Masážou k lepšej imunite aj proti celulitíde: Aký typ lymfodrenáže je pre vás ten pravý?

Lymfodrenáž

Poctivá manuálna lymfodrenáž dokáže s telom hotové zázraky (Zdroj: GettyImages)

Lymfa je dôležitá tekutina, ktorá koluje v ľudskom tele. Pokiaľ je všetko v poriadku, tak ani  nevnímame, že ju máme. Pravidelné čistenie lymfy nám pritom môže pomôcť pri mnohých ochoreniach a dokáže tiež bojovať proti celulitíde. Aj táto procedúra však má svoje pravidlá a je dôležité vedieť, kedy sa jej radšej vyhnúť.

V článku sa dočítate:

  1. Čo je to lymfa
  2. Aké podoby môže mať lymfodrenáž
  3. Či sa oplatí mať prístroj na lymfodrenáž doma
  4. Aké sú pozitívne účinky lymfodrenáže
  5. Kedy sa lymfodrenáži radšej vyhnúť
  6. Ako lymfodrenáž bojuje proti celulitíde
  7. Ako podporiť lymfatický systém

Čo je to lymfa? 

Lymfa je bezfarebná tekutina, ktorá cirkuluje v lymfatickom systéme tela. Je dôležitou súčasťou  imunitného systému nášho organizmu a pomáha bojovať proti nežiaducim infekciám. Správne fungovanie lymfy taktiež pomáha udržiavať rovnováhu tekutín.

Lymfa koluje lymfatickými cievami, ktoré spolu utvárajú lymfatický systém. Tvorí sa z takzvanej intersticiálnej tekutiny – tá preniká cez steny krvných ciev do tkanív a naspäť. Obsahuje  bielkoviny, tuky, biele krvinky a odpadové látky, ktoré sa zbierajú z tkanív. Presné zloženie lymfy je u každého človeka individuálne. Môže byť totiž ovplyvnené rôznymi faktormi vrátane stravy, cvičenia či zdravotného stavu.

Lymfodrenáž može mať dve podoby

Lymfatická drenáž je terapeutická technika, ktorá sa používa na čistenie lymfy. Rozlišujeme dva základné typy – manuálnu a prístrojovú lymfodrenáž. Každá z nich má pritom svoje výhody či už z hľadiska ceny, pohodlnosti alebo funkčnosti.

Manuálna lymfodrenáž

Prebieha formou masáže bez olejov či rôznych emulzií. Vykonáva sa  jemným tlakom na ľudskú pokožku, vďaka ktorému sa rozpohybuje celý lymfatický systém ľudského tela. Priebeh celej masáže je veľmi pomalý a jemný. Pohyby stimulujú fungovanie lymfy a tlakom presúvajú tekutinu smerom k lymfatickým uzlinám. V deň absolvovania masáže je vhodné prijať väčšie množstvo tekutín a obmedziť alkohol, kávu či cigarety. Cena takejto masáže sa pohybuje okolo 45 eur za 90 minútovú masáž.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vitálnych ľudí posadí na vozík: Smrteľné ochorenie začína zášklbmi svalov či slabosťou v ruke

Prístrojová lymfodrenáž

Vykonáva sa za pomoci špeciálneho prístroja. Na telo klienta sa nasadia návleky, ktoré majú zabudované konektory a dokážu stimulovať fungovanie lymfy. Prístrojová lymfatická drenáž je považovaná za pohodlnejšiu a menej invazívnu alternatívu k tradičnej manuálnej lymfatickej drenáži. Je výhodnejšia taktiež z finančného hľadiska. Cena jednej procedúry sa totiž pohybuje v rozmedzí 15 – 25 eur. Pre želaný efekt je nutné absolvovať aspoň 5 procedúr, pričom dĺžka jedného sedenia trvá približne 25 minút.

Prístrojová lymfodrenáž
Prístrojová lymfodrenáž (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Lymfodrenáž u vás doma – oplatí sa to?  

V prípade, že trpíte závažnými zdravotnými problémami, môžu vám lekári odporučiť používať prístroj na lymfodrenáž aj priamo u vás doma. Je to nielen pohodlné, ale aj rýchle. Nevýhodou je počiatočná investícia, keďže cena kvalitnejšieho zariadenia sa  pohybuje okolo 500 – 800 eur. Pri určitých typoch je však možné, že vám tento prístroj preplatí poisťovňa. Je ale nutné mať zdravotný predpis od lekára.

Existujú aj lacnejšie varianty, no v tomto prípade sa nejedná o schválené zdravotné pomôcky. Ak sa chystáte zakúpiť si prístrojovú lymfodrenáž do vašej domácnosti, odporúčame siahnuť po výhradne zdravotne nezávadných zariadeniach. Nesprávna manipulácia alebo produkt totiž môžu vášmu telu uškodiť.

Pozitívne účinky lymfodrenáže 

Lymfodrenáž dokáže pomôcť pri mnohých ochoreniach či zdravotných komplikáciách. Toto je jej 5 najdôležitejších pozitívnych účinkov:

  • Zníženie opuchov – lymfodrenáž má pozitívny účinok na zníženie rôznych druhov opuchov. Špeciálnou technikou sa z tela odbúravajú nadbytočné tekutiny a toxíny. Pomáha taktiež pri trombózach a kŕčových žilách. 
  • Podpora imunitného systému – zlepšenie prietoku lymfy môže prispieť k lepšiemu fungovaniu celého imunitného systému. Vďaka silnejšej imunite tak bude vaše telo schopné lepšie zvládať nástrahy vírusov a baktérií.   
  • Bojuje proti celulitíde a zlepšuje celkový výzor pokožky – lymfatická drenáž podporuje lepšie cirkulovanie krvi, čo má pozitívny vplyv na vašu pokožku. Tá bude po zákroku pevnejšia a jemnejšia.   
  • Pomáha pri bolestiach – má pozitívny vplyv na odbúranie bolestí hlavy či migrény. Taktiež pomáha na zmiernenie jaziev po operáciách alebo po rôznych úrazoch.   
  • Zlepšenie odtoku lymfy – vďaka tomu pomáha pri rôznych lymfatických ochoreniach.   
  • Zbavuje telo stresu – je dokázané, že lymfodrenáž ma pozitívny vplyv aj na zníženie stresu a navodenie pocitu uvoľnenia. 
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potrebujete doplniť telu železo? S dávkovaním opatrne, aby ste nenarušili činnosť čriev!

Kedy sa lymfodrenáži vyhnúť 

Lymfodrenáž nie je možné odporučiť paušálne úplne každému. Pri určitých ochoreniach alebo zdravotných  komplikáciách sa totiž neodporúča vôbec. Procedúru by ste nemali absolvovať, pokiaľ trpíte závažnými  ochoreniami pečene, srdca, obličiek či pľúc. Taktiež sa neodporúča pri onkologických ochoreniach, astme alebo poruche látkovej premeny. V prípade, že vás trápi niektorá z vyššie spomenutých chorôb, je nutné konzultovať lymfodrenáž s vaším ošetrujúcim lekárom.

Vyhnúť sa treba tiež necertifikovaným fyzioterapeutom či odborníkom na lymfodreáž. Nesprávna masáž alebo požitie prístrojov totiž môže telu uškodiť a spôsobiť ešte väčšie problémy. Je preto dôležité starostlivo zvážiť aj tento faktor.

Boj proti celulitíde  

Ako sme už spomínali, lymfodrenáž má pozitívny účinok na zmiernenie celulitídy. Najlepší výsledok dosiahnete, ak budete tento typ masáže kombinovať aj s cvičením a vyváženou stravou. Boj proti  celulitíde si totiž vyžaduje komplexný prístup k riešeniu problematiky. Samotnou procedúrou tak síce môžete dosiahnuť výsledok, ale nemusí byť až taký viditeľný ako pri kombinácii s cvičením a správnou stravou. Dôležité je tiež piť dostatočné množstvo vody a vylúčiť z jedálnička rafinované  cukry.

Podpora lymfatického systému  zvonku aj zvnútra

Okrem  klasickej lymfodrenáže môžete lymfatický systém podporiť aj ďalšími krokmi. V prvom rade je dôležité dodržiavať správne stravovacie návyky. To v praxi znamená, že do stravy by ste mali pridať dostatočné množstvo ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov.

Druhým dôležitým krokom je pitie adekvátneho množstva vody. Tá totiž pomáha odplavovať toxíny  a udržiavať tým správne fungovanie tela. Denne preto prijmite aspoň 2 litre nesladených tekutín. Pridajte tiež pravidelné cvičenie a pohyb. Najlepšie fungujú aeróbne cvičenia, ktoré sú prospešné pre lymfatický systém. Patrí sem napríklad beh, chôdza či plávanie.

Podobne ako pri mnohých iných ochoreniach, tak aj v tomto prípade je posledným krokom najmä odbúranie stresu. Jeho negatívne účinky určite netreba nijako zvlášť predstavovať. Zníženie stresu jednoznačne pomáha zlepšovať fungovanie lymfatického systému. Zmierniť sa dá rôznymi dychovými cvičeniami či meditáciou.Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame