Ako kúpať bábätko? Poradíme s teplotou vody, správnym časom aj tipmi na držanie dieťatka

Kúpanie malého bábätka

Kúpanie bábätka sa po osvojení základných princípov stane rutinou aj pre vás (Zdroj: GettyImages)

Pred kúpaním bábätka majú zvyčajne čerství rodičia veľký rešpekt. Spočiatku nevedia, ako bábätko držať, aby ho ukladanie do vody nerozplakalo. Váhajú tiež či používať detskú kozmetiku a hľadajú čo najviac informácií, ako sa o citlivú a jemnú pokožku postarať. My vám prinášame niekoľko rád, ako svoje bábätko spoľahlivo okúpete.

Dôležitá je príprava

Samotné kúpanie bábätka zaberie bežne iba pár minút. Aby však prebehlo bez problémov, mali by ste si vopred všetko nachystať, alebo mať aspoň na jednom mieste po ruke. Od drobčeka totiž rodič nesmie ani na chvíľu odbehnúť. Akékoľvek prerušenie očného kontaktu môže celú činnosť skomplikovať. Proces vyzliekania, kúpania a následného obliekania by mal byť plynulý a pokojný.

Pripravte si:

  • vaničku alebo detské lehátko do vane
  • teplomer na meranie teploty vody
  • jemnú mäkkú osušku
  • hubku, žinku alebo rukavicu na kúpanie
  • detskú kozmetiku – krém na zapareniny, detský šampón, detský olej, na prvé kúpania aj lieh na čistenie pupkové pahýľa
  • plienku
  • veci na prezlečenie

Správna teplota je základ spokojnosti

Pokožka bábätka je mimoriadne citlivá a ak je voda teplejšia, má rýchle sklony k presušovaniu. Zároveň nemajú novorodenci ešte prvé týždne dobre rozvinutú termoreguláciu, preto sa môžu rýchlo prehriať, no zároveň aj podchladiť. Ak má byť pre bábätko kúpanie príjemnou procedúrou, musíme mať teplotu vody pod kontrolou. Aká tá najvhodnejšia?

Odporúča sa voda s teplotou ľudského tela, teda 37 – 38 °C. Dajte si však pozor, pokožka dospelého človeka je hrubšia, na rukách je dokonca zvyknutá aj na vyššie teploty, preto sa vám môže zdať takáto voda chladná. Vo výbave by preto nemal chýbať teplomer do vody. Je digitálny, napríklad v podobe kačičky alebo žabky. Ak nie je po ruke, vyskúšajte teplotu vody lakťom. Lepšie rozlíšite, či je studená, alebo už dostatočne teplá. Zároveň si dajte záležať na primeranej teplote v miestnostiach. Nie je dobré, ak sú v kúpeľni a v izbe, kam s bábätkom po okúpaní pôjdete veľké teplotné rozdiely, držte sa približne 25 – 26 stupňov


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Čakáte nový prírastok do rodiny? Naučte sa kúpať novorodenca bezpečne


Držanie počas kúpania

Do vaničky napustíme vodu do výšky približne 15 cm. Počas kúpania je nevyhnutné držať bábätko jednou rukou a podopierať ho v poloľahu v oblasti chrbta a ramien. Zvyšok telíčka opatrne ponoríme do vody. Pri ukladaní do vody sa bábätku neustále prihovárame, postupujeme pomaly a opatrne ho potierame teplou vodou.

Tip: Ak opakovane reaguje plačom a rozhadzovaním ručičiek, oplatí sa vyskúšať trik s látkovou plienkou. Pred kúpaním ho zavinieme do látkovej plienky a spolu s ňou ho opatrne ukladáme do vaničky. Bavlnenú plienku neskôr uvoľníme a dieťatko očistíme.

Pravidelnosť je individuálna

Kým v niektorých rodinách prebieha kúpanie bábätka ako každovečerný rituál, v iných iba dvakrát týždenne. Obe frekvencie sú správne. Ako je to možné? Je dôležité prihliadnuť na potreby bábätka a jeho vzťah ku kúpaniu. Pre niektorých drobčekov je príjemné kúpanie ideálnou prípravou na nočný spánok, u iných však môže vyvolať rozrušenie. Najmenšie bábätká sa pritom nemajú kde ušpiniť. Ak im pravidelne pod tečúcou vodou očistíme plienkovú oblasť po každom prebaľovaní a jemne handričkou očistíme záhyby, máme postarané o tú najdôležitejšiu hygienu.

Pri náznakoch podráždenia a vysušovania pokožky by sa mal obmedziť nadmerný kontakt s vodou a dokonca zvážiť aj používanie detskej kozmetiky. Aj keď je vyrábaná s ohľadom na ich špecifické potreby, nemusí vždy vyhovovať. Po okúpaní dieťa opatrne zabalíme do osušky a jemným pritláčaním osušíme. Ani na prebaľovacej podložke ho nenechávame osamote.

Kedy je vhodný čas na kúpanie?

Vystihnúť ten najsprávnejší čas na kúpanie vyžaduje zopár pokusov. Ak si totiž necháte kúpanie na dobu krátko pred spánkom, môže sa stať, že bude dieťatko už príliš unavené. Po kúpaní tak zostane plačlivé a veľmi podráždené. Ideálny čas je preto približne hodinu pred uložením na nočný spánok.

Najmenšie bábätká by nemali ísť do vaničky úplne hladné, ale ani bezprostredne po nakŕmení. Kŕmenie si môžete nechať ako upokojujúci rituál po okúpaní, kedy už pokojne a v bezpečí oddychuje. S láskavým prístupom sa už po niekoľkých týždňoch z kúpania stane obľúbená podvečerná aktivita, na ktorú sa bude tešiť drobček aj vy!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame