Svet sadeníc alebo inak aj „priesad“ je krehký a fascinujúci zároveň. Predstavte si, že takouto maličkou rastlinkou ste vy. Máte svoj malý téglik, slnečný kútik, dostatok vlahy a konzistentne sa vám dostáva všetko, čo práve potrebujete – aspoň zatiaľ. Jedného dňa však zistíte, že hoci ste boli doteraz spokojne zakorenené, teraz sa už sa nemáte kam natiahnuť. Korienky sa vám krútia, volajú po zmene a vy jednoducho viete, že už o chvíľu potrebujete viac priestoru, živín i svetla.
Práve vtedy pre pestovateľov prichádza dôležitá chvíľa na presádzanie. Nevyhnutný krok, ktorý môže rozhodnúť o tom, či z vašich sadeníc vyrastú silné a zdravé rastlinky. Kedy nastáva ten správny čas na presádzanie? Aký postup zvoliť, aby rastlinky nezažili stresujúci šok? V článku sa pozrieme na to, ako presádzanie ideálne načasovať a ako ho možno hravo zvládnuť aj, ak ste v tom úplní začiatočníci.
V článku sa dočítate:
- Kedy nastáva čas na presadenie sadeníc do zeme?
- Ako sadenice aklimatizovať na vonkajšie podmienky?
- Praktický sprievodca presádzaním sadeníc v skratke
Ideálny čas na presťahovanie sadeníc
Ak ste aj túto sezónu zahájili výsevom rôznych semienok zeleniny, kvetov alebo byliniek, vaše sadenice by v tomto období už mali vyzerať celkom šťastne a zdravo. Možno by ste ich už najradšej videli vysadené vo vašej záhrade, len trochu váhate, či by ste radšej nemali chvíľu ešte počkať. Nerozhodnosť v tomto prípade určite nie je na škodu, naopak. Vždy je lepšie, ak počkáte, kým rastlinky nie sú celkom pripravené.
Presádzanie sadeníc je posledným krokom v procese pestovania zo semienok. Najkritickejším krokom v úspešnom predpestovaní rastlín, ktorý niektorí pestovatelia-začiatočníci často prehliadajú, je postupná aklimatizácia rastlín na vonkajšie prostredie. Proces známy aj ako „otužovanie“. Nie je to však nič náročné a vyžaduje si to len trochu vašej pozornosti a úsilia, vzhľadom k pomerne dramatickému posunu v podmienkach, ktorý vaše sadenice pri prechode von zažijú.
Pozrime sa na to opäť z pohľadu malých sadeníc: až doposiaľ rástli v pohodlnom bezveternom prostredí s pravidelným zalievaním, rovnomernými teplotami, jasným (ale nie priveľmi intenzívnym) svetlom. Toto všetko sa im už čoskoro zmení. Ak chcete, aby vaše sadenice prosperovali aj vonku vo vašej záhrade, je na vás, aby ste ich postupne zoznámili s rozmarmi exteriérových podmienok.
Aby sa sadenice úspešne prispôsobili prirodzeným výkyvom teplôt, svetla, vody a prúdenia vzduchu, musia si vyvinúť pevnejšiu ochrannú kutikulu a silnejšie stonky. A to jednoducho chce trochu času a trpezlivosti. Ak by ste tento dôležitý krok preskočili, vaše mladé predpestované rastlinky s veľkou pravdepodobnosťou utrpia šok, z ktorého sa už možno nikdy nezotavia. Ako maximalizovať úspešný prechod sadeníc do vašej záhrady? Pomôžu vám nasledujúce tipy.

1. Rozpoznajte vhodný čas pre výsadbu sadeníc
Najlepší čas na zahájenie prechodu sadeníc z interiéru do exteriéru sa mierne líši v závislosti od plodín. V prípade zeleniny odolnej na chladnejšie obdobie, ako napr. brokolica či kapusta, ako aj pri odolných letničkách a bylinkách (sirôtky, nechtíky), môžete zahájiť proces postupného otužovania už pri nočných teplotách približne okolo 7 °C. Pri teplomilných plodinách (paradajky, papriky, uhorky a pod.) a na teplo náročnejších bylinách a kvetoch počkajte, kým nočné teploty neprekročia 10 °C.
2. Na vonkajšie podmienky privykajte sadenice postupne
Keď sú vhodné teploty, prvý deň vyneste sadenice von iba na niekoľko hodín počas dňa a na noc ich opäť schovajte. Nasledujúci deň tento čas strávený vonku predĺžte o hodinu alebo dve. Týmto spôsobom pokračujte pokojne aj počas niekoľkých dní až týždňov, najmä vtedy, ak ešte stále pretrváva skôr chladnejšie počasie. Venujte pozornosť vzhľadu vašich sadeníc. Ak spozorujete, že vyzerajú „vystresovane“, spomaľte na intenzite ich vystavovaniu vonku. Akonáhle sa vám bude zdať, že celodenný pobyt vonku bez problémov tolerujú, nechajte ich vonku aj počas noci.
3. Vyberte si chránené miesto
Miesto v „mäkkom“ tieni pomáha sadeniciam prispôsobiť sa intenzívnejšiemu svetlo zo slnka. V priebehu otužovania a privykania ich môžete slnku postupne vystavovať viac, nikdy však ale sadenice nepremiestňujte z interiéru rovno na plné slnko. Môže im to spôsobiť spálenie listov a viesť k zakrpateniu alebo dokonca k odumretiu. Vážne škody môže napáchať aj prúdenie vzduchu, preto sadeničky umiestňujte na miesto, ktoré je pred prudkým vetrom dobre chránené.
4. Sadeniciam doprajte primeranú zálievku
Pravidelne ich kontrolujte, ak je slnečno a teplo, skontrolujte ich aspoň dvakrát za deň. Udržujte ich primerané zavlažené. Uistite sa, že po zálievke nezostávajú vodou príliš premočené. Náhly lejak počas aklimatizácie vonku môže sadenice premočiť a ak voda cez pestovateľský substrát dobre neodteká, rastliny pravdepodobne budú hniť. Naviac, prudký dážď môže krehké stonky mladých rastliniek zlomiť. Ak je vo vašej lokalite avizovaná vysoká pravdepodobnosť búrok, najlepšie urobíte, ak sadenice prenesiete späť do vnútra, prípadne do garáže či krytej verandy.

5. Vystavovanie sadeníc záhradným podmienkam pomaly zvyšujte
Keď si vaše mladé rastlinky na pobyt vonku zvyknú, vyvinie sa im pevnejšia kutikula, ktorá im vo vonkajších podmienkach poskytne oveľa väčšiu ochranu pred prírodnými živlami. Vtedy prichádza čas presunúť ich na miesto s väčším vystavením slnku a vetru. Aby si dobre zvykli na miesto, nechajte ich zopár dní tam, kde budú rásť, skôr ako ich do zeme alebo kvetináča definitívne presadíte.
6. Na presádzanie voľte zamračený deň
Ak sa vám podarí „vychytať“ pochmúrny zamračený deň, v ktorom je počasie stabilné a intenzita jasného slnečného svetla je zmiernená mrakmi, rastlinky to určite ocenia. Takéto ideálne podmienky im eliminujú stres, ktorému pri presádzaní na trvalé stanovisko čelia. Vystresované rastliny bývajú menej odolné voči chorobám a horšie znášajú aj prípadné napadnutia škodcami. Pred presádzaním vykopte jamky, ktoré sú väčšie ako zakoreňovače, v ktorých vaše sadenice rástli. Opatrne ich vložte do pripravenej pôdy a pevne na mieste utlačte. Dobre zalejte vodou. Ak sa v najbližších dňoch po výsadbe očakáva silný vietor, nepodceňujte ochranu mladých rastliniek. Použite kryt na rastliny alebo iný vhodný druh ochrany. Dočasné útočisko môžu poskytnúť aj obrátené veľké plastové kvetináče.
7. Po výsadbe pozorne sledujte počasie
Počas prvých týždňov po výsadbe na definitívne miesto v zemi, nepodceňujte náhle poklesy teploty, ani silné lejaky a prívalové dažde. Ochranné kryty rastlín a riadkov pomáhajú rastlinkám prežiť prípadný výskyt neskorých mrazíkov ako aj následky nečakaných ničivých búrok.
Presádzanie nie je iba o zemi, substráte a kvetináčoch. Od pestovateľov je to vlastne také záhradnícke koučovanie. Rastlinkám pri tom ukážete, že zmena môže byť aj pozitívna, že nový priestor nie je strašiak a že ich korene sú ešte iba na začiatku svojej dobrodružnej cesty. Aj keď sa vám proces privykania sadeníc do záhrady môže zdať ako komplikovaný, pre rastliny a budúcu hojnú úrodu je veľmi dôležitý. Niektoré sadenice sa po presadení občas tvária, akoby ste im zobrali „obľúbený hrnček alebo hračku“. Je to v poriadku a nemusíte sa hneď obávať neúspechu. Dajte im čas, doprajte im svetlo, vlahu a trochu ticha – čoskoro sa rozhýbu. Aj rastlinky potrebujú čas na spracovanie „veľkého sťahovania“.
Ak rastlinám nevenujete dostatočne potrebný čas, aby si zvykli na podmienky vonkajšieho prostredia, môže to (okrem vášho sklamania z pestovateľského neúspechu) viesť k ich zakrpatenému rastu alebo dokonca k odumretiu. Bola by predsa škoda premárniť energiu a čas, ktorý ste rastlinkám venovali pri predpestovaní v interiéri. Postupné „otužovanie“ je ďalšou fázou tohto procesu a rastlinky sa vám odmenia zdravým robustným rastom počas celej sezóny. A keby vám napriek úsiliu, niečo predsa len zlyhalo, nezúfajte. Vždy je tu istota s názvom žerucha. Tá vyrastie všade a vždy vás podrží!
Praktický sprievodca presádzaním sadeníc
- Sledujte korienky. Akonáhle ich je vidieť cez spodné otvory zakoreňovacieho kvetináča alebo keď sa rastlinka zastaví v raste, nastal čas na presádzanie.
- Postupnú aklimatizáciu nepodceňujte. Pred presadením do zeme ich aspoň niekoľko dní privykajte na intenzívne svetlo, výkyvy teplôt a poveternostné podmienky.
- Pri presádzaní ohľaduplne manipulujte s rastlinkami. Dávajte pozor najmä na stonky, ktoré bývajú krehké a ľahko zraniteľné. Korienky uvoľnite jemne, bez trhania.
- Doprajte rastlinám lepší nový domov. Do vyhĺbenej jamky používajte čerstvý, výživný substrát. V prípade výsadby do kvetináčov, zvoľte vždy o niečo väčší črepník, ako bol ten, v ktorom ste rastlinku predpestovávali. Ak by ste zvolili príliš veľký, mohol by zadržiavať vodu a spôsobovať zahnívanie.
- Zalievajte s mierou. Po presadení pôdu dôkladne prelejte, no ďalšiu zálievku pridávajte až vtedy, keď je povrchová vrstva na dotyk už vysušená.
- Doprajte sadeniciam čas. Po presádzaní môžu rastlinky niekoľko dní „stagnovať“. Nepanikárte. Ak ste nepodcenili ich postupné privykanie, zvyčajne si potrebujú len zvyknúť na nové podmienky a znovu sa naštartovať.
Náš tip: Váhate, či sa vôbec ešte dnes oplatí sadiť a pestovať, alebo či nie je lepšie spoľahnúť sa ponuku supermarketov a ušetriť čas aj námahu? Užitočné zhrnutie všetkého, s čím treba pri pestovaní počítať, alebo ako kalkulovať náklady, sa dozviete v ďalšom našom článku.
Zdieľať na