Za bolesťou chrbta, rúk či nôh môže byť aj psychika: Toto sú najčastejšie typy psychosomatických bolestí

Psychosomatické bolesti

Príčinou bolestí môže byť niekedy aj psychická nepohoda (Zdroj: GettyImages)

Ak je človek chorý či zranený, spravidla mu to nepridáva na nálade. Bolesť ovplyvňuje jeho duševnú pohodu a môže vyvolať stres a úzkosť. Platí to však aj naopak: ak sa necítime dobre po duševnej stránke, naša myseľ spôsobí, že nás bez vonkajšieho impulzu začnú bolieť rôzne časti tela, alebo sa už existujúca bolesť ešte zintenzívni.

Tento jav sa nazýva psychogénna bolesť, teda bolesť, za vznikom ktorej stoja psychologické a emocionálne faktory. Niektorí vedci sa domnievajú, že táto bolesť môže byť spôsobená zmätenými signálmi v mozgu, ak nás niečo bolí, z boľavého či zraneného miesta sa cez nervové receptory vyšle impulz do mozgu. V prípade psychogénnej bolesti nastane pri prenose správy z bodu A do bodu B chaos a mozog naše duševné utrpenie nesprávne vyhodnotí ako fyzickú bolesť.

Akútna aj chronická bolesť

Podobne ako bolesť vzniknutá v dôsledku fyzického stimulu, aj psychogénna bolesť môže byť akútna alebo chronická. Akútna vzniká náhle, je ostrá a silná, trvá však zvyčajne krátko a nevyžaduje liečbu (v prípade potreby vie pomôcť aj krátkodobé podávanie liekov proti bolesti).

Chronická bolesť je pretrvávajúca, môže nás trápiť niekoľko týždňov, ale aj niekoľko rokov. Keďže výrazne zasahuje do nášho života a ovplyvňuje jeho kvalitu, odporúča sa riešiť ju s obvodným lekárom a následne aj špecialistom. Najvýraznejšie úspechy možno dosiahnuť, ak sa do celého procesu zapojí aj psychoterapia. Bez riešenia základného psychologického problému ide totiž vždy len o potláčanie vonkajších prejavov a príznakov.

Kde vás to bolí?

Psychosomatické ťažkosti môžu mať rôznu podobu, najčastejšie sa prejavujú bolesťou hlavy, svalov, chrbta alebo tráviacimi poruchami. Americká terapeutka Lora Hoffstetter sa na psychosomatiku pozrela naozaj zblízka a definovala 10 najbežnejších fyzických bolestí, ktoré sú spôsobené psychickým utrpením.

Bolesť v hrdle

V hrdle vraj držíme pocit viny. Takže bolesť sa môže objaviť, ak nedokážeme niekomu iného, ale často aj sebe, odpustiť. Ak máte dlhodobo problémy so škriabaním či bolesťou v krku, cítite v ňom tlak alebo iný diskomfort, možno by ste sa mali zamyslieť, čo konkrétne sa vám stále nedarí „prehryznúť“ alebo „prehltnúť“.

Bolesť hrdla
Bolesť hrdla značí, že máme v osobnom živote problém niečo prehryznúť či prehltnúť (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Bolesť ramien

Bolestivosť ramien môže znamenať, že na svojich pleciach nesiete príliš veľkú záťaž. To, samozrejme, nie je myslené doslova. Aj balvan, ktorý vláčite vo svojej duši, môže znamenať záťaž pre telo, a prejaviť sa dokáže práve boľavými ramenami.

Bolesť lakťov

Ak pociťujete bolesť v lakťoch, môže to znamenať váš vnútorný nesúhlas a odpor voči ceste, na ktorú ste sa vydali. Možno máte v živote cieľ, ktorý ste odkladali, alebo sa mu z nejakého dôvodu bránite. Možno svojej vlastnej ceste či cieľu, ktorý sa chystáte dosiahnuť, neveríte. Skúste sa viac otvoriť novým zážitkom a prekonať obmedzenia, skutočne nič nie je nemožné.

