Slivková šťava je hotový výživový elixír: Ak však máte tieto diagnózy, buďte opatrní

Šťava zo sliviek

Slivková šťava okrem trávenia podporuje aj pečeň, srdce či kosti a imunitu (Zdroj: Freepik/azerbaijan_stockers)

Šťava zo sliviek je považovaná za prírodný zázrak plný vitamínov, ktorý má na ľudský organizmus viacero blahodarných účinkov. Poskytuje dôležité živiny a ochranu pred rôznymi nepríjemnými ochoreniami, no zároveň dokáže prispieť aj k celkovej pohode. Prečítajte si náš článok a presvedčte sa o tom, prečo by ste mali jej pravidelnú konzumáciu zaradiť do svojho jedálnička.

V článku sa dočítate:

  1. O sušených slivkách v porovnaní so šťavou zo sliviek
  2. O nutričnej hodnote šťavy zo sliviek
  3. O zdravotných výhodách šťavy zo sliviek
  4. Aká je odporúčaná dávka šťavy zo sliviek
  5. Kedy sa konzumácii šťavy zo sliviek radšej vyhnúť
  6. Ako ju získať a skladovať
  7. O jej ďalšom využití

Sušené slivky verzus šťava zo sliviek

Sušené slivky sú nielen overeným prírodným liekom na zápchu, ale aj obľúbeným pokrmom. Získavajú sa rôznym spôsobom, najčastejšie sušením na slnku alebo v peciach. Vyrobiť si ich však môžete pokojne aj doma pomocou moderných sušičiek ovocia.

Hoci majú sušené slivky mnoho zdravotných výhod, pitie šťavy zo sliviek vám zabezpečí jednoduchšiu a rýchlejšiu konzumáciu. Tým dokážete využiť prínosy ovocia už po vypití jednej porcie. Keďže ale ide o šťavu, obsahuje menej vlákniny a vyššiu koncentráciu (prírodného) cukru.

Výživové hodnoty šťavy zo sliviek

Šťava zo sliviek, prezývaná aj ako „výživový elixír“, je koncentrovaným zdrojom základných vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamín C, vitamín K, vitamín A, železo, vápnik, draslík, bór, horčík, mangán, vlákninu, vitamín B3 (niacín) a B6, či karotenoidy. Jedna šálka šťavy zo sliviek má približne 176 kalórií, 43 gramov sacharidov či 1,5 gramu bielkovín. Neobsahuje žiadny tuk a ponúka až 3 miligramy železa, čím si drží prvenstvo medzi všetkými ovocnými šťavami.

Šťava zo sliviek je považovaná za výživový elixír. (Zdroj: Freepik / azerbaijan_stockers)

V ktorých oblastiach podporí vaše zdravie?

Podpora imunitného systému

K podpore imunity prispieva predovšetkým zázrak menom polyfenoly, ktoré sú skupinou prírodných antioxidantov podporujúcich ochranu bunkových membrán a DNA. Opomenúť však nemožno ani meď ako dôležitý antioxidant. Tá pomáha v tele znižovať zápal a taktiež posilniť imunitu.

Podpora tráviaceho systému

Určite ste už počuli o tom, že sušené slivky sú odporúčané ako jemné a prírodné laxatívum, ktoré dokáže uľaviť pri problémoch so zápchou. Rovnako pôsobí aj šťava zo sliviek. Tento prínos však nie je primárne spôsobený bohatou prítomnosťou vlákniny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potrebujete doplniť telu železo? S dávkovaním opatrne, aby ste nenarušili činnosť čriev!

Dôležitú úlohu zohráva náhradné sladidlo sorbitol, alkoholický cukor, ktorý sa spolu s fruktózou bežne nachádza vo väčšine druhov ovocia. Podporuje pravidelnú peristaltiku čriev a priťahuje vodu do hrubého čreva, čím znižuje riziko zápchy. Navyše, ide o cukor, ktorý telo pomaly absorbuje, preto nemá na hladinu cukru v krvi rovnaký účinok ako ostatné cukry.

Prebiotická vláknina, ktorú šťava zo sliviek obsahuje, však zohráva tiež dôležitú úlohu. Vo vzťahu k tráviacemu traktu podporuje tvorbu prospešných baktérií v hrubom čreve, čím pomáha zmäkčiť stolicu a uľahčiť jej prechod črevami. Zároveň stimuluje uvoľňovanie tráviacich enzýmov, pomáha pri procese rozkladu potravín a vstrebávaní živín. Keďže ľudské telo je poprepájaným systémom, podporou črevného mikrobiómu dochádza zároveň k posilneniu zdravia mozgu či prevencii rôznych chronických chorôb.

Podpora zdravia srdca a prevencia vysokého krvného tlaku

Šťava zo sliviek dokáže podporiť zdravie srdca vo viacerých ohľadoch. Rastlinné zlúčeniny nachádzajúce sa v ovocí prispievajú k znižovaniu hladiny „zlého“ cholesterolu, čím sú dôležitým preventívnym prostriedkom pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Zaujímavá štúdia, ktorá sa zaoberala účinkom šťavy zo sliviek na organizmus žien po menopauze, taktiež preukázala jej pozitívny vplyv na zníženie hladiny cholesterolu a prevenciu hypertenzie. Ku zdravému krvnému tlaku či srdcovému rytmu prispieva aj draslík, ktorý, okrem iného, pomáha vyrovnávať hladiny sodíka v krvi.

Podpora zdravia očí

Luteín a zeaxantín, karotenoidy obsiahnuté v šťave zo sliviek, sú považované za extrémne dôležité zlúčeniny pre udržanie zdravého zraku. Pomáhajú chrániť žltú škvrnu (makulu) na sietnici oka, ktorá je miestom najostrejšieho videnia. Veľký význam luteínu vyzdvihla aj štúdia z roku 2020, podľa ktorej má tento karotenoid priaznivé účinky vo vzťahu k rôznym očným ochoreniam, vrátane šedého zákalu, vekom podmienenej degenerácie makuly, krátkozrakosti či diabetickej retinopatie.

Šťava zo sliviek ponúka množstvo zdravotných výhod. (Zdroj: Freepik / azerbaijan_stockers)

Podpora zdravia pečene

Tradičná medicína využíva šťavu zo sliviek ako podporu pri liečbe hepatitídy. Toto vírusové ochorenie pečene má za následok produkciu vysoko škodlivých látok. Práve vitamíny a antioxidanty obsiahnuté v šťave zo sliviek prispievajú k redukcii týchto látok a pomáhajú udržiavať zdravie pečene.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trpíte po jedle nadúvaním, bolesťami brucha či hnačkou? Pomoc je jednoduchšia, ako by ste čakali

Podpora silných kostí a pomoc pri liečbe anémie

Šťava zo sliviek obsahuje bór, o ktorom sa predpokladá, že má dôležité postavenie pri prevencii osteoporózy. Pozitívne prispieva k sile a zdravému vývoju kostí. Naproti tomu, železo a vitamín B6 sú živinami, ktoré sa bežne odporúčajú na zlepšenie nepríjemných príznakov anémie. Dôležitú úlohu zohrávajú pri tzv. mikrocytickej anémii, ktorá sa vyznačuje výskytom objemovo malých červených krviniek.

Aká je odporúčaná dávka?

Nie je stanovené presné odporúčanie, koľko by ste mali konzumovať šťavy zo sliviek, ak chcete využívať všetky jej výhody. Niektorí odporúčajú vypiť približne poldeci až deci denne. Inde sa môžete stretnúť s porciou o veľkosti jednej dvojdecovej šálky, pričom toto množstvo sa už neodporúča denne presiahnuť. Ak máte problémy so zápchou, ideálne je šťavu vypiť pred spaním, aby mohla cez noc pôsobiť.

Ak ste si stanovili dosiahnutie nejakých konkrétnych zdravotných cieľov alebo plánujete užívať šťavu zo sliviek len na boj s určitými symptómami, môžete ju konzumovať napríklad len niekoľkokrát do týždňa, prípadne podľa potreby. Treba mať však na pamäti, že aj v tomto prípade platí staré známe pravidlo – všetko s mierou. Nadmerná koncentrácia cukru by totiž mohla mať skôr negatívny dopad na vaše zdravie.

Kedy by ste mali zvážiť jej konzumáciu

Ak trpíte tráviacimi ťažkosťami či alergiou

Opatrní by ste mali byť, ak ste citliví na sorbitol alebo máte sklony k plynatosti, nadúvaniu, hnačkám, prípadne iným tráviacim ťažkostiam, nakoľko šťava zo sliviek má silné účinky vo vzťahu k zmäkčeniu stolice. Niektoré šťavy zo sušených sliviek môžu navyše obsahovať siričitany, ktoré sa pridávajú ešte v procese samotného sušenia. Ak teda máte na tieto zlúčeniny alergiu, pokúste sa nájsť na trhu značku produktu, na ktorom bude priamo uvedené, že je bez siričitanov.

Ak trpíte cukrovkou 2. typu

V prípade, ak trpíte týmto chronickým metabolickým ochorením, pri konzumácii šťavy zo sliviek by ste si mali dávať pozor na jej množstvo. Obsahuje totiž viac cukru a kalórií. V tomto prípade je pre vás lepšou voľbou siahnuť po sušených slivkách bez pridaného cukru, nakoľko je v nich cukor menej koncentrovaný a obsahujú viac vlákniny, čím sa do istej miery dokáže stlmiť reakcia na hladinu cukru v krvi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vitálnych ľudí posadí na vozík: Smrteľné ochorenie začína zášklbmi svalov či slabosťou v ruke

Ak trpíte chronickým ochorením obličiek

Ak máte problémy s obličkami, odporúča sa obmedziť príjem niektorých minerálov, ako napríklad draslíka. Práve ten je v šťave zo sliviek obsiahnutý vo veľkom množstve. Z toho dôvodu by ste sa jej radšej mali vyhnúť.

Nebojte sa kombinovať šťavu zo sliviek aj s iným ovocím. (Zdroj: Freepik / freepik)

Ako ju získať a koľko vydrží

Ak sa rozhodnete siahnuť po kúpenej šťave zo sliviek, uprednostnite produkty, ktoré neobsahujú žiadny pridaný cukor a siričitany. Vždy si pozorne prezrite etiketu a nenechajte sa hneď odbiť popisom, že ide o 100% šťavu. Po otvorení je potrebné ju skladovať v chladničke, kde vám vydrží približne 7 až 10 dní.

Ak chcete mať istotu, čo šťava skutočne obsahuje, pripraviť si ju môžete aj priamo doma. K sušeným slivkám pridajte trochu vody, nechajte 20 minút lúhovať, a následne ich rozmixujte s malým množstvom vody. Môžete pridať citrónovú šťavu, prípadne cukor. Nezabúdajte však na to, že samotné slivky sú prirodzene dostatočne sladké, preto tento prídavok vždy vopred zvážte. V poslednom kroku môžete dužinu precediť, alebo ju ponechať pre vyšší obsah vlákniny.

Spoznajte jej ďalšie využitie

Hoci si šťavu zo sliviek s najväčšou pravdepodobnosťou najčastejšie vychutnáte z pohára, má omnoho univerzálnejšie využitie. Ak by sa vám zdala chuť šťavy zo sliviek príliš intenzívna, pokojne ju zrieďte s vodou alebo ju skombinujte s inými ovocnými šťavami, napríklad jablkovou. Do svojho jedálnička ju však môžete začleniť aj tak, že ju pridáte do smoothie, omáčok a dresingov, marinád, prípadne kaše alebo koláča ako prírodné sladidlo.

Vyskúšať môžete aj tvorbu nanukov zamrazením šťavy či zmiešať ju s mrazeným ovocím a získať tak domáce sorbety alebo ovocné zmrzliny. Popularite sa teší aj chutný dezert, pri ktorom hrušky alebo jablká podusíte v šťave zo sliviek spolu so škoricou alebo badiánom. Napokon si môžete namiešať zaujímavé koktaily, ak šťavu skombinujete so sódou alebo liehovinami.

Pili ste už šťavu zo sliviek?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plníelánu.sk, realsimple.com, webmd.com, californiaprunes.org
Odporúčame