Úspech celého Slovenska: Zálohujeme už vyše desať mesiacov, návratnosť obalov dosiahla 70 %

plastové fľaše

Od januára tohto roka majú obyvatelia Slovenska možnosť zálohovať plastové fľaše a plechovky od nápojov (Zdroj: Freepik/chachamps)

Máloktorý veľký projekt bol u nás taký úspešný ako spustenie zálohového systému v roku 2022. Slováci svojím prístupom dokázali, že im záleží na ochrane a zachovaní životného prostredia pre budúce generácie. Vďaka tomu sa tak blížime k  návratnosti zálohovaných obalov minimálne 90% do roku 2025.

Úspech celého Slovenska

Zálohový systém, ktorým Slováci predbehli všetkých svojich susedov, predstavuje veľký úspech. Konštatujú to zapojené organizácie a domáci aj zahraniční odborníci. Jednorazové nápojové obaly miznú z kontajnerov aj z našich ulíc a vodných tokov.

„Slováci sa k zálohovaniu plastových  fliaš a plechoviek postavili veľmi zodpovedne a aktívne sa do neho zapájajú, aj preto sa nám spoločnými silami podarilo za prvých 10 mesiacov vyzbierať 70 percent všetkých zálohovaných obalov, čím sme zatiaľ prekonali zákonný cieľ o 10%,“ uviedla Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému.

Približne 2,5 milióna obalov každý deň

Ku koncu októbra sa vyzbieralo takmer 680 miliónov zálohovaných obalov, pričom sa k tomuto obdobiu umiestnilo na trh približne 980 miliónov. „Každý deň sa na Slovensku vyzbiera približne 2,5 milióna nápojových plastových fliaš a plechoviek, ktoré by inak v nemalej miere skončili v prírode alebo vo vodných tokoch,“ potvrdil minister životného prostredia Ján Budaj v nedávnom vystúpení na environmentálnom fóre v britskom Birminghame.

Recyklujú sa stovky miliónov plastových fliaš a plechoviek

V polovici novembra počet odovzdaných plastových fliaš a nápojových plechoviek prevýšil 720 miliónov. Všetko nasvedčuje tomu, že sa Slovensku už prvý rok podarí vyzbierať viac ako 70% a priblížiť k cieľu 90% návratnosti zálohovaných obalov. Ako naznačil aj Ján Budaj, bez súčasného zálohového systému by veľká časť z tohto objemu plastov a hliníka zaťažila prírodu – či už ako voľne pohodený odpad, skládkovaný materiál, alebo vplyvmi spaľovania.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Unikátna operácia: Slovenskí lekári pri pôrode zachránili novorodenca s nádorom

Slováci sú so systémom spokojní

Dôležité pre úspech zálohovania je, že sa k nemu spotrebitelia stavajú pozitívne. V prieskume, ktorý urobil na jar 2022 na Slovensku výrobca zálohomatov, spoločnosť TOMRA, vyjadrila väčšina respondentov spokojnosť so zálohovým systémom. Mali pritom tendenciu vyhľadávať odberné miesta s vyšším komfortom zálohovania (t. j. predajne s automatizovaným preberaním nápojových obalov – zálohomatmi). Vo videoanketách respondenti taktiež vyjadrovali súhlas a pochopenie pre zavedenie zálohového systému najmä s odôvodnením pomoci pre naše životné prostredie.

„Rozbehnutie zálohového systému na Slovensku sa podarilo veľmi dobre aj vďaka podpore obchodníkov a spotrebiteľov. Pochopili účely zálohovania a mali tak motiváciu naučiť sa nové veci a prekonať počiatočné obavy spojené s adaptáciou nového systému,“ komentoval Roman Postl, Managing Director TOMRA Collection Slovakia.

Zálohovanie posilňuje a skvalitňuje recyklačný reťazec

Recykláciu nápojových obalov považujú za životne dôležitú výrobcovia týchto obalov, výrobcovia nápojov aj obchodníci. Preto podporujú zálohový systém.

Plastové fľaše a plechovky od nápojov vrátené do predajní a zálohomatov predstavujú pre recyklátorov kvalitnejšiu surovinu ako bežný materiál zo separovaného zberu. „Zaznamenali sme úbytok iných kontaminantov, teda olejových a mliekových plastových fliaš či fliaš z drogérie, čo ma pozitívny vplyv na kontinuálnu a efektívnu výrobu plastového recyklátu,“ priblížil František Doležal, generálny riaditeľ spoločnosti General Plastic, ktorá je recyklátorom plastových fliaš.

Správca zálohového systému je v súčasnosti najvýznamnejším slovenským dodávateľom do lokálnych recyklačných spoločností.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame