Ako vybrať zvieraťu kliešťa? Sezóna je v plnom prúde, ohrozené sú psy aj mačky!

Kliešť domáce zvieratá

Na jar a v lete vrcholí sezóna kliešťov (Zdroj: GettyImages)

S nástupom teplých dní automaticky prichádza aj téma kliešťov. Hoci tieto parazity vykazujú miernu aktivitu aj počas chladných mesiacov, práve jar a leto predstavujú vrchol sezóny. Kliešte majú ideálne podmienky na rozmnožovanie sa a všadeprítomná zeleň im ponúka dokonalú skrýšu.

Malí upíri sa zachytia na nič netušiacu obeť, aby ju obrali o pár kvapiek krvi. To je ale najmenej. Kliešte sú nebezpečné, pretože môžu roznášať ochorenia ako borelióza či kliešťová encefalitída. Ohrození nie sú iba ľudia, ale aj zvieratá. Myslite na zdravie domácich miláčikov a ochráňte psa alebo mačku pred kliešťami.

Nezanedbajte účinnú prevenciu proti kliešťom

Vyhýbať sa vysokej tráve, alebo nebodaj obmedziť venčenie na prechádzku po betóne, určite nie je efektívna ochrana proti kliešťom. Ešte ťažšie je to u zvierat s voľným výbehom. Nespoliehajte sa ani na kefu. Kliešť sa v hustej srsti ľahko stratí a keď sa raz zahryzne, už sa len tak nepustí.

Najlepšiu ochranu proti kliešťom predstavujú ektoparazitické pomôcky a prípravky pre zvieratá. Ide o ochranné prostriedky s obsahom látok, ktoré parazity odpudzujú alebo usmrcujú. Prípadne kombinujú oba účinky. V ponuke obchodov nájdete rôzne prostriedky na ochranu pred kliešťami. Pri výbere berte ohľad na fyzickú predispozíciu a povahu psa alebo mačky.  Držte sa pokynov na príbalovom letáku alebo odporúčaní odborníka. Niektoré ektoparazitické prípravky pre psy môžu byť napríklad pre mačky nebezpečné.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Hagan (@lovedogandy)

Vyskúšajte obojky proti parazitom

Praktické obojky, napustené účinnými látkami, sú azda najpoužívanejším prostriedkom na ochranu zvierat proti kliešťom. Obojok je posiaty pórmi, cez ktoré sa uvoľňuje látka v podobe prášku a postupne sa roznáša tele. Účinok nastupuje zvyčajne do 48 hodín a v závislosti od výrobku môže trvať aj niekoľko mesiacov. Ektoparazitický obojok je vhodný aj v prípade, že zviera častejšie kúpete. Voda totiž jeho účinok neznižuje. Na druhej strane, môže dôjsť k strate alebo upchatiu pórov, čo zamedzí uvoľneniu aktívnych látok. Obojok však musíte pravidelne čistiť.

Kvapky roztoku za krk

V lekárni alebo u veterinára dostať pipetu naplnenú roztokom. Jej variant zvolíte podľa hmotnosti zvieraťa, aplikáciu zvládnete bez problémov doma. Stačí rozhrnúť srsť za krkom a vyprázdniť celý obsah. Kvapky za krk vykazujú vysokú účinnosť a tie špeciálnejšie dokonca vytvárajú ochrannú zónu v okolí psa alebo mačky. Nevýhodou môže byť alergická reakcia, kratšia účinnosť a znížená ochrana pri kontakte s vodou.


Pozor na kliešte: Vyskytujú sa aj v mestskom prostredí či horských oblastiach


Sprej proti parazitom

Sprej proti kliešťom má jednoduchú aplikáciu a univerzálne využitie. Môžete ním postriekať nielen telo zvieraťa ale aj pelech, či búdu. Rátajte však s kratšou účinnosťou. Ošetrenie treba zvyčajne opakovať každých 7 dní. Myslite aj na to, že vášmu kamarátovi nemusí byť po chuti vôňa a zvuk spreja pri nanášaní.

Ako správne a bezpečne vybrať kliešťa psovi alebo mačke?

Súčasné ochranné prostriedky proti kliešťom fungujú dobre, no nič nie je na 100 %. Preto ak objavíte v srsti miláčika kliešťa, nebežte podať sťažnosť výrobcovi. Bez nich by bolo cudzopasníkov rozhodne viac. Radšej sa naučte kliešťa správne vytiahnuť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ALFA VITA (@alfa_vita_cz)

Ako vybrať kliešťa, aby hlavička nezostala v koži?

  1. Nasaďte si rukavice a vydezinfikujte miesto, kde je kliešť prisatý.
  2. Kliešťa pevne uchopte čo najbližšie ku koži. Na vyberanie kliešťov používajte špeciálnu pinzetu alebo háčik, ktoré bežne dostať v lekárni.
  3. Parazita ťahajte smerom kolmo nahor. Môžete si pritom pomôcť miernym kývaním zo strany na stranu. Po odstránení kliešťa ranu opäť dezinfikujte.
  4. Kliešťa zlikvidujte. Zabaľte ho do vreckovky a v bezpečnom prostredí zapáľte alebo spláchnite do toalety.
  5. 1 – 2 dni po vytiahnutí ranu kontrolujte. Ak je začervenaná, opuchnutá, zahnisaná alebo pozorujete zmenu v správaní zvieraťa, vyhľadajte veterinára.

Mydlo alebo niť? Týmto metódam sa radšej vyhnite

V snahe vybrať kliešťa, ste možno aj vy siahli po mydle či kréme. Tieto zastaralé praktiky sa ale neodporúčajú. Parazit sa ztotiž po namydlený začne dusiť a obsah svojich čriev vyvráti do rany, čím sa zvyšuje riziko infekcie a vznik nebezpečných ochorení. Ani točenie v protismere hodinových ručičiek nemá efekt. Sosák kliešťa predsa nie je závit.

Vyberanie kliešťa nie je žiadna operácia a keď sa budete držať pravidiel, určite to zvládnete. Ak si ale na kliešte netrúfate, nie je žiadna hanba zobrať svojho domáceho miláčika k veterinárovi.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame