Lunárny kalendár na máj: Zalievanie, zber úrody či boj s burinami – ktoré dni sú ideálne?

májový lunárny kalendár záhradných prác a jarný zeleninový záhon

Každá fáza mesiaca ponúka jedinečnú príležitosť na plánovanie i vykonávanie záhradných prác (Zdroj: Unsplash/Markus Spiske)

V máji už s prácou v záhrade nie je na čo čakať. S príchodom asi najkrajšieho z jarných mesiacov sa už celkom naplno otvára aj záhradnícka sezóna nekonečných možností rastu a kvitnutia. Náš aktuálny lunárny kalendár vám môže byť užitočnou pomôckou.

V tých skorších prípadoch máj pozvoľne zahajuje úvodnú sezónu zberu. Ak ste doteraz ešte nezačali, nestíhali alebo vám plány prekazilo počasie, teraz je ten správny čas naplno sa nechať pohltiť záhradnými prácami. V tomto čase totiž bývame v záhradách svedkami nekonečných a úžasne pútavých možností rastu a kvitnutia, ktoré sa odrážajú aj v prácach podľa lunárneho kalendára.

Májové záhrady bývajú plné farieb, podmanivých vôní a uchu lahodiacich zvukov vtáčieho spevu. Každá fáza Mesiaca ponúka presné usmernenie pre siatie, presádzanie, sadenie alebo starostlivosť o rastliny tak, aby sa vplyvom astrologických cyklov dosiahol optimálny rast a úroda. Princíp lunárneho kalendára spočíva v harmonizácii záhradných prác a podporuje úspechy a zdravú kondíciu záhrad v súlade s najvyššími účinkami Mesiaca.

V článku sa dočítate, aké práce sú podľa fáz Mesiaca v záhrade odporúčané:

Mesačná fáza: Posledná štvrť

Najviac prosperujúca časť rastlín – kvety:

 • 1. máj, streda (Mesiac v znamení Vodnára) – Tento deň je vhodný na pestovanie všetkej koreňovej a cibuľovej zeleniny rastúcej pod zemou, s výnimkou zemiakov. Jahody ocenia položenie mulčovacej nástielky zo slamy, pilín a iných organických materiálov. Ak by ste sa dnes rozhodli zalievať, na rastlinách sa so zvýšenou pravdepodobnosťou môžu objaviť škodcovia. Zalievanie sa preto dnes neodporúča.

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy:

 • 2. máj, štvrtok (Mesiac v znamení Vodnára, prechádza do Rýb) – Zalievanie a zavlažovanie teraz rastlinám prospieva, vode sa potešia aj izbovky. Zazimované rastliny, ktoré plánujete počas leta pestovať vonku (oleander, muškáty a podobne) môžete začať otužovať. Inak je to neutrálne obdobie. Zo záhradných prác vysoký úžitok prináša kyprenie pôdy. Odporúča sa kosenie trávnika, ako aj zber byliniek.
 • 3. máj, piatok (Mesiac v znamení Rýb) – Kosenie trávnika a zavlažovanie rastlín sú aj dnes vhodnými aktivitami. Toto obdobie podporuje tvorbu listov a je prospešné pre vysievanie, sadenie predpestovaných priesad či okopávanie.
 • 4. máj, sobota (Mesiac v znamení Rýb, prechádza do Barana) – Pustite sa do odstraňovania a ničenia neželanej buriny v záhrade. Kosením trávnika teraz podporíte jeho hustý rast.

Najviac prosperujúca časť rastlín – plody:

 • 5. máj, nedeľa (Mesiac v znamení Barana) – PERIGEUM – S rastlinami vôbec nemanipulujte. Teraz sú najviac náchylné na poškodenie. Vyššiu účinnosť dnes dosahuje hnojenie.
 • 6. máj, pondelok (Mesiac v znamení Barana, prechádza do Býka) – Vhodný je výsev alebo sadenie rastlín pestovaných pre plody, ako aj výsev a sadenie koreňovej zeleniny. V prípade koreňovej zeleniny je to zároveň priaznivý čas na zber.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zoschnuté listy rastlín: Prečo k tomu dochádza a ako sa s tým dá účinne bojovať?

Najviac prosperujúca časť rastlín – korene:

 • 7. máj, utorok (Mesiac v znamení Býka) – Dnešný deň praje ovociu. Vhodné je uskladňovanie prvej úrody, zaváranie a tiež spracovanie ovocia. Výborný efekt prináša aj kyprenie pôdy pod kríkmi, stromami a v záhonoch, podporíte tým nižšie vyparovanie vody z pôdy.

Mesačná fáza: Nov

Najviac prosperujúca časť rastlín – korene:

 • 8. máj, streda (Mesiac v znamení Býka) – Dnešok je obzvlášť preferovaným dňom na oberanie a skladovanie ovocia. Čas je priaznivý aj pre zber a konzervovanie koreňovej zeleniny. V novoluní sa neodporúča manipulovať s rastlinami ani ich presádzať. Takisto nie je vhodné pracovať s pôdou, môžete sa však venovať hnojeniu a polievaniu.

Najviac prosperujúca časť rastlín – kvety:

 • 9. máj, štvrtok (Mesiac v znamení Býka, prechádza do Blížencov) – Venujte sa kvetinám, vyložte von črepníkové kvety, saďte kvitnúce bylinky, vysievajte kvety. Zalievanie rastlín dnes nie je vhodné. Ak nechcete podporiť výskyt škodcov na rastúcich rastlinách, túto činnosť radšej odložte.
 • 10. máj, piatok (Mesiac v znamení Blížencov) – Kvety naďalej v záhrade hrajú hlavnú úlohu. Je to najpriaznivejší čas na výsev a sadenie letničiek na záhony, ako aj vykladanie prezimovaných kvetov na balkón alebo terasu. Toto je zároveň priaznivý čas na sadenie kvitnúcich bylín.

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy:

 • 11. máj, sobota (Mesiac v znamení Blížencov, prechádza do Raka) – Obdobie praje najmä pestovaniu jednoročných aj viacročných rastlín a kvetov, ako aj rastlín s vyšším obsahom vody. Vhodné je venovať sa tiež siatiu a sadeniu listovej zeleniny. Zavlažovanie a polievanie práve teraz prináša skvelé výsledky, vode sa takisto potešia izbové rastliny. Mimoriadne dobrý deň je aj na kosenie trávnika.
 • 12. máj, nedeľa (Mesiac v znamení Raka) – V záhrade teraz výdatne zavlažujte. Kvety, okrasné dreviny, zeleninu i ovocné stromy. Zálievka prináša vysoký účinok aj izbovým a balkónovým rastlinám. Tento deň je takisto mimoriadne dobrý deň na kosenie trávnika. Pretrváva tiež obdobie vhodné na siatie a sadenie listovej zeleniny.
 • 13. máj, pondelok (Mesiac v znamení Raka, prechádza do Leva) – Dopoludnia ešte záhradu zavlažujte a všetko výdatne polievajte najmä ku koreňom. Môžete sa venovať aj presádzaniu a sadeniu ovocných rastlín. Ničte a odstraňujte neželanú burinu, dnešok je na túto činnosť ideálny. Nepoužívajte chemické hnojivá, rastlinám hrozí riziko vysušenia a zničenia.

Najviac prosperujúca časť rastlín – plody:

 • 14. máj, utorok (Mesiac v znamení Leva) – Trvá obdobie vhodné na výsev a výsadbu kvitnúcich a ovocných rastlín, ako aj drevín s koreňovým obalom. Ničenie a odstraňovanie buriny naďalej prináša želaný efekt. Naopak, hnojenie vynechajte, ak nechcete škodiť rastlinkám.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Masážou k lepšej imunite aj proti celulitíde: Aký typ lymfodrenáže je pre vás ten pravý?

Mesačná fáza: Prvá štvrť

Najviac prosperujúca časť rastlín – plody:

 • 15. máj, streda (Mesiac v znamení Leva, prechádza do Panny) – Naďalej nič nehnojte. Pestujte všetko, čo prináša plody a kvety. Vo všeobecnosti je to čas vhodný na vykonávanie väčšiny záhradných prác spojených so siatím, presádzaním a sadením.

Najviac prosperujúca časť rastlín – korene:

 • 16. máj, štvrtok (Mesiac v znamení Panny) – Z prác v záhrade má sadenie a presádzanie rastlín naďalej vhodné obdobie, ako aj výsadba sadeníc pre dobré zakorenenie. Venovať sa takisto môžete štepeniu stromov.
 • 17. máj, piatok (Mesiac v znamení Panny) – APOGEUM – S pôdou ani s rastlinami dnes nemanipulujte, tento deň nie je vhodný na záhradné práce.

Najviac prosperujúca časť rastlín – kvety:

 • 18. máj, sobota (Mesiac v znamení Panny, prechádza do Váh) – Rastliny sa ešte stále lepšie zakoreňujú. Je vhodné venovať sa siatiu a sadeniu kvetov a kvitnúcich bylín. Rastlinky neplejte, keďže trvá obdobie dobrého zakoreňovania, nechtiac by ste podporili rast neželanej buriny. Neodporúča sa zavlažovanie rastlín, vplyvom zálievky totiž hrozí riziko zvýšeného výskytu škodcov.
 • 19. máj, nedeľa (Mesiac v znamení Váh) – Sadenie spolu s hnojením prináša dobrý efekt. Stále je vhodný čas aj na siatie a sadenie kvetov a kvitnúcich bylín. Odporúča sa nezalievať. Ak sa rozhodnete zavlažovať, na rastlinách sa môžu vo zvýšenej miere objaviť škodcovia.

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy:

 • 20. máj, pondelok (Mesiac v znamení Váh) – Ešte ani dnes nezalievajte. Počas slnečných suchých dní sa venujte zberu liečivých rastlín podporujúcich rovnováhu tekutín a čistenie krvi. Siatie a sadenie kvetov a kvitnúcich bylín má aj dnes zelenú.
 • 21. máj, utorok (Mesiac v znamení Váh, prechádza do Škorpióna) – Zalievanie odo dnes znovu prináša želaný efekt. Nezabudnite dopriať vodu ani izbovým rastlinám. Naďalej zberajte a sušte bylinky, skladujte úrodu. Vhodné je venovať sa tiež siatiu a sadeniu listovej zeleniny. Dobré výsledky dosahuje aj boj proti slimákom. Tento deň je takisto dobrý na kosenie trávnika.
 • 22. máj, streda (Mesiac v znamení Škorpióna) – Zber a sušenie byliniek, zalievanie listovej zeleniny ku koreňom a zavlažovanie záhrady sú tie aktivity, ktoré teraz prinášajú najlepší efekt. Kosenie dnes podporuje dobrú kondíciu trávnika.

Mesačná fáza: Spln

Najviac prosperujúca časť rastlín – plody:

 • 23. máj, štvrtok (Mesiac v znamení Škorpióna, prechádza do Strelca) – Práce s pôdou aj s rastlinami počas splnu v záhrade vynechajte. Hnojenie rastlín teraz dosahuje priaznivé výsledky. Zberať môžete prvú úrodu, pre mrazenie a skladovanie ovocia je to preferované obdobie.
 • 24. máj, piatok (Mesiac v znamení Strelca) – Trvá vhodný čas zberu a spracovania ovocia, ako aj prvej úrody skorej plodovej zeleniny. Toto obdobie je vhodné na štepenie ovocných stromov.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 prirodzených spôsobov, ako zvýšiť chuť na sex: Deviatka je tutovka!

Najviac prosperujúca časť rastlín – korene:

 • 25. máj, sobota (Mesiac v znamení Strelca, prechádza do Kozorožca) – Vysievanie, sadenie, presádzanie je teraz vhodné. Obdobie praje tiež koreňovej zelenine, ktorú môžete nielen vysievať a sadiť, ale aj zberať a konzervovať. Rovnako praje aj zberu a skladovaniu ovocia. V záhrade sa zamerajte na ničenie a odstraňovanie buriny, na tento typ prác je teraz najvhodnejší čas.
 • 26. máj, nedeľa (Mesiac v znamení Kozorožca) – Naďalej sa venujte boju s burinami. Koreňová zelenina má na výsev, sadenie aj zber ešte priaznivý čas. Podobne ako ovocie, ktoré je vhodné zberať a skladovať. Význam majú v záhrade tiež drobné opravy a údržba, ako aj stavebné alebo výkopové práce. Ak ste plánovali zakladať kompost, urobte to teraz.

Najviac prosperujúca časť rastlín – kvety:

 • 27. máj, pondelok (Mesiac v znamení Kozorožca, prechádza do Vodnára) – Najvyšší účinok dosahuje kyprenie pôdy a záhradné práce zamerané na zbavenie sa buriny pletím alebo pretŕhavaním. Záhradu teraz nepolievajte a nezalievajte ani rastliny.
 • 28. máj, utorok (Mesiac v znamení Vodnára) – Trvá obdobie vhodné pre kyprenie pôdy a boj s burinami. Dobrý efekt prináša aj vetranie pareniska či skleníka. Záhradu a rastliny stále nie je vhodné zalievať.

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy:

 • 29. máj, streda (Mesiac v znamení Vodnára) – Obdobie vo Vodnárovi nie je plodné, dobrý účinok prináša ešte aj dnes kyprenie pôdy a ničenie burín. V okrasných záhonoch odstráňte odkvitnuté kvety napríklad pivónií alebo kosatcov. Ak ste ešte nevyložili na balkón či terasu okrasné rastlinky, teraz je ideálny čas. Ešte ani dnes nezalievajte a nezavlažujte.

Mesačná fáza – Posledná štvrť

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy:

 • 30. máj, štvrtok (Mesiac v znamení Vodnára, prechádza do Rýb) – Zalievanie a zavlažovanie je dnes v poriadku. Kosenie trávy teraz podporuje hustotu trávnika. Pre zber ovocia už nie najlepší čas. Ovocie zozberané v tomto období nebude mať dlhú trvanlivosť.
 • 31. máj, piatok (Mesiac v znamení Rýb) – Kosenie trávnika aj zalievanie záhrady prináša na konci mája výborný efekt. Môžete sa venovať aj prácam ako hnojenie alebo kyprenie pôdy pod stromami. Ak potrebujete vyčistiť altánok, terasu či záhradný nábytok, urobte to teraz. So zberom a skladovaním ovocia ešte počkajte.

Redakčné vysvetlivky: Termíny vyjadrujúce polohu Mesiaca na ekliptickej dráhe, na ktorej sa Mesiac pohybuje okolo Zeme: Perigeum – Mesiac sa nachádza najbližšie k Zemi a Apogeum – Mesiac je v tomto bode od Zeme najviac vzdialený.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, iZahradkar.sk, Rhythmofnature.com, Epocasie.eu
Odporúčame