Každú piatu ženu postihuje ochorenie maternice, ktoré pozná málokto: S vekom jeho výskyt rastie

adenomyóza maternice

Adenomyóza môže byť málo známou príčinou menštruačných bolestí a silného krvácania (Zdroj: GettyImages)

Počuli ste už o chorobe s názvom adenomyóza maternice? Pokiaľ týmto ochorením, ktoré postihuje nemalé množstvo žien, sama netrpíte, zrejme ho ani nepoznáte. Môže to byť však jedna z menej známych príčin panvovej bolesti, silného krvácania a nepohodlia počas menštruácie. Aké sú príznaky a možnosti liečby?

V článku sa dočítate:

Čo je adenomyóza maternice?

Adenomyóza je nezhubné ochorenie týkajúce sa ženských pohlavných orgánov. Chorobný stav nastáva, keď je narušená normálna hranica medzi endometriálnou vrstvou a myometriom. To znamená, že sa bežná endometriálna výstelka maternice netvorí v maternici, ale hromadí sa v jej stenách, až nakoniec prerastie do jej svalovej vrstvy.

Endometrium a myometrium sú kľúčové vrstvy nachádzajúce sa v maternici. Endometrium je vnútorná vrstva, ktorá sa počas menštruačného cyklu pravidelne obnovuje a ak nedôjde k otehotneniu, počas menštruácie sa spolu s krvou vyplaví. Druhou vrstvou je svalová vrstva maternice, takzvané myometrium. Táto vrstva sa počas tehotenstva rozširuje a je tiež zodpovedná za kontrakcie. V prípade adenomyózy sa bunky podobné endometriu nachádzajú na nesprávnom mieste – v myometriu.

Spôsob, akým takéto tkanivo v myometriu rastie, môžu byť buď fokálne alebo difúzne lézie. Fokálne postihujú len časť maternice, zatiaľ čo difúzne zasahujú širšiu oblasť. Ochorenie možno ďalej klasifikovať aj v závislosti od hĺbky invázie tkaniva do myometria. Vedci a lekári stále skúmajú, či typ alebo hĺbka lézií súvisí so symptómami, nakoľko závažnosť symptómov a lézií sa nie vždy zhoduje.

Aké sú zvyčajne príznaky ochorenia?

Hoci je toto ochorenie medzi ženami značne rozšírené, málokto o ňom vie. Presný dôvod toho, prečo toto ochorenie vzniká, známy nie je. Rozdielna býva aj závažnosť symptómov medzi pacientkami. Niekedy adenomyóza nespôsobuje takmer žiadne ťažkosti, ktoré by poukazovali na prítomnosť alebo pravdepodobnosť ochorenia. A až jedna tretina žien s adenomyózou tak môže mať príznaky minimálne – pociťované iba ako mierne nepohodlie alebo aj žiadne.

Ako sme už spomenuli, príčina ochorenia spočíva v hromadení maternicového tkaniva na nesprávnom mieste. To v praxi pre mnohé ženy, u ktorých sa ochorenie prejavuje, predstavuje výraznú až neznesiteľnú bolesť. Príznakov však môže byť ďaleko viac.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vážna choroba pľúc prichádza po špičkách, postupne strácate dych: Ohrozené sú tieto skupiny

Medzi symptómy adenomyózy maternice možno zaradiť:

  • Nepravidelné menštruačné krvácanie
  • Silné alebo predĺžené menštruačné krvácanie
  • Silné až neznesiteľné kŕče alebo ostrá bodavá panvová bolesť počas menštruácie (dysmenorea)
  • Chronická panvová bolesť
  • Bolestivý pohlavný styk (dyspareunia)
  • Nevysvetliteľná neplodnosť
  • Zväčšenie maternice, o ktorom žena pravdepodobne nevie, ale môže to spozorovať ako citlivosť alebo tlak v podbrušku
  • Bolesti v dolnej časti chrbta vrátane bolesti nôh
  • Pocit tlaku na močový mechúr a črevá

Koho adenomyóza maternice postihuje najviac?

Adenomyóza najčastejšie trápi ženy stredného veku. Vyskytnúť sa môže aj počas menopauzy, pričom po nej sa ochorenie zvyčajne „vyrieši“ a ustupuje. Vo všeobecnosti sa s týmto ochorením najviac stretávajú ženy vo veku 30 až 40 rokov (niekedy aj viac). Ani mladšie ročníky však na tom nie sú o nič lepšie. Dvadsaťročné ženy totiž častejšie trpia iným podobným ochorením – endometriózou. Cesta k stanoveniu diagnózy pritom môže trvať dlhé roky. Dokonca nie je vylúčené ani to, že adenomyóza sa môže vyskytnúť už s prvou menštruáciou.

Bez ohľadu na to, ako sa adenomyóza vyvíja, jej rast závisí aj od estrogénu kolujúceho v organizme ženy. Väčšina prípadov adenomyózy, ktorá má takúto hormonálnu súvislosť, sa vyskytuje u žien vo veku 40 až 50 rokov. V tomto prípade by adenomyóza mohla súvisieť s dlhším pôsobením estrogénu v porovnaní s mladšími ženami. Súčasný výskum však naznačuje, že tento stav môže byť bežný aj u mladších žien.


Poznáte toto ochorenie?

Aké sú príčiny a rizikové faktory vzniku adenomyózy?

Napriek tomu, že medzi ženami je ochorenie značne rozšírené, málokto o ňom vie. V súčasnej dobe je stále ťažké diagnostikovať ho, pretože je ľahko zameniteľné s inými ťažkosťami. Zatiaľ nie je jednoduché ani porozumieť, prečo sa u niektorých žien adenomyóza vyvinie a u niektorých nie, hoci dôkazy ukazujú, že s vekom sa jej výskyt zvyšuje. Ani presné príčiny, ktoré ochorenie spôsobujú, zatiaľ nie sú veľmi známe a presným vysvetlením si nie sú jednoznačne istí ani odborníci.

Za rizikové faktory adenomyózy možno považovať:

  • Vplyv predchádzajúcich operačných zákrokov na maternici (vrátane cisárskeho rezu, odstraňovania fibroidov alebo dilatácie a kyretáže)
  • Pôrod (a možné poškodenie počas pôrodu)
  • Stredný vek ženy

Existujú predpoklady, podľa ktorých sa oblasť medzi endometriom a myometriom poškodí buď prirodzenými procesmi počas menštruačného cyklu, tehotenstvami, pôrodmi alebo inými možnými lekárskymi zákrokmi. V prípade, že u niektorých žien sa poškodené vrstvy endometria nehoja tak, ako by sa mali, bunky podobné endometriu začnú abnormálne vrastať do myometria. Tým sa narúšajú normálne funkcie myometria, čo vedie k bolestiam a krvácaniu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tichý záškodník v domácnostiach: Nepriaznivo ohrozuje najmä zdravie seniorov
anatomický model ženských reprodukčných orgánov
Nie je jednoduché porozumieť, prečo sa u niektorých žien adenomyóza vyvinie a u niektorých nie (Zdroj: Freepik/freepik)

O príčinách vzniku adenomyózy koluje viacero teórií:

  1. Invazívny rast tkaniva – niektorí odborníci sa domnievajú, že endometriálne bunky z výstelky maternice napádajú sval tvoriaci steny maternice. Zákroky na maternici vykonané počas operácie, vrátane cisárskeho rezu, môžu podporiť priamu inváziu endometriálnych buniek do steny maternice.
  2. Pôvod vo vývoji maternice – iní odborníci ako príčinu vzniku ochorenia podozrievajú endometriálne tkanivo ukladajúce sa v maternicovom svalstve po tom, čo sa maternica prvýkrát vytvorí vo vývojovom štádiu plodu.
  3. Zápal maternice súvisiaci s pôrodom – ďalšia z teórií naznačuje súvislosť medzi adenomyózou a pôrodom. Zápal sliznice maternice počas popôrodného obdobia môže spôsobiť prerušenie normálnej hranice buniek, ktoré ohraničujú maternicu.
  4. Pôvod v kmeňových bunkách – nedávna teória predpokladá, že kmeňové bunky kostnej drene môžu napadnúť maternicový sval a spôsobiť adenomyózu.

Aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou?

Adenomyóza býva v mnohých prípadoch nesprávne považovaná aj za symptómami výrazne podobné ochorenie známe ako endometrióza. Niekedy nie je jednoduché posúdiť, čím sa obe ochorenia od seba navzájom odlišujú. V oboch prípadoch totiž dominantnú úlohu zohráva výstelka maternice – endometrium. Tak aký je rozdiel medzi týmito dvomi diagnózami?

  • Adenomyóza: Bunky maternice sa uhniezdia vo vnútri steny maternice, konkrétne v hladkom svale, ktorý sa nachádza medzi vnútornou a vonkajšou vrstvou maternice.
  • Endometrióza: Tkanivo podobné maternicovej výstelke rastie mimo maternicovej dutiny, priľne sa na vonkajšiu stranu maternice a na ďalšie orgány v dutine brušnej.

Možno sa teraz pýtate, či môžete mať naraz adenomyózu aj endometriózu. Odpoveďou je áno – obe ochorenia sa môžu vyskytnúť súčasne. Podľa štúdie z roku 2017, do ktorej bolo na pozorovanie zahrnutých celkovo 300 žien s diagnostikovanou adenomyózou, sa až u 42,3 % z nich objavila aj endometrióza.