Bolesť v hornej časti chrbta

Horná časť chrbta súvisí s pocitom nedostatku emocionálnej podpory. Ak sa cítite nemilovaní, alebo dokonca nehodní lásky, je čas zmeniť to. Začnite dávať najavo svoje emócie, a budete ich dostávať aj od iných. Zaslúžite si lásku ako každý, stačí si to len uvedomiť a otvoriť sa tomu. Pokojne vyrazte na rande, uľavíte svojej duši aj chrbtu.


Mohlo by vás zaujať: Stará čínska medicína: Akupunktúra vás môže zbaviť bolesti, alergie aj závislostí


Bolesť v spodnej časti chrbta

Trápia vás finančné suchoty? Bojíte sa, že prídete o strechu nad hlavou? Bojujete s dlhmi? Je v podstate jedno, koľko máte aktuálne peňazí, bolesť spodnej časti chrbta signalizuje jednoducho obavy o vlastné prežitie, strach z materiálnych strát či nedostatku.  Ak prestanete peniazom pripisovať tú najväčšiu hodnotu, uveríte v chod života a stotožníte sa s jeho plynutím, bolesť pominie.

Bolesť v bokoch

Stojíte pred životnými rozhodnutiami a neviete, ktorým smerom sa pohnúť? Možno sa bojíte svojej budúcnosti, máte problémy v práci či medziľudských vzťahoch, a cítite sa veľmi neistí. Práve táto neistota sa prejavuje bolesťami v bedrách. V bokoch zadržiavate energiu, ktorá by mala prúdiť, stačí sa len pohnúť z miesta a prestať stagnovať.

Bolesť kolien

Kolená predstavujú vašu schopnosť ohýbať sa a prúdiť životom. Ak sú zdravé, viete byť pružní a vyrovnať sa s čímkoľvek. Ak sú tuhé, váš krok je bolestivý. Príliš tuhé kolená môžu naznačovať tvrdohlavosť a veľké ego. Naučte sa trochu poľaviť a byť pokornými.

Bolesť kolien
Bolesť kolien môže naznačovať tvrdohlavosť a veľké ego (Zdroj: Freepik/freeograph)

Bolesť členkov

Členky predstavujú oporu. Sú drobné a krehké, napriek tomu nám pomáhajú pevne stáť a vzpriamene kráčať. Sú akýmsi pevným základom našej chôdze. A zároveň odrážajú, ako je to s oporou v našom živote.  Ak necítime silné základy, môže sa to prejaviť na našom tele. Bolesť členkov sa ozve, ak márne hľadáme podporu u blízkych, ak sme na všetko sami. Rovnako nás však členky začnú trápiť, ak ostatní očakávajú podporu od nás, a my už nemáme potrebnú silu.

Bolesť chodidiel

Podobne ako členky, aj chodidlá sú tým, čo nás každý deň nesie vpred. Zároveň sú naším spojivom so zemou. Ak v nich pociťujete bolesť, možno je to terénom, po ktorom kráčate. Boľavé chodidlá vám dávajú najavo, že treba skúsiť iný terén, vyskúšať niečo nové. Alebo si len jednoducho sadnúť a dať svojim nohám prestávku. Netreba predsa všetko stihnúť za jeden deň!

Bolesť v rukách

Ruky naťahujeme k ostatným, symbolizujú dotyk a zblíženie. Ak nás bolia, možno potláčame svoju potrebu spojiť sa s inými a osloviť ich. Problém však naopak môže byť aj v našej prílišnej angažovanosti do života druhých ľudí. Podpora a empatia sú fajn, treba si však uvedomiť, že nemôžeme na seba prevziať všetky trápenia iných, ani sa zúfalo a za každú cenu snažiť pomáhať a zachraňovať tých, ktorí o to nestoja.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame