Strašiak menom menopauza: Odborníčka hovorí o dvoch extrémoch, aké sú riešenia?

Menopauza

S menopauzou sa u žien spájajú najmä nepríjemné návaly tepla (Zdroj: GettyImages)

Menopauza je prirodzenou súčasťou starnutia a týka sa každej ženy. Aj v dnešnej dobe sa však ešte stále radí medzi tabuizované témy. Často je sprevádzaná pocitmi hanby, kolujú o nej chybné informácie a v spoločnosti sa o nej veľakrát radšej mlčí.

V článku sa dočítate:

1. Kedy možno hovoriť o menopauze

2. Aké fázy má menopauza

3. O najčastejších príznakoch menopauzy

4. Ako sa ženy zvyknú vyrovnávať s menopauzou

5. Zmiernenie príznakov menopauzy hormonálnou cestou

6. Zmiernenie príznakov menopauzy nehormonálnou cestou

7. Kedy vyhľadať pomoc

Kedy hovoríme o menopauze?

Prirodzená menopauza predstavuje koniec reprodukčného veku ženy. Ide o trvalé vymiznutie menštruácie, ktoré nie je spôsobené chirurgickým zákrokom. Menopuazu by sme si tiež nemali zamieňať so zdravotným stavom s následkom úplnej straty menštruácie. U žien totiž menzes môže vymiznúť aj v dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie, podstúpenia rádioterapie (ožarovania) alebo chirurgického odstránenia vaječníkov.

Fázy menopauzy

Perimenopauza (prechod alebo klimaktérium)

Obdobie, ktoré začína tesne alebo už niekoľko rokov pred samotnou menopauzou. Vaječníky produkujú menej estrogénu a progesterónu, v dôsledku čoho prechádza ženské telo hormonálnymi zmenami. Okrem nepravidelného menštruačného cyklu sa už v tomto období môže vyskytnúť viacero nepríjemných príznakov, o ktorých sa zmienime nižšie v článku.

Ak budete patriť k tým šťastnejším, vstup do tejto fázy si možno ani nevšimnete. Vyskytuje sa prevažne po 40. roku života ženy a trvá niekoľko rokov. Kým najčastejšie sa hovorí o piatich rokoch, nie je vylúčené ani jej trvanie viac ako desať rokov.

Menopauza

Bežný priemerný vek, v ktorom sa žena dostáva do menopauzy, je okolo 50. roku života. Vstupuje do nej, ak sa u nej neobjavila menštruácia po dobu dvanásť po sebe idúcich mesiacov. Ide teda o jednorazovú záležitosť.

Postmenopauza

Ide o obdobie po prekročení míľnika jedného roka od poslednej menštruácie. Aj prežívanie tejto fázy je individuálne. Kým niektoré ženy môžu pociťovať zmiernenie nepríjemných príznakov, u iných zvyknú pretrvávať aj niekoľko ďalších rokov. Navyše, nižšia hladina estrogénu vystavuje ženské telo väčšej náchylnosti na niektoré choroby, ako napríklad osteoporózu či kardiovaskulárne ochorenia.

Menopauza sa týka každej ženy. (Zdroj: Freepik)

Najčastejšie príznaky menopauzy

Príznaky menopauzy dokážu negatívne ovplyvniť nielen život samotnej ženy, ale do istej miery aj jej okolia. „Práve v dôsledku poklesu hladiny estrogénov dochádza k tzv. klimakterickému syndrómu. Samotné príznaky vníma každá žena s rozdielnou intenzitou, a preto priebeh môže byť od veľmi mierneho až po výrazné ovplyvnenie kvality života ženy,“ hovorí MUDr. Lenka Rybánska, PhD., MPH, z bratislavskej Gynekologickej ambulancie GYNLINE. Medzi najčastejšie symptómy môžeme považovať nasledovné.

Návaly tepla

Ide o jeden z najbežnejších príznakov menopauzy. Jeho intenzita a frekvencia sa môže u každej ženy líšiť. Často je tento stav spájaný so začervenaním tváre, krku alebo hrudníka, s denným a nočným potením či s pocitmi chladu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dámy, doprajte si viac spánku! Štúdie ukazujú, že to potrebujete

Vaginálna suchosť a zníženie sexuálnej túžby

Menej estrogénu má v mnohých prípadoch za následok aj zmenu libida a ovplyvnenie sexuálneho života. Niektoré ženy môžu byť dokonca menej citlivé na dotyk a fyzický kontakt. Nepridáva tomu ani vaginálna suchosť, ktorá je spôsobená jej nedostatočným prekrvovaním.

Uvedený scenár však nie je pravidlom. U niektorých žien sa môže, naopak, vyskytnúť zvýšená sexuálna túžba. Pripisuje sa to väčšej slobode, keďže ženy sa už vo fáze menopauzy nemusia obávať otehotnenia. To prichádza do úvahy ešte počas perimenopauzy, keďže ide o prechodné obdobie. Menštruačný cyklus je už však nepravidelnejší, pričom intenzita krvácania sa môže zmeniť na slabšiu alebo silnejšiu.

Opakujúce sa infekcie močových ciest

Oslabenie vaginálneho tkaniva vedie k suchosti či podráždeniu a dáva zelenú opakujúcim sa infekciám močových ciest. S tým súvisí aj častejšie alebo náhle nutkanie na močenie, nakoľko zmeny v hormonálnych hladinách môžu mať za následok oslabenie svalov močového mechúra a panvy. Ako prevencia sa odporúča užívať probiotiká, piť brusnicovú šťavu či konzumovať výživové doplnky s obsahom monosacharidu D-manóza.

Zvýšená únava

Symptómy menopauzy môžu mať za následok aj to, že vaša energia je dlhodobo na minime. Často je dôvodom nižšia kvalita spánku, spojená s návalmi tepla a nočným potením. Potrápiť vás môže aj nespavosť, kedy sa prebúdzate veľmi skoro, alebo máte ťažkosti so samotným zaspávaním.

Emocionálne zmeny

Do tejto kategórie patrí predovšetkým kolísanie nálady, ktoré nesúvisí s konkrétnymi životnými udalosťami. Jednoducho vás náhle zavalí smútok, rozplačete sa alebo začnete pociťovať hnev. Vylúčená nie je ani bezdôvodná podráždenosť, panické ataky, mierna depresia či úzkosť, ktorá často vedie až k nepríjemným závratom.

Zvýšená citlivosť a bolesť prsníkov

Bolesť prsníkov je bežná už počas samotnej menštruácie, kedy sa v nich hromadí tekutina. Z toho dôvodu sú opuchnuté a citlivé. Počas perimenopauzy sú však hormonálne výkyvy ešte výraznejšie, preto môže v tomto období dôjsť k ich zväčšeniu, zmenšeniu alebo k zmene tvaru. Okolo obdobia menopauzy tiež môžete pociťovať pálčivú alebo pulzujúcu bolesť v tejto oblasti, ktorá by následne mala postupne vymiznúť.

Bolesti hlavy a migrény

S poklesom estrogénu súvisia aj častejšie a nepredvídateľnejšie bolesti hlavy a migrény. Môže ísť o podobné pocity, aké zažívajú niektoré ženy pred menštruáciou. Objaviť sa môžu aj ťažkosti so sústredením, mozgová hmla či dočasné výpadky pamäte.

Nepríjemné bolesti hlavy trápia väčšinu žien. (Zdroj: Freepik)

Priberanie na váhe

Hormonálne zmeny môžu ovplyvniť aj vašu váhu. So zvýšením telesnej hmotnosti úzko súvisí aj zníženie množstva fyzickej aktivity. Zmeny nálady môžu zároveň viesť k tomu, že sa začnete stravovať inak, než ste boli zvyknuté.

Ďalšie príznaky, ktoré vás môžu potrápiť

Hormonálne zmeny môžu byť pôvodcom aj ďalších nežiaducich príznakov. Časté sú napríklad bolesti kĺbov, svalov, strata hustoty kostí – osteoporóza, búšenie srdca, hučanie alebo pískanie v ušiach (tinitus). Okrem vaginálnej suchosti môžete pociťovať sucho a pálenie v ústach alebo mať suché oči. Vaša pokožka sa tiež stáva suchšou a tenšou. Jej znížená kvalita môže viesť až ku vzniku akné, na liečbu ktorého sa odporúča používať produkty obsahujúce kyselinu salicylovú.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Každú piatu ženu postihuje ochorenie maternice, ktoré pozná málokto: S vekom jeho výskyt rastie

Potrápiť vás môže aj nadmerné vypadávanie a rednutie vlasov, ich pomalší rast či dokonca lámavé nechty. Zasiahnutá je tiež vaša črevná flóra, preto môžete badať zmeny v trávení či silnejšie vnímanie jednotlivých chutí a odlišné reakcie na niektoré potraviny. V tomto období sa zvyšuje aj hladina histamínu, ktorý má za následok prepuknutie alebo zhoršenie alergických reakcií.

Ženy sa s menopauzou vyrovnávajú rôzne

Gynekologička hovorí že sa vo svojej gynekologickej ambulancii najčastejšie stretáva s dvomi extrémami: „Niektoré ženy svoje príznaky zľahčujú, nevenujú im pozornosť a myslia si, že všetko nepríjemné v súvislosti s menopauzou musia pretrpieť. Mať ťažkosti považujú za prirodzené.“

Druhú kategóriu zase tvoria ženy, ktoré menopauzu prežívajú veľmi dramaticky, spájajú ju so stratou ženskosti a nedostatok estrogénov ich veľmi trápi. „Preto často hľadajú až nezdravé prostriedky na „zastavenie“ starnutia. V oboch prípadoch však vieme medicínsky zasiahnuť, zamerať sa na konkrétne prejavy klimaktéria a pomôcť žene minimálne tieto prejavy zmierniť,“ dodáva odborníčka.

Zmiernenie príznakov menopauzy hormonálnou cestou

Spolu s menopauzou sa dostávate do fázy, kedy už vaše vaječníky neprodukujú dostatok hormónov – estrogénu a progesterónu. Práve tieto stratené hormóny je možné nahradiť v rámci hormonálnej terapie. Tá dokáže zmierniť nepríjemné návaly tepla, prispieť k liečbe vaginálnej suchosti či predchádzať osteoporóze.

Estrogénová terapia

V prípade tejto liečby sa v nízkej dávke užíva samotný estrogén. Na trhu sa už pritom vyskytuje viacero jeho foriem, ako napríklad náplasť, tabletka, krém či sprej. Táto terapia však nie je vhodná pre ženy, ktoré majú ešte stále maternicu, nakoľko by zvýšila riziko vzniku rakoviny sliznice maternice.

Estrogénovo-progesterónová / Progestínová terapia

Táto liečba, ktorá sa nazýva aj kombinovaná, pretože využíva tak estrogén, ako aj progesterón. Je vhodná pre ženy, ktoré ešte majú maternicu. Progesterón je dostupný nielen v prírodnej, ale aj syntetickej forme pod názvom progestín.

Riziká hormonálnej liečby

Mnohé ženy sa, pochopiteľne, obávajú toho, aby im hormonálna terapia nenarobila v konečnom dôsledku viac starostí než osohu. Zdravotné riziká, na ktoré sa pri tomto druhu liečby najčastejšie upozorňuje, sú predovšetkým možné ťažkosti so žlčníkom, tvorba krvných zrazenín, pľúcna embólia či kardiovaskulárne ochorenia. Tieto riziká sú však nižšie, ak sa s hormonálnou liečbou začne najneskôr do desiatich rokov po menopauze.

Nasadeniu hormonálnej liečby predchádza komplexná konzultácia s lekárom. (Zdroj: Freepik)

Zmiernenie príznakov menopauzy nehormonálnou cestou

Ak vám lekár neodporučil hormonálnu liečbu alebo ste sa rozhodli ju nepodstúpiť, no i napriek tomu chcete niečo urobiť pre zmiernenie nepríjemných príznakov menopauzy, môžete vyskúšať iné spôsoby. Zväčša sa k nim uchyľujú ženy, ktoré majú aj iné zdravotné ťažkosti alebo v nedávnej dobe absolvovali liečbu rakoviny prsníka. Nehormonálna liečba sa orientuje primárne na zmeny vo vašej strave a životnom štýle. Môžete vyskúšať niektoré z nasledovných možností.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dámy, doprajte si viac spánku! Štúdie ukazujú, že to potrebujete

Zmeňte svoje stravovacie návyky

Veľké množstvo kofeínu, alkohol a korenisté jedlá môžu zhoršovať návaly tepla, preto sa ich pokúste obmedziť. Naopak, pridajte do svojej stravy potraviny, ktoré sú bohaté na rastlinný estrogén (izoflavón). Nájdete ho napríklad v sóji, cíceri, šošovici, ľanových semienkach či fazuli. Hoci nejde o náhradu estrogénu, ktorý produkovalo vaše telo pred menopauzou, za skúšku nič nedáte a možno sa vaše príznaky skutočne aspoň trochu zmiernia.

Vyhýbajte sa spúšťačom návalov tepla

Možno si to ani neuvedomujete, ale niektoré veci, s ktorými sa stretávate v každodennom živote, môžu byť impulzom pre nepríjemné návaly. Všímajte si svoje telo a pokúste sa tieto spúšťače identifikovať. Snažte sa obmedziť fajčenie, udržiavať chlad v miestnosti, v ktorej spíte, obliekať si viacero vrstiev oblečenia, aby ste sa v prípade návalov tepla dokázali rýchlejšie vyzliecť a schladiť.

Dajte šancu cvičeniu

Ak bojujete s návalmi tepla, pravdepodobne nebudete vyhľadávať pohybové aktivity. Na druhej strane, cvičenie vám môže pomôcť pri zmierňovaní ďalších príznakov. Ak trpíte nespavosťou, lepšie sa unavíte a je tu nádej, že prespíte celú noc. Pustiť sa ale môžete aj do relaxačného cvičenia ako napríklad joga, ktorá pomôže zmierniť úzkosť a udržať na uzde vašu kolísavú náladu.

Ktorý druh liečby by ste uprednostnili?

Kedy vyhľadať pomoc?

Ak pociťujete nové alebo nevysvetliteľné príznaky, vždy je lepšie sa obrátiť na odborníka. V prípade, že sa u vás vyskytlo vaginálne krvácanie po tom, ako ste vstúpili do menopauzy, nepodceňujte ho. Môže byť príznakom vážnejšieho zdravotného problému.

Rozhodnutie začať s hormonálnou terapiou je úplne individuálne, a nikto vás doň nemôže nútiť. Ak sa pre túto liečbu rozhodnete, budete sa musieť zúčastniť konzultácie s lekárom. V rámci nej si prejdete svoj aktuálny zdravotný stav, rodinnú anamnézu aj choroby, ktoré vás potrápili v minulosti.

V neposlednom rade sa určite poraďte so svojím lekárom, ak vás príznaky menopauzy obmedzujú na živote vo významnej miere. Liečebných spôsobov, ktoré vám dokážu uľahčiť život, je viacero. Môžu vám pomôcť, ak vás napríklad ubíjajú problémy so spánkom, nedokážete sa naplno sústrediť na prácu alebo zažívate alarmujúce zmeny nálad.

Nemusí však ísť len o lekársku pomoc. Veľkú úľavu vám môže priniesť psychoterapia či zapojenie sa do podpornej ženskej skupiny, ktorej členky si tiež prechádzajú menopauzou. Nie je hanba podeliť sa so svojimi emóciami s ostatnými a aj obyčajný rozhovor vám môže priniesť odpovede na dôležité otázky.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, medicalnewstoday.com, clevelandclinic.org, carniumbotanicals.sk
Odporúčame