Dodajte starým veciam šmrc a originalitu: Skúste maľbu na textil

Textílie

thinkstockphotos.com

Maľovanie na textil je nielen zábavou pre kreatívnych, ale aj užitočnou praktickou činnosťou. Rôznymi technikami dokážete niekedy zachrániť fľakaté oblečenie, ktoré by bolo inak nenositeľné alebo vyrobíte originálny darček. Myslíte si, že na to nemáte zručnosť? Samozrejme talent a prax umožní perfektné výsledky, s pomocou šablón a rôznych pomôcok si však poradí i začiatočník.

Maľovanie na textil je nielen zábavou pre kreatívnych, ale aj užitočnou praktickou činnosťou. Rôznymi technikami dokážete niekedy zachrániť fľakaté oblečenie, ktoré by bolo inak nenositeľné alebo vyrobíte originálny darček. Myslíte si, že na to nemáte zručnosť? Samozrejme talent a prax umožní perfektné výsledky, s pomocou šablón a rôznych pomôcok si však poradí i začiatočník.

Vhodný podklad

Najvhodnejšie na maľovanie je bavlnené oblečenie jednoduchého strihu, s hladkou štruktúrou, ako sú tričká, rifle, šatky, plátené tašky. Najjednoduchšie je maľovať na  biely alebo pastelový podklad. S farbami na tmavý podklad sa dá maľovať aj na oblečenie čierne či sýtych farieb, len niekedy je potrebné naniesť viac vrstiev.

Farby na textil

Špeciálne akrylové farby na textil, ktoré sa nanášajú štetcom, sa dajú kúpiť v sadách základných odtieňov, ktoré môžete vzájomne miešať. Vybrať si môžete medzi farbami na svetlý a tmavý podklad. Okrem toho sa zídu kontúrovacie farby, fixky na textil, voskovky a gélové perá na textil, trblietky, reliéfne farby, farebné spreje. Ak sa chystáte začať, počítajte s investíciou od 10€ vyššie.

Základné obrysy

Ak máte vybratý motív, treba ho nakresliť na podklad. Môžete to urobiť viacerými spôsobmi:

  • voľnou kresbou mäkkou ceruzkou alebo špeciálnou fixou, ktorá vybledne po 24 hodinách
  • obkreslením šablón z papiera pomocou fixy na textil
  • prekreslením motívu fixkou na textil na papier na pečenie, následne priložíte papier obrázkom k podkladu a  žehličkou prežehlíte, čím sa obrys pretlačí na textil; nezabudnite, že v tomto prípade je motív otočený zrkadlovo
  • prekreslíte motív pomocou kopírovacieho papiera na zvyšky samolepiacej tapety, vystrihnete a jemne teplou žehličkou (aby ste na nej udržali ruku) pritlačíte na podklad – obzvlášť vhodné pre techniku sprejovanie

Mohlo by vás zaujať: Vianočný darček netradične: Prekvapte originálnym kurzom!


Vyfarbovanie

Pred vyfarbovaním treba podložiť vrstvu látky, na ktorú budete maľovať, nepremokavou fóliou, mikroténovým vrecúškom alebo opakovane použiteľným kúskom umývateľného obrusu. Podklad vyrovnajte a dobre napnite, môžete si pomôcť kruhom na vyšívanie alebo kusom kartónu a štipcami na bielizeň. To vám zabezpečí, aby sa pri vyfarbovaní podklad neposúval. Vyfarbovať môžete aj fixkami, najmä menšie plochy, sú však menej trvácne ako farby. Farby nanášajte tenkým štetcom od stredu smerom k okrajom, zabránite tak prípadnému rozpíjaniu cez obrys. V prípade potreby ich možno zriediť vodou, na tmavý podklad je lepšie maľovať nezriedenými farbami. Vždy maľujte len jedným odtieňom, nechajte vyschnúť a pokračujte ďalšou farbou. Ak ste zručnejší, môžete vyskúšať tieňovanie.

Kontúry

Hotový uschnutý motív môžete vhodne doplniť kontúrami, najmä ak ide o detské obrázky. Kontúry sa maľujú kontúrovacou farbou v tube so špeciálne upraveným hrotom alebo tenkým guľatým štetcom veľkosti 0 a 2. Tiež môžete na záver dozdobiť obrázok trblietkami – glitrami, ktoré sa nanášajú vo forme gélu.


Mohlo by vás zaujať: FOTOPOSTUP Čiapky s brmbolcom: Vyrobte si originálne ozdoby na stromček sami doma


Sprejovanie, tupovanie

Sprejovaním a tupovaním sa dá vytvoriť pekný efekt ako pozadie alebo ho využiť farbenie väčšej plochy, napr. rukáva. Touto technikou dosiahnete dobré výsledky aj vtedy, ak si netrúfate na kreslenie a vyfarbovanie. Pred sprejovaním dobre prekryte okolité plochy, motív vytvoríte pomocou samolepiacej tapety, ktorú po zaschnutí odstránite.

Pri tupovaní namáčate hrubší štetec alebo kúsok špongie do farby a v rôznych smeroch otláčate na podklad. Vznikne mramorový efekt, ktorý pôsobí plasticky a tiež je možné pri tejto technike použiť samolepiace šablóny.

Fixácia

Ak ste s farbami skončili, dielko je hotové a dobre vyschlo, treba ho zafixovať. Robí sa to prežehlením z rubovej strany textílie alebo z lícnej cez papier na pečenie, bez použitia pary 3-5 minút. Niektoré farby umožňujú bavlnené kúsky fixovať v elektrickej rúre pri teplote 150ºC.


Vyskúšali ste už maľovanie na textil? Ako veľmi vás táto aktivita zaujala? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame