte konflikty. Snažte sa k druhým správať tak, ako očakávate, že sa oni budú správať k vám. Ušetríte si tak problémy i možné výčitky svedomia v prípade, že sa vám občas kolegiálne vzťahy vymknú spod kontroly.


Mohlo by vás zaujať: Stresujúca práca je nebezpečný hazard: Spôsobuje choroby a rýchlejšie starnutie


6. Chrumkajte!

Podľa niekoľkých vedeckých štúdií pôsobí chrumkanie upokojujúco. Na tento účel skvelo poslúži napríklad mrkva, kaleráb, uhorka či reďkovka. Obsahujú minimálne množstvo kalórií a telu dodajú mnoho prospešných látok.

  • Chutný reďkvičkový šalát

Na prípravu potrebujeme čerstvú reďkvičku, cottage cheesse, vajíčka, soľ, korenie, semiačka a pažítku. Reďkvičky nakrájame a osolíme. Pustia vodu, ktorú treba zliať. Pridáme k nim pažítku, kúsky natvrdo uvarených vajíčok, obľúbené semiačka (ľanové, tekvicové, sezamové, slnečnicové) a cottage cheesse. Okoreníme. Šalát môžeme jesť samotný alebo s celozrnným pečivom.

7. Dajte si niečo chutné, ale zdravé

So stresom vám pomôžu bojovať aj niektoré potraviny. Vhodnou voľbou je čokoláda s vysokým obsahom kakaa, zmes orechov a semienok, banány a ovsené vločky.


Ako často pociťujete stres v práci vy? Akými spôsobmi sa s ním snažíte bojovať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame