10 prirodzených spôsobov, ako zvýšiť chuť na sex: Deviatka je tutovka!

Desať spôsobov, ako zvýšiť chuť na sex

Ak potrebujete zvýšiť chuť na sex, doprajte si najmä kvalitný spánok (Zdroj: GettyImages)

Aktívny sexuálny život má pozitívny vplyv nielen na celkové zdravie, ale pomáha tiež rozvíjať emocionálnu intimitu medzi partnermi. Pravidelný sex dokáže zlepšiť sebavedomie, spáliť kalórie a posilniť panvové svalstvo, srdce aj imunitný systém. Navyše, telo počas orgazmu uvoľňuje oxytocín – hormón lásky a pozitívnych emócií, ale aj endorfíny, ktoré sa spájajú s pocitmi potešenia, vášne či eufórie.

Znie to priam ideálne, realita však môže byť iná. Čo robiť, ak máte znížené libido a na sex väčšinu času ani nepomyslíte? Vyskúšajte niektoré z nasledovných prirodzených spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť sexuálnu túžbu.

1. Upravte svoju váhu a budujte si zdravé sebavedomie

Ak bojujete s nadváhou alebo obezitou, nemusí to negatívne ovplyvniť len vaše fyzické či duševné zdravie. Ukazuje sa, že kilá navyše môžu obmedziť aj váš sexuálny život. Na jednej strane, dobehnúť vás dokážu (často nereálne) spoločenské konvencie, s ktorými sú spájané určité tlaky a očakávania vo vzťahu k tomu, ako má telo vyzerať.

Ak táto skutočnosť zasiahne vaše sebavedomie, je menej pravdepodobné, že budete mať chuť sa s niekým intímne zblížiť. Ženy, ktoré majú obavy zo svojej hmotnosti alebo z toho, ako vyzerajú, nemusia byť schopné dosahovať orgazmus. To môže viesť k vyhýbaniu sa intímnostiam a obmedzeniu sexuálneho života, dokonca aj v dlhotrvajúcom partnerstve. Hoci to nie je určite jednoduché, je dôležité, aby ste sa sústredili na zlepšenie sebaúcty a sebavedomia, ktoré sú jedným z pilierov na vašej ceste k väčšej sexuálnej istote.

Na druhej strane, vyššia hladina telesného tuku môže negatívne ovplyvniť hladiny pohlavných hormónov. Ľudia s vysokým indexom telesnej hmotnosti (BMI) majú vyššiu produkciu globulínu viažuceho pohlavné hormóny (SHBG). Ide o glykoproteín, ktorý znižuje libido tým, že viaže testosterón.

2. Venujte sa meditácii a pravidelnému cvičeniu

Ak sa často stávate obeťou stresu či úzkosti, vaše telo uvoľňuje stresový hormón kortizol. Ten môže znížiť sexuálnu túžbu a ovplyvniť reprodukčné zdravie u mužov aj žien. Aby ste si zlepšili duševné zdravie, pokúste sa do svojej rutiny zaradiť meditáciu, ktorá vám môže do života priniesť väčší pokoj a uvoľnenosť. Pokiaľ dokážete eliminovať nervozitu a duševné rozptýlenia, budete mať viac priestoru sústrediť sa na potešenie a precítenie intimity.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kedy je ideálne vysievať, hnojiť alebo kosiť? Napovie vám aprílový lunárny kalendár
Pravidelná meditácia prispieva k zlepšeniu duševného zdravia. (Zdroj: Freepik / master1305)

Odborníci v tomto ohľade odporúčajú aj cvičenie jogy, ktorá účinkuje na zlepšenie sexuálnych funkcií u žien, vrátane nárastu túžby, vzrušenia, lubrikácie či dosahovania lepšieho orgazmu. Nech si už zvolíte akúkoľvek pravidelnú fyzickú aktivitu, môžete podporiť svoju sexuálnu túžbu vo viacerých smeroch. Či už udržiavaním zdravej váhy, ktorá posilňuje tvorbu pozitívneho sebaobrazu, alebo zachovaním svojho duševného zdravia pomocou zvýšenia nálady po tréningoch.

3. Dajte si čokoládu

Možno ste už niekde zachytili, že čokoláda je považovaná za afrodiziakum. Na tom, že dokáže podporiť sexuálnu túžbu, sa už zhodli viaceré štúdie. Otázkou zostáva jej prepojenie so zvýšeným sexuálnym vzrušením.

Jedným z dôvodov môže byť to, že čokoláda obsahuje fenyletylamín a serotonín, ktoré prispievajú k lepšej nálade. Tým, že dochádza k nárastu šťastia a energie, môžete pociťovať väčšiu žiadostivosť a chuť na sex. Afrodiziakálne vlastnosti čokolády sú však pravdepodobne viac o zmyslovom potešení z jej vône a silnej chuti pri rozplývaní sa na jazyku, než o pravom sexuálnom stimule.

4. Užívajte ginkgo bilobu

Ginko je známe svojimi silnými antioxidačnými a liečivými vlastnosťami. Väčšina ľudí ho pozná ako výživový doplnok, ktorý podporuje pamäť a mozgové funkcie. Len málokto však vie, že extrakt z ginka dvojlaločného môže prispieť k zvýšeniu sexuálneho apetítu.

Jeho pozitívne účinky na sexuálne funkcie sa prejavili napríklad u žien po menopauze. Ukázalo sa, že to môže súvisieť so zlepšeným prietokom krvi a svalovou relaxáciou, ktoré sú často spájané s užívaním prípravkov z ginka. Ak by ste však mali záujem zaradiť ho do svojej rutiny, odporúča sa to vopred konzultovať s lekárom. Môže sa totiž dostať do interakcie s inými liekmi, ktoré užívate, alebo zhoršiť niektoré choroby, ktorými trpíte.

5. Nešetrite cesnakom

Je známe, že cesnak nie je len surovinou, ktorá sa hojne využíva v kuchyni. Má tiež významné protizápalové a liečivé vlastnosti, dokáže znížiť riziko vzniku určitých typov rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení, metabolických porúch či cukrovky. Vedeli ste však, že jeho konzumácia môže prispieť k zvýšeniu sexuálneho apetítu?

Aj konzumácia cesnaku môže zvýšiť sexuálne libido. (Zdroj: Freepik / jcomp)

Tým, že zlepšuje prietok krvi a posilňuje funkciu krvných ciev, dokáže pomôcť mužom, ktorí trpia erektilnou dysfunkciou. Zároveň, štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Molecules ukázala, že zlúčenina S-alylcysteín, ktorá sa nachádza v cesnaku, môže zvýšiť hladinu testosterónu, a tým pozitívne ovplyvniť mužskú plodnosť. Navyše, cesnak patrí k silným antioxidantom, čo znamená, že blokuje voľné radikály a iné škodlivé látky, ktoré sa môžu v tele vyskytnúť. Tým zároveň podporuje plodnosť, ako aj aktívny sexuálny život.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Túžite konečne schudnúť z brucha? Náš veľký návod obsahuje rutinu, ktorú bežne zanedbávame

6. Vyskúšajte extrakt zo senovky gréckej (fenugreek)

Rastlina pochádzajúca z Ázie je známa svojimi priaznivými účinkami na pohlavné ústrojenstvo oboch pohlaví. Senovku grécku ste už možno niekedy zaregistrovali v súvislosti s podporou tvorby materského mlieka u dojčiacich žien. Niektoré štúdie vyzdvihujú aj jej účinky v sexuálnej oblasti.

U žien, ktoré užívali extrakt zo senovky, boli zaznamenané zvýšené hladiny voľného testosterónu a estradiolu (formy estrogénu). Počas celého testovania tieto ženy nahlasovali nárast sexuálnej túžby. Ukazuje sa, že tento extrakt však môže mať pozitívne účinky aj vo vzťahu k sexuálnym funkciám mužov. Aj u nich jej užívanie pomohlo k udržaniu zdravej hladiny testosterónu a podporilo libido.

7. Doprajte si dostatok kvalitného spánku

Ak si dokážete dopriať správne množstvo kvalitného spánku, s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať lepšiu náladu, dostatok energie a vaše kognitívne schopnosti budú prekvitať. Zatiaľ čo kvalitný spánok môže prispieť k dobrému zdraviu, jeho nedostatok môže, okrem horšieho zdravia, spôsobiť aj problémy so sexuálnou túžbou. Zvyšuje sa totiž riziko výskytu sexuálnej dysfunkcie u žien či erektilnej dysfunkcie u mužov.

Nedostatok spánku môže mať negatívny dopad na libido. (Zdroj: Freepik / gpointstudio)

Problémy v sexuálnej oblasti môžu spôsobiť aj poruchy spánku, ako napríklad obštrukčné spánkové apnoe, pri ktorom dochádza k opakovanej prestávke alebo zníženiu dýchania počas spánku. Navyše, nekvalitným či nedostatočným spánkom trpí aj vaše duševné zdravie. A ako už bolo spomenuté, následné úzkosti či depresie môžu tiež negatívne ovplyvňovať sexuálnu túžbu.

8. Obmedzte príjem alkoholu a skoncujte s fajčením

Dať si občas za pohárik môže pomôcť uvoľniť sa a byť otvorenejší. Príliš veľa alkoholu však zrejme bude mať negatívny dopad na váš sexuálny život. Jeho pravidelná konzumácia vo vyššom množstve totiž môže viesť k poškodeniu ciev, a tým zvýšiť riziko vzniku erektilnej dysfunkcie. Potvrdila to aj štúdia, podľa ktorej sa navyše závislosť od alkoholu spája u mužov s neuspokojivým orgazmom či predčasnou ejakuláciou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slivková šťava je hotový výživový elixír: Ak však máte tieto diagnózy, buďte opatrní

Škodlivé účinky zvýšenej konzumácie alkoholu na sexuálny život však pociťujú aj ženy. Vysoká hladina alkoholu v krvi totiž znižuje prietok krvi do vagíny a oslabuje sexuálnu citlivosť. Vo všetkých prípadoch platí, že závažnosť sexuálnych problémov výrazne ovplyvňuje nielen množstvo skonzumovaného alkoholu, ale aj dĺžka trvania samotnej závislosti.

So zhoršeným sexuálnym zdravím a nižším libidom súvisí aj fajčenie cigariet. O niečo lepšie sú na tom bývalí fajčiari, ktorí majú v porovnaní so súčasnými fajčiarmi väčší sexuálny apetít a lepšiu erektilnú funkciu. Ak ste sa rozhodli nadobro skoncovať s týmto zlozvykom, aby ste podporili svoju sexuálnu túžbu, pokojne sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vám môže poskytnúť užitočné tipy a odporúčania.

9. Dajte priestor predohre

Sexuálna predohra môže výrazne prispieť k zvýšeniu sexuálnej túžby, a to najmä u žien. Vo všeobecnosti je to však výborný spôsob, ako sa spojiť s partnerom, vybudovať si intimitu, uvoľniť sa a nechať pôsobiť hormóny dobrej nálady, vrátane oxytocínu, dopamínu a serotonínu. Nemusí ísť za každú cenu o penetračný sexuálny styk, svoj účinok môže mať aj drobnosť, ako napríklad zanechanie pikantného a hravého odkazu vo vrecku vášho partnera.

Dôležitosť sexuálnej predohry určite nepodceňujte. (Zdroj: Freepik / gpointstudio)

V tomto ohľade je dôležitá komunikácia. Povedať si o svojich vzájomných predstavách a očakávaniach. Počas samotného aktu sa tiež odporúča viesť partnerovu ruku tak, ako je to vám príjemné, všímať si pozitívnu spätnú väzbu, ktorá vás oboch posunie k uspokojivým sexuálnym zážitkom.

10. Zvážte sexuálnu terapiu

Nízka sexuálna túžba môže byť pre váš partnerský vzťah silnou zaťažkávacou skúškou. Ak máte pocit, že ste sa vo svojich problémoch utopili, je načase dať priestor sexuálnej terapii. Táto psychoterapia vám dokáže dať odpovede na otázky z oblasti zníženého libida, bolestivého sexu či neschopnosti dosiahnuť orgazmus.

Terapie sa pritom môžete zúčastniť tak v páre, ako aj individuálne. Veľký význam sa prikladá sexuálnej terapii vo vzťahu k ľuďom, ktorí trpia zároveň sexuálnou dysfunkciou a duševnými problémami. Ide predovšetkým o nízku sebaúctu, úzkosti z nedostatočného sexuálneho výkonu či anamnézu sexuálneho zneužívania. Ak si nie ste istí, či by bola takáto terapia pre vás vhodnou voľbou, nebojte sa osloviť svojho lekára.

Mali ste už niekedy problémy s libidom?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plníelánu.sk, healthdigest.com, webmd.com
Odporúčame