Čo myslíte, existuje symbol Vianoc, ktorý môže ohroziť domácich miláčikov a spôsobiť im zdravotné komplikácie? Možno vás jeden konkrétny prípad napadol okamžite. Ak ste mysleli na imelo, máte pravdu. Zelené vetvičky s bielymi bobuľkami si vešiame do domácností najmä na ozdobu, ale asi najobľúbenejšia tradícia hovorí o tom, že pod imelom by sme sa mali pobozkať. A verte či neverte, táto tradícia pochádza z Európy a nie z Ameriky. To, čo je dobré pre nás, však nemusí byť dobré pre naše zvieratká. Ako imelo ohrozuje zdravie domácich miláčikov?
Vianočné imelo ohrozuje domácich miláčikov
Imelo je súčasťou mnohých dekorácií, aj tých umelých, ale nás samozrejme zaujíma jeho čerstvá verzia. Je dôležité vedieť, že by malo byť použité alebo zavesené mimo dosahu psíka alebo mačičky, pretože konzumácia bobuliek môže spôsobiť tráviace problémy. Imelo je poloparazitická rastlina a na to, aby ona prosperovala, potrebuje hostiteľskú rastlinu. Najčastejšie rastie na stromoch (jabloň, topoľ) a dokonca druh stromu, na ktorom imelo rastie, ovplyvňuje toxicitu rastliny. Existuje niekoľko druhov a niektoré sú viac toxické, ako tie druhé.
- Európske biele imelo (lat. Viscum album) má bohatú a dlhú históriu pri liečení ľudskej artritídy a astmy, ako aj na prípady stredne ťažkých až ťažkých otráv.
- Americké imelo (lat. Phoradendron serotinum) je odlišným typom.
Oba druhy majú biele bobule, ale európske imelo má žltkasté kvety a americké zasa kvety v odtieňoch bielej. Americké imelo je tiež menej toxické ako európske, ale stále môže spôsobiť niektoré zdravotné problémy tak pre zvieratá, ako aj pre ľudí.
Prečo je imelo toxické?
Oba druhy imela obsahujú dva toxíny – lektín nazývaný toxalbumín a proteín faratoxín, ktoré ohrozujú zdravie domácich miláčikov. Tieto môžu byť problémom pre psy, mačky a kone, ak sú požité v dostatočne veľkom množstve. Problémy však zvyčajne nebývajú závažne a sú dočasné. Celé rastliny sú toxické a napriek tomu bobule majú nízke množstvo toxínov – to znamená, že listy sú ešte nebezpečnejšie. Nízka srdcová frekvencia a záchvaty sa objavujú pri predovšetkým pri voľne sa pasúcich zvieratách, ktoré skonzumujú veľké množstvo imela.
Medzi častejšie príznaky konzumácie imela patrí vracanie, hnačka, zriedkavo nízky krvný tlak alebo ťažkosti s dýchaním, ktoré by ste mohli spozorovať aj u svojho miláčika.
Medzi bezpečné a netoxické izbové rastliny, ktoré neohrozia domácich miláčikov patria napríklad exotické bromélie (lat. Tillandsia spp.), ktoré patria do tej istej čeľade ako ananás alebo vianočný kaktus (lat. Schlumbergera x buckleyi), ktorá vyniká krásnymi a farebnými kvetmi v čase Vianoc. Naviac sú to dlhoročné rastliny, ktoré spríjemňujú sviatky a neškodia zvieratkám.
Zdieľať na