Tichý záškodník v domácnostiach: Nepriaznivo ohrozuje najmä zdravie seniorov

starší muž a žena pijú kávu

Plesne ohrozujú hlavne zdravie starších ľudí (Zdroj: Freepik/freepik)

V mnohých domácnostiach sa plesne tvoria najmä počas zimných mesiacov. Okrem toho, že sú neestetické, pôsobia nepriaznivo aj na naše zdravie. Náchylnejší sú hlavne seniori, ktorí majú oslabený imunitný systém, zhoršenú funkciu pľúc a berú lieky na iné ochorenia. V našom článku sa dozviete, ako pleseň vplýva na zdravie aj ako predísť jej vzniku.

Dopady plesne na zdravie

Pobyt v domácnosti napadnutej plesňou môže byť spúšťačom rôznych symptómov. Samotné príznaky a ich závažnosť sa líšia v závislosti od typu plesne, stupňa jej koncentrácie a od celkového zdravotného stavu jednotlivca. Najčastejšie ide o problémy súvisiace s nosnými dutinami, kašeľ, bolesť hrdla, pocit tiaže na hrudníku a ťažkosti s dýchaním. Ľudia trpiaci astmou alebo alergiami pociťujú zhoršenie ich stavu.

Dlhodobé vystavovanie sa plesni môže viesť k precitlivenosti, zraneniu pľúc a dokonca aj k rozvoju niektorých druhov rakoviny. Seniori majú vyššie riziko vzniku zdravotných problémov, ktoré pleseň spôsobuje. S pribúdajúcim vekom sa totiž zhoršuje funkcia pľúc.

Mení sa tiež nervový systém a nervy, ktoré spúšťajú kašeľ môžu byť menej citlivé. To znamená, že nedokážu vykašľať všetky spóry plesne a ďalšie kontaminanty, prenikajúce do dýchacích ciest. Časom sa preto môžu nahromadiť v tele.

Problém s plesňou

Identifikovať problém s plesňou je pomerne jednoduché. Hlavne vtedy, keď sa začne šíriť, pretože je obvykle dobre viditeľná. Keď si nejakú všimnete, je dôležité prezrieť celú domácnosť a zistiť, či jej nie je viac. Najčastejšie sa objavuje v izbách so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, kuchyne a pivnice.

Starší ľudia mávajú často krehké zdravie a navyše na nich plesnivé prostredie viac vplýva. Preto im môže odstránenie plesní v dome výrazne zlepšiť zdravotný stav. Ak sa u nich prejavili príznaky iba nedávno a ide predovšetkým o tie respiračné, odstráňte pleseň a všimnite si, či sa ich stav zlepšil. Potom sa pre istotu poraďte s lekárom, ktorý im prípadne zníži dávku liekov na tieto príznaky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Mávate počas svojich dní ťažkosti s nadmerným krvácaním? Tento stav sa dá riešiť viacerými spôsobmi

Odstránenie plesne a prevencia

Najlepším spôsobom, ako zabrániť vzniku plesne, je prevencia. Jedným z riešení je používanie odvlhčovača, zvlášť v najrizikovejšom prostredí. Stupeň vlhkosti by mal byť približne 50 %, čo zaručí pohodlie a zároveň zabráni rastu plesne. Zaručene pomôže pravidelné vetranie. Vhodné sú tiež rastliny, ktoré zlepšujú kvalitu vzduchu.

Odstránenie plesne môže byť pomerne rýchle a jednoduché, no niekedy si vyžiada aj pomoc profesionálov. Je to napríklad vtedy, ak sa pleseň príliš rozšírila do viacerých izieb alebo sa opakovane vytvára. Vo všeobecnosti môže pomôcť roztok bielidla a vody, ktorý zničí spóry plesne a odstráni fľaky. Profesionáli zas môžu pomôcť nájsť zdroj vzniku plesní a eliminovať ho. Pri takomto zásahu je niekedy potrebné obyvateľov domu načas vysťahovať.

Pleseň môže ovplyvňovať naše zdravie viac ako si myslíme a najviac ohrozuje práve seniorov. Preto je dôležité, aby ste dbali na prevenciu jej vzniku a pravidelne váš domov kontrolovali. Čím skôr totiž začnete problém s plesňou riešiť, tým lepšie.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, seniornews.com
Odporúčame