Zarastajúce nechty vedia byť veľmi nepríjemné. Poradíme vám, ako ich liečiť a predchádzať im

Pedikúra

Zarastajúce nechty sú veľmi nepríjemné (Zdroj:Freepik/Kroshka_nastya)

Každý, kto už mal zarastený necht vie, že ide o naozaj nepríjemný a bolestivý problém. Zarastanie vzniká väčšinou na palci nohy, ktorý mení vplyvom nepriaznivých vonkajších faktorov svoj tvar a vrastá do nechtového valu. Liečba býva zdĺhavý proces a často si dokonca vyžaduje chirurgické ošetrenie. Prečítajte si najčastejšie dôvody, prečo tento stav vzniká a tiež rady, ako mu predísť.

Hlavné dôvody prečo nechty zarastajú

Nesprávne zastrihávanie spôsobuje až 90% postihnutí – Necht si treba strihať rovno a je nutné jemne otupiť ostré hrany tak, aby sa neporanili ostatné prsty. Nezastrihávajte nechty do hĺbky ani do oblúka.

Dlhodobý tlak na nechtové lôžko – Nosenie nepohodlnej obuvi je taktiež dôvodom vzniku ochorenia. Kúpte si kvalitnú obuv, ktorá nie je úzka v špičke. Vhodné je tiež použiť gélové návleky na prst.

Nesprávne zvolená obuv – Pri kúpe topánok je nutné dbať na tvar chodila. Pokiaľ je druhý prst dlhší ako palec, vyberajte si obuv podľa dlhšieho prsta. Keď sa pri skúšaní prst pokrčí, je dôležité zvoliť obuv podľa palca, navyše o pol až celé číslo obuvi väčšiu. Špičku obuvi zvoľte podľa typu chodidla, najčastejšie to býva rovná.

Pleseň – Nedôsledná liečba mykózy môže vyústiť k zarastaniu nechta.

Dedičnosť – Ak má tieto problémy niekto z rodiny, môžete ich kvôli dedičnosti mať aj vy.

Liečba zarastajúceho nechtu

Chirurgická liečba – Zarastajúci necht sa najčastejšie lieči strhnutím nechtu, prípadne plastikou nechtového lôžka. Chirurg v lokálnej anestéze odstráni časť nechtu, alebo celý necht. Po zákroku si musíte zvyknúť na určité obmedzenia v pohybe a miernu bolesť. Štichy sa následne vyberajú po dvoch týždňoch. Nevýhodou tejto metódy je opakované zarastanie nechtov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nový objav v oblasti rakoviny: Vedci zistili, na ktoré miesta rakovinových buniek pôsobí liečba
Nasadenie nechtovej špony
Nechtová špona napraví zarastajúce nechty (Zdroj:aristora.sk)

Špony – Drôtenú alebo nalepovaciu šponu si môžete nechať nasadiť na pedikúre. Nasadenie môže byť nepríjemné ak máte akútny zápal, no celkovo ide o bezbolestnú metódu liečby. Úľava príde okamžite a nemusíte sa v ničom obmedzovať. Špony vyrovnajú aj nechty, ktoré sú už zatočené „do slimáčika“. Počas nasledujúceho obdobia je nutné ich pravidelne posúvať podľa toho, ako necht vyrastá. Ak si dámy v lete rady lakujú nechty na nohách, mali by si šponu aplikovať radšej v zime.

Domáca liečba – Ani najlepšia prevencia však niekedy nestačí. Zarastajúce nechty môžu byť následkom genetickej predispozície, ale tiež nadváhy, ktorá spôsobuje zlé prekrvenie nôh a úrazu v blízkosti nechtového lôžka. Pri menšom opuchu po celodennej chôdzi či otlaku z topánok vám pomôže namáčanie nôh vo vode s magnéziovou soľou. Magnéziová soľ navyše pomáha predchádzať zápalu a čistí poranené okolie nechtu.

Skvelým pomocníkom je aj olivový olej. Zmiešajte ho s tea tree olejom v pomere 10:1. Nechty nechajte zmäknúť vo vodnom kúpeli. Na vatový tampón naneste olejovú zmes a priložte na zapálené miesto. Vatu pravidelne vymieňajte. Vďaka olejovej zmesi sa infekcia nerozšíri.

Pomáha tiež kombinácia medu a citrónu, zmes olejového oleja a kurkumy, či jablčný ocot zriedený s vodou. Vyhnite sa ale bylinným kúpeľom, ktoré môžu stav zhoršiť a spôsobiť dokonca hnisanie. Pokiaľ vám domáce zábaly nezaberajú, je potrebné navštíviť odborníka.


Zdroj: plnielanu.sk,vasenechty.sk
Odporúčame