Ste senior, trápi vás samota a prázdny dom? Rozveseliť vás môže chlpatý spoločník, toto sú ideálne plemená!

plemená psov

Plemená psov, akými sú aj mopslíky, naplnia váš domov radosťou (Zdroj: Freepik/lucigerma)

Najvhodnejšie plemená psov pre seniorov by nemali byť náročné a vyžadovať veľa energie. Ak sa cítite osamotene a uvažujete nad tým, že si zaobstaráte psa, máme pre vás zopár tipov na plemená, ktoré sú pre ľudí v rokoch ideálne. Vlastniť psíka má okrem iného mnoho výhod. Je známe, že prítomnosť psov znižuje stres a krvný tlak a dokonca môže znížiť prejavy depresie či úzkosti. Navyše, cvičenie so psom je skvelý spôsob, ako zostať aktívny.

Bišon

Huňatý malý bišónik je povahou radostný a láskavý pes, ktorý je vynikajúcim spoločníkom. Zvyčajne dosahuje nízku hmotnosť a jednoducho sa vycvičí. Okrem toho, že musí mať pravidelne strihanú srsť, je v podstate nenáročný. Prechádzka denne zvyčajne stačí na to, aby bol bišon zdravý a šťastný, pokiaľ má spoločnosť.

Waleský corgi 

Ak chcete malého až stredného psa, ktorý je skvelým spoločníkom, corgi môže byť to pravé pre vás. Je malého vzrastu s krátkymi nohami, no výborne zvládnuteľný a veľmi inteligentný. Od prírody je to pastiersky pes, takže potrebuje každodenný pohyb. Corgi má minimálne nároky na starostlivosť, čo znamená veľké pohodlie pre majiteľa.

Gavalieršpaniel Kráľ Karol

Názov tohto plemena síce znie humorne, no zdanie môže klamať. Skrýva sa za ním spoločenský, malý a prispôsobivý psík, ktorý je často najšťastnejší vtedy, keď sa túli k svojmu majiteľovi. Toto plemeno sa dá ľahko vycvičiť, no podobne ako väčšina dlhosrstých psov, aj on vyžaduje úpravu strihaním a najmä čistenie uší. Dobre sa hodí aj do bytu.

U gavalieršpaniela je potrebné dať si pozor na pravidelné strihanie a čistotu uší (Zdroj: Freepik/talkinapa)

Francúzsky buldoček

Francúzske buldogy patria medzi najveselšie zo všetkých plemien psov. Sú to kompaktné, svalnaté a aktívne psy, no hoci majú veľa energie, zvyčajne im chýba vytrvalosť. Mierny druh pohybu je z tohto hľadiska pre nich dostatočný. Ich nároky na starostlivosť sú relatívne minimálne, no do úvahy treba brať rôzne zdravotné problémy, ktoré ich zvyknú postihovať.

Chrt

Možno vás to prekvapí, ale chrty nie sú psy, ktoré by vám uberali z energie. Síce si rady užijú prechádzky s príležitosťou na dobrý beh, no to neznamená, že nie sú otvorené tráveniu času s ich majiteľmi doma na gauči. Zvyčajne rýchlo reagujú na povely a ľahko sa s nimi narába, aj keď patria do kategórie psov s vyššou hmotnosťou a väčším vzrastom. Ak máte radi väčších psov, ale obávate sa manipulácie s nimi, toto plemeno pre istotu radšej zvážte.

Maltézsky pes

Podobne ako bišónik, aj toto plemeno rado trávi čas v blízkosti majiteľa a ešte radšej má krátke, ľahké prechádzky. Starostlivosť je tiež podobná, ako u bišonov. Maltézsky pes rýchlo reaguje na povely, ľahko sa trénuje a jeho hmotnosť je taká nízka, že sa vám zmestí aj do tašky či kabelky.

Westhighlandský biely teriér

Tieto psy sú vynikajúcimi spoločníkmi a veľmi ľahko sa s nimi manipuluje. Navyše nie sú také krehké ako napríklad maltézske psy a dokonca si nevyžadujú ani takú častú starostlivosť o srsť. Celkovo je aj westík – ako sa mu ľudovo hovorí – priateľský a relatívne nenáročný druh psa. Podobné plemená psov by chcel mať doma nejeden milovník malých, nenáročných a najmä utešených chlpáčov.

plemená psov
Westhighlandský biely teriér je roztomilý a pre seniora ideálny (Zdroj: Freepik/Oov)

Mopslík

Mopslíci milujú jedlo, a preto sú aj veľmi náchylní na nadváhu, čo môže viesť k zdravotným problémom. Toto plemeno celkovo dobre zodpovedá aj energetickej úrovni svojho majiteľa, preto je vhodnejší pre aktívnejších ľudí v rokoch, aby sa mohlo zabrániť prípadnej nadváhe psa. Je to tiež intenzívne milujúce plemeno a s človekom si vie vytvoriť silné puto.

Pudel

Pudel je jedným z najinteligentnejších psov a tiež patrí medzi najobľúbenejšie zo všetkých plemien. Pudlíci sú lojálni, láskaví spoločníci, rýchlo sa učia a dobre prispôsobujú všetkým druhom domácností. Väčšine pudlíkov stačia denné prechádzky. Musia byť strihané každý mesiac alebo dva, ale inak sa o ne pomerne ľahko stará; navyše boli vyšľachtené až do troch veľkostí.

Bradáč

Bradáči, podobne ako pudle, boli taktiež vyšľachtené do troch druhov vzrastu. Malí bradáči sú rovnako nenároční psi, navyše pĺznu veľmi málo, a tak nevyžadujú veľa starostlivosti. Sú menšieho a kompaktného vzrastu a radi s vami pôjdu na prechádzky nielen po meste. Dožívajú sa aj viac ako 12 rokov, no patria k psom s väčším množstvom energie, preto sa aj hodia aktívnejším seniorom.Zdroj: thesprucepets.com, plnielanu.sk
Odporúčame