Rakovina kože je veľmi častým druhom rakoviny. Dá sa jej však dá predchádzať. Nový prieskum odhaľuje, že mnohí ľudia nepoužívajú ochranu pred slnkom tak, ako si myslia. Mylné predstavy o opaľovaní sú stále pomerne bežné, no odborníci tvrdia, že je dôležité chrániť si pokožku, aby sa predišlo rakovine a predčasnému starnutiu. Viete, ako sa efektívne chrániť pred slnkom?
Rakovina kože je čoraz častejším problémom
Štatistiky Americkej akadémie dermatológie (AAD) naznačujú, že rakovina kože je najčastejšou rakovinou v Spojených štátoch. V skutočnosti sa odhaduje, že 20 % Američanov bude mať v určitom bode svojho života rakovinu kože. Každodenne je v USA diagnostikovaný tento typ rakoviny asi 9500 ľuďom.
Rakovinu kože spôsobujú ultrafialové (UV) lúče zo slnka, slnečných lámp alebo solárií. UV žiarenie môže teda poškodiť pokožku, často vo forme spálenia. Keď sa poškodenie časom nahromadí, okrem predčasného starnutia môže dôjsť k vzniku tejto zákernej choroby či šedého zákalu, pri ktorom sa videnie môže zahmliť a rozmazať.
Mnohí ľudia sú stále zmätení ohľadom rizík spojených s opaľovaním a často si myslia, že pre ochranu kože robia dostatok. Nie je to však tak. Dr. Mark D. Kaufmann, prezident Americkej akadémie dermatológie hovorí, že ak sa opaľujete, nikdy sa stopercentne neochránite. „Neexistuje nič také ako bezpečné opálenie. Zakaždým, keď sa opaľujete alebo spálite, poškodzujete DNA vo svojej koži,“ hovorí.
Opaľovací krém nefunguje tak, ako ste si možno doteraz mysleli
Prieskum zistil aj niekoľko mylných predstáv a problémov, pokiaľ ide o správne používanie opaľovacích krémov. 67 % účastníkov prieskumu sa mylne domnievalo, že opaľovací krém SPF 30 poskytuje dvakrát väčšiu ochranu ako SPF 15. V skutočnosti SPF (ochranný slnečný faktor) sa s číslom nezvyšuje. SPF 15 blokuje 93 % UV lúčov, zatiaľ čo SPF 30 blokuje 97 % – zvýšenie ochrany len o 4 %.
Pri ochranných faktoroch záleží na rozlohe plochy kože, ktorú dokážu látky a filtre v danom kréme prepustiť, resp. odraziť. Dané filtre dokážu vyblokovať nebezpečné slnečné lúče len raz, preto je vždy nutné krémy aplikovať opakovane. V skutočnosti to vôbec nefunguje tak, že si ráno natriete ochranný krém na kožu a do večera máte stále aktívnu ochrannú vrstvu.
43 % ľudí tiež uviedlo, že nevedeli, že tieň môže chrániť pred UV žiarením. Okrem toho 65 % udalo, že sa často zabúdajú opätovne natrieť opaľovacím krémom. Dr. Elizabeth Bahar Houshman, certifikovaná dermatologička povedala, že pokiaľ ide o opaľovanie, existuje niekoľko mýtov. V prvom rade existuje názor, že na získanie vitamínu D je potrebné opaľovanie.
Vitamín D môžete doplniť viacerými spôsobmi
Nie je dôvod vystavovať sa riziku rakoviny kože a zrýchleného starnutia, aby ste získali dostatok vitamínu D. „Správne hladiny vitamínu D možno dosiahnuť správnou stravou a doplnením tabletami bez poškodenia pokožky,“ vysvetlila. Taktiež vyzdvihla ďalší mýtus, že ľudia s tmavou pokožkou nepotrebujú ochranu pred slnkom.
„U ľudí s tmavšou pokožkou sa stále môže vyvinúť rakovina kože a môže sa u nich vyskytnúť fotostarnutie (predčasné starnutie pokožky spôsobené opakovaným vystavením slnku). Opálenie všetkých farieb pokožky znamená poškodenie pokožky a poškodenie vedie k rakovine kože a starnutiu,“ dodáva.
Mnohí veria, že škodlivé sú iba UVB lúče. Zatiaľ čo UVB je typ spojený s popáleninami a rakovinou kože, UVA je tiež škodlivé v tom, že je spojené so starnutím a vráskami, dodáva ďalej odborníčka. Nebezpečné je aj opáliť sa v soláriu. „Desať alebo viac použití solária zvýši riziko melanómu o 34 %. Ľudia, ktorí navštevujú solárium pred dosiahnutím veku 35 rokov, si zvyšujú riziko rakoviny o 75 %.“
Krém aplikujte v pravidelných intervaloch
Dr. Lawrence J. Green, certifikovaný dermatológ a klinický profesor dermatológie na Lekárskej fakulte Univerzity Georgea Washingtona, odporúča nosiť oblečenie a klobúky a čo najviac používať širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom minimálne 30+ na všetky časti tela vystavené slnečnému žiareniu.
„Ak ste chvíľu vo vode alebo sa potíte, aplikujte krém opätovne každých pár hodín. Keď môžete, zostaňte pod slnečníkom, aby ste neboli priamo na slnku,“ hovorí lekár, ktorý ďalej navrhuje používať viac krémové alebo pleťové opaľovacie krémy, než tie v spreji. „Keď použijete sprej, veľká časť sa dostane do vzduchu a nie na pokožku, takže máte menšiu ochranu, ako si myslíte.“
Sprej však odporúča používať skôr na reaplikáciu po krémových produktoch, pretože môžu zanechať nerovnomernú ochranu, ak ich úplne nerozotriete. Dr. Susan Massick, certifikovaná dermatologička z The Ohio State University Wexner Medical Center, hovorí, že vyhýbanie sa slnku, najmä medzi 10:00 a 15:00, je najlepší spôsob, ako sa chrániť.
„Opaľovacie krémy sú jednoduchým, pohodlným a účinným spôsobom ochrany pokožky pred slnkom. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov odporúčam aplikovať ich 20 minút predtým, ako idete von. Nanášajte hojne a nešetrite, nezabudnite na citlivé oblasti, ako je vaša tvár, cestička vo vlasoch, uši, zadná časť krku a vrch chodidiel, alebo ťažko dostupné miesta, ako je chrbát,“ dodáva.
Pred slnkom vás ochráni aj špeciálne oblečenie
Opaľovacie krémy si kupujte každú sezónu, pretože ich platnosť a účinnosť sa postupom času znižuje. Nezabudnite aj na UPF (ultrafialový ochranný faktor) oblečenia a plaviek – najmä u malých detí. Tie sú tiež dobrým spôsobom, ako sa chrániť. Na trhu je množstvo kúpacích kombinéz pre deti s UPF.
Oblečenie s UPF 50 môže podľa Skin Cancer Foundation blokovať 98 % škodlivého slnečného žiarenia. Noste aj celokrycie klobúky a investujte do kvalitných slnečných okuliarov s UVA a UVB ochranou. Niekomu sa to môže zdať finančne nákladné, no v konečnom dôsledku na zdraví netreba vôbec šetriť, hoci sa vie, že žiaden krém či produkt jednoducho nefunguje na 100 % , stále je to lepšie, ako si nechrániť pokožku vôbec.
Zdieľať na