Dýchate správne? Väčšina z nás robí chyby, skontrolujte svoju techniku!

Správne dýchanie

Sústreďte sa na správne dýchanie (Zdroj: GettyImages)

Dýchaním svoje telo zásobujeme kyslíkom. Čím viac kyslíka dostávame, tým väčšia je kvalita života našich buniek. No hoci je dýchanie také životne dôležité, prakticky mu nevenujeme žiadnu pozornosť. Zbystríme len vtedy, keď s ním začneme mať problémy. Mnohé zdravotné ťažkosti, ktoré pociťujeme, pritom môžu súvisieť práve so spôsobom nášho dýchania.

Existuje správne či nesprávne dýchanie? Znie to zvláštne, ale existuje. Aj pri takej úplne prirodzenej veci môžeme robiť chyby, ktoré majú dopad na naše zdravie. Správnym dýchaním dokážeme pozitívne ovplyvniť fungovanie orgánov, stav svojho nervového systému, tepovú frekvenciu či dokonca krvný tlak. A hoci sa na dýchanie málokedy vedome sústredíme, pretože ide o tú absolútne najzákladnejšiu potrebu nášho organizmu, môžeme ním tiež odbúrať stres, podporiť kvalitný spánok, upraviť svoje trávenie a posilniť imunitu.

Môže za to životný štýl

Nesprávne dýchame predovšetkým vtedy, keď sami sebe nevenujeme dostatočnú pozornosť a ignorujeme zdravý životný štýl. Zabijakom správneho dýchania je najmä dlhé sedenie. Ak máme sedavé zamestnanie a väčšinu dňa trávime v strnulej pozícii na stoličke za počítačom, naše pľúca sú stlačené a brucho ochabnuté. Keď sa k tomu pridá nadváha a nedostatok primeranej fyzickej aktivity, máme zarobené na problém.

Skúste si spomenúť, ako ste naposledy dýchali, keď ste boli v strese. Pravdepodobne to bolo rýchle a plytké dýchanie – akoby ste sa snažili nahnať čo najviac kyslíku do tela. Tomuto sa hovorí hyperventilácia a ide o typický príklad nesprávnej techniky dýchania. Keď naberáme rýchle nádychy, nestíhame vylučovať oxid uhličitý. Tým sa spomalí náš krvný obeh a naše telo v snahe podporiť prietok krvi zvýši tepovú frekvenciu. Výslednou reakciou organizmu je obvykle mravčenie v končatinách a objaviť sa môžu aj kŕče a mdloby.


Správne dýchanie prospieva celému telu: Viete, ako na to?


Hruď nie je bránica

Vedeli ste, že za minútu sa nadýchneme a vydýchneme asi 18-krát? Žiaľ, až 90 percent ľudí vo vyspelých krajinách dýcha plytko – hruďou, namiesto hlbokého dýchania bránicou. Pri nesprávnom dýchaní nevyužívame plný potenciál pľúc, doslova sa uspokojujeme len s existenčným minimom. Chyba je aj v tom, že sa nadychujeme ústami, a nie nosom. Oberáme sa tak o filtrovanie vzduchu, ktorého je nos schopný.

Ako zistíte, či dýchate správne, teda bránicou? Pri bráničnom dýchaní zapájame aj brucho, pre tréning je preto potrebné položiť si dlane na pupok a vnímať dotykom, ako sa svaly rozťahujú. Skúste sa pohodlne usadiť do tureckého sedu, vyrovnajte chrbát, uvoľnite ramená a pokývajte hlavou, aby ste zrelaxovali aj krk. Potom zatvorte oči a pomaly sa nadýchnite nosom. Narátajte do dvoch a potom s mierne pootvorenými ústami pomaly vydychujte pri rátaní do štyroch.

Trénovať môžete aj v ľahu, v takom prípade si položte na brucho knihu a pokračujte ako pri tureckom sede. Mali by ste vnímať, ako sa vám kniha zdvíha a klesá, čo je neklamným znamením, že okrem hrudného koša zapájate do dýchania aj bránicu. Cvičenie by malo byť príjemné, ideálne je trénovať 5 až 10 minút. Pri tréningu je vhodné sústrediť sa len na dýchanie a vypustiť z hlavy všetky starosti.

Čo nám hrozí, ak sa nezbavíme zlozvyku?

Zlé návyky si zvyčajne prinášame už z detstva, a to sa týka aj dýchania. Pri povrchovom dýchaní zaťažujeme bedrovú časť chrbtice, často dochádza aj k blokádam v medzilopatkovej oblasti. Ak dýchame otvorenými ústami, zaťažené bývajú svaly šije a to môže spôsobovať časté bolesti hlavy. Pri hrudnom dýchaní bez zapojenia brušnej steny nás môžu trápiť poruchy trávenia, ale aj nesústredenosť, nervozita a úzkosť.

Nie nadarmo si ľudia v dôležitých okamihoch života navzájom radia: „Dýchaj zhlboka! To dáš, stačí len hlboký nádych a výdych.“ Je pochopiteľné, že človek nedokáže svoje dýchanie kontrolovať 24 hodín denne, to však ani nie je potrebné. Naše telo zvyčajne vie, kedy potrebuje hlbší nádych a kedy mu stačí pozvoľný prísun kyslíka. Je len treba načúvať mu a snažiť sa mu čo najviac pomôcť.

Naše tipy pre podporu správneho dýchania:

  • Precvičujte si správny postoj a posed, pretože aj to, ako sedíme a stojíme, ovplyvňuje naše dýchanie.
  • Spievajte si, spev nielen zlepší náladu, ale aj roztiahne pľúca a umožní hlbšie dýchanie.
  • Ak ste strávili väčšinu dňa pri počítači, vystrite sa a popreťahujte sa.
  • Dodržiavajte pomer medzi nádychom a výdychom – výdych by mal trvať dvakrát dlhšie ako nádych (vzorec 1:2).

Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame