Najčastejšie chyby pri pečení medovníčkov! Robte to radšej takto a budú dokonalé

Medovníčky pečenie

Tieto tipy a triky sa vám zídu pri pečení medovníkov (Zdroj: GettyImages)

Tieto tipy a triky sa vám zídu pri pečení medovníkovMedovníčky neodmysliteľne patria k Vianociam. Ich pečenie sa na pohľad zdá byť jednoduché, no nie vždy všetko vyjde tak, ako by sme si želali. Ak sa práve chystáte zarobiť cesto, možno vám pomôžu rady šikovných cukrárov a pekárov, ktoré sme pre vás zozbierali.

Prečo sú tvrdé? Ako to, že krásne „nenabehli“? Čím to je, že popraskali? Aj toto sú otázky, ktoré si kladieme, keď naša snaha nie je zúročená dokonalým výsledkom. Niekedy stačí naozaj málo, a čosi sa pokazí. Ako sa tomu tento rok vyhnúť a upiecť naozaj skvelé medovníčky? Skúsení medovnikári upozorňujú na najčastejšie chyby pri pečení i na to, ako sa im vyhnúť.

Všetko preosiať

Múku, práškový cukor, mleté korenie, kypridlo… Všetko sypké treba preosiať. Nejde len o odstránenie prípadných nečistôt, ale najmä o prevzdušnenie a nakyprenie surovín. Múku je vhodné použiť pšeničnú alebo ražnú hladkú. Dôležité je, aby pred miesením nebola v chladnej miestnosti, ale mala izbovú teplotu. Pokojne ju možno pred použitím mierne zohriať, napríklad na radiátore. Na pečenie medovníkov je najlepšie použiť staršiu múku, tri a viac mesiacov od dátumu výroby v mlynoch.

Kypridlo nezamieňať

Na kyprenie medovníkov používajte jedlú sódu bikarbónu alebo uhličitan amónny, teda tzv. amónium či cukrárske droždie. Pri niektorých druhoch medovníkov sa používa aj klasický prášok do pečiva. Kypridlo v recepte by sme nikdy nemali zamieňať.  Napríklad na zdobené medovníky treba použiť sódu bikarbónu, a nie amónium, pretože pri použití amónia by jednotlivé kúsky príliš „narástli“ a zdeformovali sa. Kypridlo treba tiež preosiať, inak by v upečených medovníkoch narobilo bubliny.

Na jemnosti záleží

Použitý práškový cukor by mal byť čo najjemnejší, to platí pre cesto aj pre polevu. Ak by v cukre boli kryštáliky, poleva by pri zdobení upchávala špičku zdobiaceho vrecka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch? Toto by ste podľa hygienikov určite nemali prehliadnuť!

Dôležité korenie

Vôňu a chuť medovníkom dodáva korenie. Základnú zmes perníkového korenia tvoria fenikel, aníz a klinček. Pridať môžeme podľa chuti aj badián, škoricu, vanilku a muškátový oriešok. V niektorých receptoch sa pridáva aj čierne korenie, pri ňom treba dbať na množstvo, aby nespôsobilo pálivú chuť. Ak to s ním nepreženieme, zvýrazní chuť ostatných prísad.

Tekuté ohriať

Mlieko, maslo a med je pred zapracovaním potrebné spoločne ohriať, med potom lepšie prijme potrebné množstvo múky. Medovnikári odporúčajú med nenahrádzať žiadnym sirupom, výsledok potom nie je taký, aký by mal byť. Napokon, aj slovo „medovník“ je odvodené práve od tejto dôležitej ingrediencie. Že treba siahnuť po naozaj kvalitnom mede, asi netreba pripomínať.

Rozvaľkané neprevracať

Ak sa cesto lepí, zapracujeme doň podľa potreby ďalšiu múku. Keď už je takmer nelepivé, zakryjeme ho mikroténovou fóliou a uložíme do chladničky. Po odpočinutí odoberieme potrebnú časť a rozvaľkáme na placku. Platí, že čím väčšie budú figúrky, tým hrubšia musí byť placka. Ak sa cesto stále lepí a už je pritom tuhé, ďalšiu múku nepridávame. Najskôr dobre očistíme valček a potom pokračujeme. Rozvaľkanú placku už v žiadnom prípade neprevraciame, cesto by bolo pomúčené a múka by v rúre zhorela, prípadne by medovníky po upečení nevyzerali dobre a ťažko by sa zdobili.

Čím hrubšie, tým pomalšie

Plech vytrieme tenkou vrstvou tuku a posypeme hladkou múkou. Použiť možno aj papier na pečenie. Na plech vždy ukladáme len figúrky rovnakej veľkosti, inak by sa menšie spálili skôr, ako by sa väčšie dopiekli. Medovník na plechu uhladíme, aby pod ním nezostala bublina vzduchu. Jemne ho tiež otrieme, aby sme ho zbavili múky. Vo vopred vyhriatej rúre potom pečieme do svetlohneda. Čím hrubšie cesto, tým pomalšie treba medovníky piecť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako sa pripraviť na pohodové Vianoce? Vo všetkých predajniach Lidla nájdete túto novinku

Rúru neotvárať

Po vložení cesta do rúry túto prvé dve až tri minúty neotvárame. Až potom je možné skontrolovať, či nám vrch alebo spodok nepripaľuje. Upečené medovníky vyberáme z plechu nožom alebo širokou špachtľou ešte horúce. Pokladieme ich na rovnú dosku a okamžite natrieme glazúrou zo žĺtka alebo rozšľahaného vajíčka. Pri skladovaní v suchom byte ich pred vysychaním chránime potravinárskou fóliou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @moje.radosti

Najčastejšie chyby pri pečení medovníkov: Ako na ne?

  • Ak je cesto riedke, pri vykrajovaní sa lepí a pri pečení rozleje. Upravíme ho pridaním múky.
  • Ak je naopak cesto príliš tuhé, zle sa vaľká, perníky sú nízke a málo pórovité. Vtedy môže pomôcť pridanie vlažnej vody a dôkladné premiešanie.
  • Ak sú medovníčky nízke, bez pórov alebo tvrdé, dôvodom je nedostatočné množstvo kypridla alebo pečenie v nevyhriatej rúre. Kypridlo môžeme ešte pridať rozpustené v troške vody.
  • Ak sa medovník rýchlo zdvihne a hneď klesne, dali sme kypridla príliš. V tomto prípade stačí primiešať ďalšie cesto bez prášku či amónia.
  • Cesto sa môže rýchlo zdvihnúť a hneď klesnúť aj vtedy, ak sme zle rozpustili med. Ten neprijal dostatočné množstvo múky a cesto sa presladilo. V takom prípade cesto jemne prepracujeme po pridaní teplej vody a múky.
  • Ak sa na medovníku tvoria bubliny, príčinou je nedostatočné rozmiešanie kypridla.
  • Ak povrch medovníka nie je hladký, ale vráskavý, dôvodom je nedostatočné množstvo cukru. Rovnako môže byť príčinou použitie múky so silným lepkom.

Medovníčky by mali byť po učení vysoké, ľahké, s jemnými pórmi. Mali by mať pekný rovnomerný vzhľad a po rozlomení by mali byť sfarbené do žlta. Do pečenia sa treba pustiť s overeným receptom a s použitím kvalitných surovín.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čas radosti, nádeje a duchovnej prípravy na Vianoce: Ako a kedy vznikla tradícia adventného venca?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame