Vedeli ste, že aj ucho môže dostať infarkt? Súvisí s covidom, najviac ohrozená je táto skupina ľudí

infarkt ucha

Infarkt ucha je sprevádzaný silnou bolesťou a dokáže poriadne znepríjemniť život (Zdroj: GettyImages)

O infarkte srdca sa už popísalo veľa a mnohí ste sa s ním pravdepodobne aj stretli – či už priamo na vlastnej koži alebo z počutia od vašich priateľov a rodiny. Existuje však aj infarkt ucha, ktorý patrí medzi pomerne málo známe diagnózy. So srdcovým infarktom má spoločné to, že je spôsobený nedostatočným prívodom krvi a kyslíka do tkaniva.

Kto patrí medzi najviac ohrozených?

Sú to predovšetkým pacienti, ktorí majú problémy s cievami, krvným obehom, kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo trpia nejakým zápalom v tele. Starší ľudia sú omnoho náchylnejší na toto ochorenie ako mladí a deti. Infarkt ucha sa takisto môže vyvinúť z bežného, ale neliečeného ušného zápalu.

Na vine môže byť aj koronavírus

Keďže v niektorých prípadoch COVID-19 spôsobuje problémy s cievami, predpokladá sa jeho spojitosť s infarktom ucha. Existujú dokonca prípadové štúdie, ktoré by mohli dokazovať súvislosť týchto dvoch ochorení, no jednoznačne sa to nepreukázalo.

V odbornom časopise Journal of Otology and Neurotology bol v novembri 2020 zaznamenaný prípad muža s vírusom COVID-19, ktorý ochorel na infarkt ucha. V časopise BMC Infectious Diseases sa zase v januári 2021 uvádza prípad 72-ročného muža, ktorému sa počas hospitalizácie s covidom vyvinula nekróza ušnej šnúry. Táto diagnóza je tiež jednou z foriem infarktu ucha.

Ako sa toto ochorenie prejavuje?

Infarkt ucha na začiatku vyzerá ako bežný ušný zápal. Pacient môže pociťovať bolesť, opuch, zaľahnutie, pískanie, zvonenie v uchu (tinnitus) a na ušnici sa nezriedka vyskytuje aj červená škvrna. Sluch býva oslabený, prítomné môžu byť tiež závraty. Podľa Daniely Špilárovej, lekárky otorinolaryngologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šacadiagnostika náhlej senzorineurálnej poruchy sluchu (infarktu ucha) patrí do rúk otorinolaryngológa, čiže odborníka na ušné, krčné a nosové choroby.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Púpava rastie takmer všade: Poznáte všetky jej zdravotné benefity?

Podľa Špilárovej sa infarkt ucha diagnostikuje na základe anamnestických údajov a dôkladného preskúmania uší pacienta: „Pomocou audiometrického vyšetrenia sa zistí percepčná (senzorineurálna) porucha sluchu z poškodenia vnútorného ucha. Ďalším vyšetrením je audiologické aj zobrazovacie – magnetická rezonancia mozgu či vnútorných zvukovodov.“

S liečbou netreba čakať, ide o čas

Infarkt ucha je potrebné začať liečiť čo najskôr. Najčastejšie sa pacientom podávajú kortikosteroidy a lieky uľavujúce od bolesti. V niektorých zariadeniach používajú hyperbarickú oxygenoterapiu, ktorá pomáha lepšie prekrviť vnútorné ucho. Úspešnosť liečby závisí od veku pacienta, od stavu poškodenia sluchu či od času zahájenia liečby. Prognóza sa však nedá dopredu predpovedať.

Stavte na prevenciu

Aj pred infarktom ucha sa dá chrániť. Kľúčové je dodržiavanie zdravého životného štýlu, ktoré napomáha prevencii. Rizikové faktory, ako je vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a diabetické ochorenia, je potrebné sledovať a liečiť. Udržiavanie ideálnej hmotnosti, strava so zníženým príjmom nasýtených mastných kyselín, sú alfou a omegou. Naopak, nebezpečnými bývajú úrazy v oblasti hlavy a neodborné zásahy do tela, napríklad časté piercingy.

Infarkt ucha nie je smrteľný, ale…

V niektorých prípadoch, hlavne u starších ľudí, môže spôsobiť trvalú stratu sluchu. Akákoľvek neliečená infekcia v tele môže navyše spôsobiť sepsu, čo je život ohrozujúci stav. Preto netreba váhať a po zahájení včasnej liečby je nutné dodržiavať liečebný režim odporučený lekárom. Veď sluch, ako jeden z našich hlavných zmyslov, nedokážeme len tak jednoducho nahradiť.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, nemocnicakosicesaca.agel.sk
Odporúčame