Letná sezóna je typická intenzívnejším a dlhšie trvajúcim svetlom, konzistentnými vyššími teplotami a výraznejšou vzdušnou vlhkosťou. To všetko sú podmienky, ktoré vyhovujú viacerým rastlinám, dokonca aj tým, ktoré zvyčajne prezimovávajú v interiéri. Ak máte doma vianočný kaktus a chceli by ste ho teraz premiestniť von na celé letné obdobie, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.
Vianočný kaktus nevyžaduje plné slnko
Táto rastlina si našla miesto v mnohých domácnostiach, v ktorých každý rok pred Vianocami vždy s napätím očakávajú, či vykvitne. Ak máte vianočný kaktus doma a chceli by ste ho teraz pred letom premiestniť do exteriéru, máme pre vás niekoľko overených tipov, vďaka ktorým bude nielen lepšie prosperovať a dokonca, koncom kalendárneho roka aj bohatšie kvitnúť.
Vianočný kaktus (lat. Schlumbergera truncata) potrebuje dostatok svetla, ale nevyžaduje plné a intenzívne slnečné lúče. Oveľa lepšie sa mu darí v polotieni až tieni. Čiže, napriek tomu, že ho chcete umiestniť počas leta von, nájdite mu miesto, na ktorom prevláda tieň. Priame slnko tomuto kaktusu škodí a mohlo by spáliť články listov.
A hoci nevyžaduje plné slnko, vyžaduje dostatok tepla. Nočná teplota by nemala klesnúť pod 15°C. Je to tropická a sukulentná rastlina, ktorej vyhovuje pobyt v exteriéri, ale privykanie na prechod z interiéru von by mal byť postupný. Najskôr začnite tak, že prvý deň kvetináč umiestnite von na jednu hodinu. Postupne zvyšujte čas strávený vonku, ale využívajte vždy to isté miesto.
Využite ideálny čas na presádzanie
Jar a leto sú správnym obdobím, kedy môžete rastlinu presadiť do nového substrátu a kvetináča. Ak to urobíte každé tri až štyri roky, podporíte zdravý, stabilný rast nových listov a pravidelné kvitnutie. Namiešajte si jeden diel črepníkového substrátu a dvomi dielmi rašeliny alebo kompostu a jedným dielom piesku alebo perlitu. Táto zmes dobre odvedie prebytočnú vlhkosť a zabráni rozvoju hniloby a plesne. Môžete použiť aj špeciálny substrát určený pre sukulenty.
- Vianočnému kaktusu sa dobre darí v plytkejšej nádobe alebo v závesnom košíku.
- Pri presádzaní vyberte nádobu, ktorá je o niekoľko centimetrov väčšia na priemere a umožní rastline sa rozšíriť.
- Pokiaľ ide o zálievku, na jar a v lete by mala byť intenzívna, inak ako sukulent nevyžaduje kaktus časté polievanie. Urobiť by ste to mali vtedy, keď je povrch suchý.
- Keďže má tenké a plytké korene, s hnojením to netreba preháňať. Stačí štvrtinu dávky roztoku rozpustného hnojiva alebo organického hnojiva aplikovať každý mesiac až do začiatku jesene.
- Priebežne kontrolujte, či sa na rastline nevyskytli škodce a v prípade potreby okamžite zakročte.
- Keď nočné teploty klesnú pod 15 °C a vzduch je cez deň chladnejší, preneste kvetináč naspäť do interiéru, nie však na okno orientované na južnú stranu.
Zdieľať na
Zdieľaní