Pozor na plastové nádoby a fľaše: Môžu spôsobiť rakovinu!

plasty

plnielanu.sk

Plastové fľaše a nádoby, obsahujú okrem iných látok aj dioxíny, ktoré patria k najhorším a najnebezpečnejším rakovinotvorným látkam, aké kedy človek vyrobil. Je ich asi 210 druhov. V poslednom období sa veľa diskutuje na tému, či sa tento jed môže po zahriatí dostať z plastových obalov do potraviny, resp. tekutiny, ktorá sa v ňom nachádza a dostať sa tak jednoduchým spôsobom do ľudského organizmu a poškodzovať jeho zdravie.

Pozor na zohrievanie plastov!

Ak prihrievate potraviny v plastových nádobách, alebo obaloch, mali by ste pozorne čítať nasledujúce riadky. Doposiaľ bolo prevedených niekoľko výskumov, ktoré jednoznačne potvrdili, že dioxíny, ktoré obsahujú plastové výrobky, nádoby, či fľaše sa môžu pri zohriatí uvoľniť a preniknúť do potraviny, alebo nápoja a tak priamo ohroziť, resp. poškodiť vaše zdravie.

Fľaše z auta

Celý tento cyklus platí napríklad aj pre vodu v plastových fľašiach v aute. Bežne sa stáva, že si v aute zabudnete minerálku, alebo iný nápoj, ktorý sa nachádza v plastovej fľaši a potom sa z neho následne napijete. No pozor! Po zahriatí, ku ktorému môže dôjsť aj vo vašom aute, vzhľadom na vysokú teplotu vo vozidle v letných mesiacoch, sa môžu do tejto tekutiny uvoľňovať práve karcinogénne dioxíny. Preto nabudúce už takúto vodu radšej nepite a túto fľašu vyhoďte.


Tiež by vás mohlo zaujať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne


Mikrovlnné rúry

To isté platí aj o mikrovlnných rúrach. Všetci vieme, že už samotné ohrievanie potravín v mikrovlnných rúrach nie je najzdravšie. A keď ešte k tomu prihrievame v mikrovlnnej rúre  aj potravinu, ktorá je v umelej nádobe, alebo obale, naozaj riskujeme naše zdravie. Vplyvom tepla sa dioxín uvoľňuje z plastu  a prechádza priamo do prihrievanej potraviny. Obzvlášť veľké riziko platí pri takomto zohrievaní jedál, obsahujúcich tuk.

Rakovina prsníka

Dioxín je jed, stále viac nachádzaný v tkanive rakoviny prsníka. Dokonca aj známa americká speváčka Sheryl Crow povedala, že jej rakovinu prsníka spôsobilo práve pitie vody z fliaš ponechaných v aute. Táto príčina podľa niektorých zdrojov, bola určená ako najbežnejšia príčina vysokej úrovne dioxínu v tkanive rakoviny prsníka. Rakovina prsníka je pritom najčastejšou formou rakoviny u žien.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ochrana pred rakovinou prsníka: Pohár červeného vína denne


Čo môže dioxín spôsobiť?

Už dávnejšie je známe, že dioxíny majú vzťah k vzniku niektorých foriem rakoviny, ktorým sa pripisuje hormonálny pôvod. Je to napríklad rakovina prsníka, semenníka a prostaty. Z rôznych štúdii vyplynulo, že môžu spôsobovať aj karcinómy pľúc, krčka maternice, štítnej žľazy, pečene, sarkómy, non-Hodgkinsonov lymfóm, leukémiu, rakovinu kostí, žalúdka, pankreasu, hrubého čreva, močového mechúra, aj nádory na mozgu. 

Ako sa chrániť?

  • Používajte namiesto plastu nádoby z antikoru, alebo fľašky zo skla.
  • Neprihrievajte jedlo v mikrovlnnej rúre za použitia nádoby z plastu.
  • Použite „homologované“ plastové nádoby, ktoré sú označené, že sa môžu používať v mikrovlnných rúrach (tie by mali byť bezpečnejšie).
  • Ak by bol pri ohrievaní použitý plastový obal, nemal by byť v priamom styku s potravinou (napr. poklop proti vyprsknutiu šťavy) a mal by byť aspoň 2,5 cm. od potraviny.
Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Oliver
Odporúčame