Výsledky sú aj napriek tomu veľmi odlišné a nie je možné s istotou povedať, koľko žien s jedným z týchto ochorení má v skutočnosti aj to druhé. Výsledky zároveň ukazujú, že je často ťažké stanoviť diagnózu endometriózy pri adenomyóze. A to aj vzhľadom na vysoké percento nediagnostikovanej endometriózy v sledovanej populácii pacientok.

V čom spočíva diagnostika a aké sú možnosti liečby?

Diagnostikovať adenomyózu nebýva veľmi jednoduché. V minulosti sa prítomnosť ochorenia dala overiť iba mikroskopickým skúmaním tkaniva po chirurgickom zákroku odstránenia maternice, tzv. hysterektómii. S rozvojom zobrazovacích technológií, ako je magnetická rezonancia alebo podrobný ultrazvuk panvovej oblasti, sa v posledných rokoch zvýšili aj počty diagnostikovanej adenomyózy. A aj keď ochorenie sa v súčasnosti už bežne identifikuje bez potreby hysterektómie, lekári stále pracujú na vývoji štandardizovanej metódy pre nechirurgickú diagnostiku.

Liečba adenomyózy býva pomerne komplikovaná. Liečebné stratégie zvyčajne spočívajú v konzervatívnych neinvazívnych alebo chirurgických invazívnych metódach. Ak žene ochorenie spôsobuje výrazné bolesti, nepohodlie alebo iné nepríjemné sprievodné komplikácie, zvyčajnou konzervatívnou metódou býva podávanie liekov na tlmenie bolesti.

Nehormonálne liečebné postupy zahŕňa aj podávanie liekov s kyselinou tranexamovou, ktorá kontroluje krvácanie. Cieľom takejto liečby je minimalizácia menštruačného krvácania. Inou konzervatívnou konvenčnou možnosťou býva liečba hormonálna.

ultrasonografická diagnostika adenomyózy maternice
Možnosťou klinickej diagnostiky adenomyózy je aj transabdominálny ultrazvuk v oblasti podbruška (Zdroj: Freepik/ArtPhoto_studio)

Výber tej najvhodnejšej liečby záleží od individuálnych predpokladov ženy vzhľadom k jej celkovému zdravotnému stavu. Keďže v prípade mladších žien sa prihliada aj na možnosť zachovania plodnosti, uprednostňovaná býva najmä liečba medikamentózna.

Najviac invazívnym a zároveň najradikálnejším spôsobom liečby je chirurgické odstránenie maternice, teda hysterektómia. Keďže ide o definitívne riešenie, k tomuto spôsobu sa pristupuje skôr v prípade žien starších alebo žien, ktoré už neplánujú ďalšie tehotenstvo. Menej invazívnou metódou je ablácia endometria, pri ktorej sa deštrukciou bazálnej vrstvy endometria znemožní jeho schopnosť regenerovať sa.

Ako prebieha menštruácia s adenomyózou?

Endometriálne bunky počas menštruačného cyklu reagujú pri adenomyóze vplyvom hormónov (kolísania estrogénu a progesterónu) podobne ako bunky maternice. V čase menštruácie začnú mikroskopicky krvácať, ale keďže sú uhniezdené vo vnútri svalovej steny maternice, vytvárajú malé vrecká krvi. To spôsobuje bolesti, kŕče a ďalšie nepríjemné znaky menštruácie.

Aké sú známe komplikácie ochorenia a kedy navštíviť lekára?

Častou komplikáciou adenomyózy, ktorá spôsobuje dlhotrvajúce a silné krvácanie počas menštruácie, je možný rozvoj chronickej anémie. Tá spôsobuje únavu a iné zdravotné problémy. Vo väčšine prípadov by prítomnosť adenomyózy nemala byť prekážkou v možnosti otehotnieť, pokiaľ neexistujú žiadne iné komplikácie. Niekedy však môže sťažiť implantáciu a rast embryí.

Hoci ochorenie nemusí predstavovať závažné zdravotné problémy, bolesť a nadmerné krvácanie dokáže nepríjemne narušiť životný štýl. S návštevou lekára neváhajte, ak počas menštruácie máte dlhotrvajúce silné krvácanie alebo intenzívne kŕče a bolesti. Platí to aj v prípade, že tieto bolesti narúšajú vaše pravidelné aktivity alebo sa im z obavy, že by ste mohli začať krvácať, vyhýbate.

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: Plnielanu.sk, Sciencealert.com, Mayoclinic.org, Theconversation.com, Lekar.sk
Odporúčame