Ako správne odčervovať psa a mačku? Závisí od toho aj vaše zdravie

(Zdroj: Shutterstock)

Domáce zvieratá môžu chytiť viacero typov vnútorných parazitov. Môžu im spôsobiť rôzne zdravotné problémy, od menej závažných až po smrteľné. Navyše, u mnohých z nich tu existuje riziko prenosu na človeka. Odčervovanie je preto jednou zo základných častí starostlivosti o domáce zvieratá.

Typy vnútorných parazitov u psov a mačiek

Najčastejšími vnútornými parazitmi psov a mačiek sú črevné parazity – neslávne známa trojica škrkaviek, hlístovcov a háďatiek. Medzi ďalšie parazity, ktoré infikujú tráviaci systém, patrí známa pásomnica alebo menej známy a pre človeka smrteľný parazit svalovec.

Veľmi zákerné a bohužiaľ nie úplne zriedkavé sú aj tzv. srdcové červy, ktoré napádajú srdcové tkanivo zvieraťa. Parazity môžu spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie a, samozrejme, smrť, ak sa neliečia.

Ako správne odčervovať šteniatka a psy

Šteniatka spolu so svojou matkou sa prvýkrát odčervujú vo veku 14 dní a odčervovanie opakujeme každé dva týždne až do veku 3 mesiacov. Je dôležité dodržiavať tento harmonogram pre odstránenie prípadných všetkých vývojových štádií škrkavky.

Ďalej pokračujeme každý mesiac do veku ½ roka a následne interval natiahneme na každé 3 mesiace až do veku 1 roka. V mladom veku siahame skôr po pastách.

Dospelé psy by sa mali odčervovať  každé 3 až 6 mesiacov. Po správnosti by sme mali po antiparazitiku siahnuť až po vyšetrení stolice a náleze vajíčok parazita.

Z časových a kapacitných dôvodov však pristupujeme k preventívnemu odčervovanie práve v intervale 3 až 6 mesiacov. Pokiaľ v truse nájdeme vajíčka alebo samotného parazita, odčervenie zopakujeme aj po 14 dňoch.

Pri gravidných sukách sa odčervovanie upravuje. Zvykne sa odčervovať v čase nakrytia a potom až po narodení šteniatok.

Pokiaľ sa pes lieči na nejaké vážnejšie ochorenie, je potrebné sa o vhodnosti a intervale odčervovania poradiť s jeho veterinárom.

Ako správne odčervovať mačiatka a mačky

Mačiatka odčervujeme prvýkrát aj s ich matkou vo veku 3 týždňov a opakujeme ho každé 3 týždne až do veku 3 mesiacov. Potom interval natiahneme  na každé 3 mesiace do veku 1 roka. Dospelú mačku odčervujeme každé 3 až 6 mesiacov, podľa životného štýlu mačky.

Vonkajšie mačky odčervujeme častejšie ako tie, ktoré bývajú iba v interiéri. Ak v truse mačky spozorujeme príznaky parazita, odčervenie zopakujeme po 14 dňoch.

Pri gravidných mačkách platí to isté čo pri sukách.

Čo musíme vedieť o výbere antiparazitika na vnútorné parazity

Pri antiparazitikách, podobne ako je to u antibiotík, existuje riziko, že si parazit vytvorí na danú látku rezistenciu a neskôr už na neho nebude účinkovať.

Z tohto dôvodu je obzvlášť dôležité vyberať správnu dávku podľa aktuálnej váhy vášho zvieraťa a antiparazitiká pravidelne striedať. Pokiaľ kúpite produkt určený pre menšiu váhu ako má vaše zviera, riskujete, že dávka nebude dostačujúca.

Akú liekovú formu antiparazitika si vybrať?

V zásade existujú tri druhy odčervovacích prípravkov:

  • pasta,
  • tablety, 
  • novšia forma spot-on.

Pasta sa zvyčajne používa len na šteňatá a mačatá, pretože je pre ich telo najšetrnejšia. Zvyčajne však pôsobí len proti určitým typom vnútorných parazitov, a preto nie je vhodná pre dospelé zvieratá.

Dávkuje sa podľa pribaleného letáku. Potrebné množstvo pasty sa vstrekne priamo do papule zvieraťa, po aplikácii sa zdvihne hlava zvieraťa na chvíľu dohora, tak aby zviera dávku zožralo. Je potrebné to skontrolovať.

Najčastejšou formou na odčervovanie sú tablety. Ponuka na trhu je dostatočne široká a chovatelia si môžu vybrať z viacerých cenových a kvalitatívnych kategórií (najmä z hľadiska komplexnosti ochrany). Tableta sa môže zožrať celá, ale sa rozdrví a primieša do stravy. Treba si taktiež overiť, či ju zviera aj naozaj zožralo.

(Zdroj: PR článok)

Najpohodlnejšou formou je spot-on, vďaka čomu si v poslednom čase získal popularitu. Aplikuje sa pipetou na kožu na chrbte krku zvieraťa. Je dôležité toto miesto dodržať, aby si to zviera nedokázalo zo srsti zlízať. Väčšina spot-on fľaštičiek chráni okrem vnútorných parazitov aj proti najbežnejším vonkajším parazitom, čím poskytuje chovateľovi výhodu dvojitej ochrany v jednom výrobku.

Aké riziko predstavujú parazity zvierat pre ľudí?

Takmer všetky parazity psov a mačiek sú prenosné na človeka. Najväčšie riziko predstavujú pre malé deti a ľudí s oslabenou imunitou, pretože ich imunitný systém sa im nedokáže brániť tak efektívne ako je to pri dospelom zdravom človeku.

Odčervovanie je jednou zo základných úloh každého chovateľa psov a mačiek, a to aj v prípade zvierat, ktoré žijú trvalo v domácnosti. Popri odčervovaní je nevyhnutné zabezpečiť aj hygienu a vhodnú stravu pre zvieratá.

Antiparazitiká, krmivá, výživové doplnky aj kozmetiku pre domácich miláčikov nájdete výhodne na e-shope Dr.Max.

Zdroj: PR článok, redakcia VetClub Dr.Max
Odporúčame