Dávate si novoročné predsavzatia každý rok? Máme pre vás dávku úžasných faktov, o ktorých vie málokto

žena si pripravuje novoročné predsavzatia

Väčšina novoročných predsavzatí sa skončí neúspechom už po pár týždňoch (Zdroj: Freepik/master1305)

Veľa ľudí považuje Nový rok za deň, od ktorého začnú plniť svoje novoročné predsavzatia. A rovnako veľa z nás v nich túži nájsť si lepšiu prácu, ušetriť viac peňazí, nájsť lásku svojho života alebo chce schudnúť či začať zdravšie žiť. Ako však premeniť vytúžené ciele na skutočnosť? Odkedy si predsavzatia vôbec dávame a ako to väčšinou dopadne? Čítajte ďalej, dozviete sa zaujímavé informácie.

Novoročné predsavzatia majú dlhú a zaujímavú históriu

Väčšinou je celkom jednoduché stanoviť si ciele a ambície, ktoré chceme v novom roku naplniť, ale treba si položiť otázku, ideme na to správnym smerom? Pretože, možno to neviete, ale existuje aj presne určený deň, v ktorom sa naše predsavzatia väčšinou skončia. A že sa často končia neúspechom nemusíme pochybovať. Toto je 5 faktov, ktoré pobavia aj poučia.

1. Novoročné predsavzatia poznáme už tisícky rokov

Ako to všetko začalo? Za tradíciu dávania si predsavzatí sa môžeme poďakovať Babylončanom. Už pred viac ako 4 tisíc rokmi sa snažili, vždy v novom roku, stať sa lepšími ľuďmi počas náboženského rituálu Akitu. V ňom sa opätovne odovzdávali Bohu a tento sviatok oslavovali až 12 dní.

2. Zdravý životný štýl vedie

Dnes sú predsavzatia zamerané na úplne odlišné ciele, ako tomu bolo v minulosti. Odhaduje sa, že asi až 40 % novoročných predsavzatí je spojených zo zdravým životným štýlom a cvičením. Napriek tomu, že väčšina predsavzatí sa skončí neúspechom už po prvom týždni (vraj až 22 % a 40 % po prvom mesiaci), existuje spôsob, ako im dať šancu stať sa efektívnejšími.

3. Chcete uspieť? Vyslovte to nahlas!

Stačí si predsavzatia povedať nahlas. Ak ich vyslovíte alebo niekomu blízkemu zveríte, budete cítiť väčšiu zodpovednosť za ich splnenie. Táto stratégia vytiahne váš cieľ do reálneho sveta a nie iba do vašej hlavy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Máte už pripravený adventný veniec? Objavte 5 úžasných inšpirácií

4. Čo zvyčajne motivuje najviac?

Medzi top 5 najčastejších predsavzatí patria tieto – diéta, cvičenie a chudnutie, viac si čítať, naučiť sa niečo nové, ušetriť peniaze a byť trpezlivejší a láskavejší. Sú vaše predsavzatia odlišné? To vôbec neprekáža, každý z nás chce dosiahnuť niečo iné. Podľa prieskumu sa zistilo, že 32 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov si predsavzatia dáva. Vo vekovej kategórii nad 55 rokov toto číslo klesá iba na 10 % ľudí. Čiže motivácie každého z nás je čisto osobnou záležitosťou.

5. Aj novoročné predsavzatia mávajú svoj koniec

A niekedy môžeme byť motivovaní najviac ako sa dá, ale neúspechu sa nevyhneme. Práve preto bol stanovený aj deň, kedy ľudia vzdajú svoje predsavzatia (napríklad v oblasti zdravého životného štýlu). Na základe údajov z aplikácie venujúcej sa fitnes a cvičeniu sa 19. január stal dňom s názvom Quitter’s Day, alebo deň, keď vlastne skoncujeme so svojou snahou o zmenu.

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: Plnielanu.sk, Funfactsabout.com
Odporúčame