Jar prebúdza záhrady: Tieto práce si naplánujte a všetko stihnete ako profesionáli

Jar v záhrade

V niektorých regiónoch Slovenska sa jarné práce v záhrade už začali (Zdroj: GettyImages)

Prichádza jar a spolu s ňou aj zveľaďovanie záhrad. Či už máte okrasnú, alebo úžitkovú záhradu, najbližšie týždne sa nebudete sťažovať na nedostatok práce. Kvalitná príprava je dobrým predpokladom pre úspešné pestovanie a radosť z prosperujúcich rastlín. Čomu venovať pozornosť a ako pripraviť záhradu na jar?

Vyčistiť, upratať a opraviť

Prvým krokom je základná údržba od neporiadku, ktorý sa nahromadil počas zimných mesiacov. Ideálnym časom na začiatok prác je približne koniec februára, kedy už nie je trvalá snehová pokrývka. To sa však môže región od regiónu líšiť, a preto nevadí, ak začnete neskôr. Suché listy, popadané konáriky, popraskané kvetináče, pozbieranie odpadkov, o ktoré sa mohli pričiniť domáce zvieratá – to všetko musí zo záhrady zmiznúť, aby ste sa mohli plne sústrediť na ďalšie aktivity.

Náradie pripravené do práce

Hrable, lopata a metla už majú prvú úlohu za sebou, zvyšok náradia si zaslúži základnú kontrolu. Kosačka, rýľ, motyky, nožnice na živý plot potrebujú vyčistiť a nabrúsiť. Predovšetkým náradie, s ktorým budete vykonávať strihanie a presekávanie vyžaduje pred hlavnou sezónou naostrenie, aby vám práca išla od ruky.

Kyprenie pôdy

Po zime je dôležité skypriť a pohnojiť pôdu. Je totiž utlačená a uľahnutá, ťažko sa do nej dostáva voda a korene mladých rastlín by bez jej skyprenia mali náročnú úlohu. Na kyprenie pôdy potrebujeme niekoľkodňové denné teploty bez mrazov – minimálne aspoň okolo 10 °C.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ZAHRADA JEŽEK (@zahradajezek)

Jarná starostlivosť o trávnik

Ako sa postarať o trávnik na jar? Základom je precízne vyhrabanie od nečistôt a odumretých trsov trávy. Ak máte vertikutátor, vykonajte jarnú vertikutáciu. Trávnik vyčistí od machu, starej trávnej plsti, podporí prevzdušnenie a rýchlejšie odnožovanie. Tento šikovný pomocník sa dá aj zapožičať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nezmeškajte rebarborovú sezónu: Viete, kedy a ako ju zbierať, aby ste si ju užili dosýta?

Na jar tiež vysaďte prázdne miesta vhodným trávnym osivom a nezabudnite na hnojenie. Jarné hnojivo na trávnik by malo obsahovať vyššiu dávku dusíka, ktorý podporí aktívny rast zelenej časti. S kosením počkajte do času, kým tráva evidentne podrastie, zazelená sa a podložie nebude zmáčané.

Ošetrenie a strihanie stromov

Jarný rez ovocných stromov má priamy vplyv na budúcu úrodu. Je zameraný najmä na vyčistenie od starých a poškodených konárov a s tým súvisiace presvetlenie/usmernenie koruny. Staršie stromy zvládnu rez už v priebehu februára, pri niekoľkoročných mladých stromčekoch počkajte až do marca. Nezabudnite ani okrasné dreviny a kry, ktorým môžete dať do nastávajúcej sezóny nový tvar.

Skleník ako nový

Už onedlho sa začnú v skleníku diať veľké veci! Domáce priesady sa zvyknú ukladať na okenné parapety, ale aj do skleníka. Ešte skôr, ako sa ňom zazelenajú prvé lístky, bude potrebovať dôkladnú údržbu a očistenie. Presklenie či polykarbonátové výplne očistite od usadenín, plesní, rias či machu.

Nevynechajte podlahu, ani žľaby v rámoch. Vo väčšine prípadov vystačíte s teplou vodou, octom a prírodným mydlom. Ak ste mali minulý rok problémy s kvalitou pôdy v skleníku a obávate, že v nej škodce či choroby pretrvávajú, práve skoro na jar je ten najlepší čas na výmenu pôdy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ZAHRADA JEŽEK (@zahradajezek)

Revízia záhradného nábytku

Jar ukáže, či ste na jeseň boli pri uskladnení záhradného nábytku dôslední. V ideálnom prípade stačí záhradný nábytok vytiahnuť, oprášiť a rozložiť na miesta. Ak objavíte nedostatky, treba ich odstrániť ešte pred pravidelným používaním. Ako sa starať o záhradný nábytok?

Ošetrenie si zaslúži najmä drevený nábytok, vrátane drevených hojdačiek. Popasujte sa s prasklinami, štrbinami a nevzhľadnými škrabancami. Ani na hrdzavé spoje na kovovom nábytku sa nemusíte iba nečinne pozerať. Hrdzu treba obrúsiť a miesto potrieť prípravkom proti hrdzi. Ak ho nemáte po ruke, pomáha aj opakované potieranie octom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nepodceňujte klíčivosť semien: Ako zistiť, ktoré semienka sú vhodné na vysievanie a ktoré už nie?

Práce na okrasných záhonoch

Krásne ukvitnuté okrasné záhony sú pastvou pre oči. Pre mnohých z nás nie sú úmornou prácou, ale príjemným relaxom s viditeľným výsledkom. Dôležité je po zime skontrolovať stav rastlín a nahradiť „odpadlíkov“. Hoci je netkaná textília a vrstva mulčovacej kôry v záhonoch účinným spôsobom, ako si poradiť s burinou v záhonoch, práve na jar sa musia dostať veci zase raz na svoje miesto.

Ako prvé zistite, či je netkaná textília správne rozložená a neprekrýva spiace rastliny. Následne upravte mulčovaciu kôru do rovnomernej vrstvy a doplňte tam, kde chýba. Ak máte záhony s odkrytou pôdou, doprajte im jemné skyprenie, aby sa ku koreňom rastlín dostala voda a hnojivo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa weixiao (@iiweixiao)

Premyslite si vylepšenia

Chcete tento rok na záhrade vykonať zmeny? Založiť nový záhon, vytúžené jazierko alebo vytvoriť chodník? Jarné mesiace sú ako stvorené na väčšie či menšie záhradné projekty. Odporúčame premyslieť si napríklad zbieranie dažďovej vody, vďaka čomu bude váš prístup k záhradkárčeniu ešte viac ekologickejší a úspornejší. Ak ste pri jarnej starostlivosti o záhradu nahromadili hromadu rastlinného odpadu, možno je ten správny čas na vytvorenie užitočného kompostu.

Začali ste už s jarnými prácami v záhrade?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame