Chcete mať dokonalý trávnik? Vieme, ako na starostlivosť, krásny ho môžete mať už tento rok

Starostlivosť o trávnik

Krásny a zelený trávnik si vyžaduje starostlivosť, skúste však kosiť mozaikovito (Zdroj: GettyImages)

Upravený trávnik je pýchou každého záhradkára. Krásny zelený koberec však nezískate zadarmo, starostlivosť je nevyhnutná počas celého roka. Máme pre vás stručný návod, čo všetko vášmu trávniku dopriať na jar, v lete i na jeseň.

Dni sú čoraz teplejšie a mnohí trávia v záhrade svoj čas doslova od rána až do večera. Okrem kvetinových a zeleninových záhonov či ovocných sadov svoju pozornosť venujú aj trávnatej ploche. Tú totiž nestačí len raz pohnojiť, zaliať a pokosiť, dôležitá je pravidelnosť. Trávniku ulahodíte najmä prevzdušňovaním, novým osivom, kvalitným hnojivom a zavlažovaním. Pamätajte, že ak niečo zanedbáte, na kvalite trávnika sa to zaručene odzrkadlí.

Trávnik na jar

Upracte:  Oživiť trávnik po zimnom spánku treba hneď, ako rozmrzne pôda. Prvým krokom je odstránenie odumretej trávy, zhrabanie lístia a odstránenie popadanýchvetvičiek a kameňov. Ideálne je pustiť sa do toho ešte skôr, ako začne tráva rásť, aby ste ju nepoškodili hrabľami.

Prekyprite: Po odstránení hrubých nečistôt prichádza na rad vertikutácia trávnika. Ide o vertikálne narušenie trávnika pomocou vertrikutátorov, pri ktorom sa odstraňujú uschnuté steblá, mach a burina. Zároveň sa prevzdušňuje koreňový systém trávy, aby k nemu ľahšie prenikli živiny, voda a vzduch. Výhodou vertikutácie je tiež presekanie trávnych výbežkov, čo má za následok tvorbu nových výhonkov a zahustenie trávnika. Vertikutátorov existuje niekoľko druhov, najčastejšie sa používa benzínový a elektrický, prípadne ručný.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivan Jaščur (@ivan_exclusive_jascur)

Pohnojte: Po vertikutácii holé či poškodené miesta dosejte novým trávnym semenom. Nezabudnite však vybrať kvalitné osivo, na trávnej zmesi sa rozhodne nevyplatí šetriť. Mimoriadne dôležitú časť jarnej starostlivosť o trávnik tvorí hnojenie. Dobre pohnojená tráva je zelenšia, hustejšia a odolnejšia voči chorobám. Pre zdravý rast a na boj s burinou trávnik potrebuje predovšetkým dusík, fosfor a draslík. Použite kombinované hnojivo a kyslosť upravte vápencom. Pozor, nikdy nesmiete hnojiť a vápniť súčasne!

Polejte: Najmä novo vysiate semená potrebujú prísun vody. Ak hneď na začiatku vyschnú, nevyklíčia, a osev je potrebné robiť znovu. Ak je však trávnik nažltnutý či hnedý, znamená to, sa v ňom drží príliš veľa vody. Jej množstvo zmenšíte tým, že trávnik prepichnete a zasypete kremičitým pieskom.

Pokoste: Trávnik nechajte trocha vyrásť, aby mohli zosilnieť. Prvé kosenie sa odporúča pri výške 7 až 10 centimetrov, steblá treba skrátiť o tretinu. Ak by ste ich pokosili na menej než 5 cm, hrozila by im dehydratácia. Nezabudnite ani na odburinenie – buriny sa najlepšie zbavíte tým, že ju odstránite mechanicky, aj s koreňmi, inak totiž vyrastie znovu.


Mohlo by vás zaujať: Zelená je tráva alebo ako sa starať o trávnik: Aj ten váš môže vyzerať na jednotku


Leto a starostlivosť o trávnik

Zavlažujte: Trávnik je vhodné polievať denne, a to zavčas rána alebo po západe slnka. V prípade, že máte málo času, zavlažovanie je možné realizovať aj raz za dva – tri dni, vtedy treba použiť viac vody. Platí pravidlo: nikdy nepolievať v čase, keď je slnko najostrejšie.

Prihnojujte: Dopĺňať živiny prihnojovaním je vhodné každé dva až tri týždne.

Koste: Skracovanie stebiel má svoje pravidlá a odvíja sa od teploty vzduchu. Ak je táto okolo dvadsiatky, trávnik môžete pokosiť na tretinu pôvodnej dĺžky. Ak sa teplota pohybuje okolo 25 °C, skráťte ho na polovicu, a ak stúpne nad 25 stupňov, ponechajte dve tretiny dĺžky. Dôvod je jednoduchý: dlhšie steblá ľahšie odolajú slnku a ochránia pôdu pred vysušením.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KTn Service s.r.o. (@ktn_service.s.r.o)

Čo s trávnikom na jeseň

Dosejte: Miesta, na ktorých a vám objavili lysiny, dosejte novým trávnikom. Použite osivo na obnovu trávnika, do zimy steblá určite vyrastú.

Pohrabte: Pravidelne zhrabávajte lístie popadané zo stromov a ostatné nečistoty, ako zvyšky koreňov či machu.

Prevzdušnite: Vyčistený trávnik prevzdušnite vertikutátorom. Ide o rovnakú kúru, akú ste trávniku dopriali na jar.

Zrealizujte vápnenie: Ešte kým začne zima, trávnik pohnojte a kyslosť pôdy znížte vápnením. Opäť platí, že medzi hnojením a vápnením treba dodržať určitý časový odstup.

Polievajte: Hoci na jeseň už teploty nemusia byť vysoké, naďalej trávnik pravidelne polievajte.

Pokoste: Posledné kosenie by ste mali zrealizovať počas októbra, potom je už potrebné dopriať trávniku oddych.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame