Nepodceňujte klíčivosť semien: Ako zistiť, ktoré semienka sú vhodné na vysievanie a ktoré už nie?

Klíčivosť semien treba otestovať

Klíčivosť semien je dobre overiť pred sezónou (Zdroj: Pixabay/katerinavulcova)

Pre každého záhradkára je dôležité overiť si klíčivosť semien pred začiatkom novej sezóny. Často sa stane, že doma nám ostanú zásoby z predchádzajúcich rokov a ani najkvalitnejšie semienka s certifikátmi nezaručia 100 % výsledok klíčivosti. Pri dôkladnej kontrole domácich zásob však môžeme vytriediť staré semienka po spotrebe a tie, ktorým ešte trvá dátum spotreby, môžeme podrobiť malej skúške.

Test klíčivosti semien dokáže celkom spoľahlivo určiť, ktoré osivo je vhodné použiť na výsadbu a ktoré by bolo zbytočnou stratou času. S pribúdajúcim časom klesá klíčivosť semien. Rovnako tak na klíčivosť vplývajú aj nesprávne skladovacie podmienky. Poďme to spolu overiť.

Naklíčené semená
Test klíčivosti dokáže predísť poloprázdnym miskám s mladými rastlinkami (Zdroj: Freepik/freepik)

Ako overiť klíčivosť semien?

Je to celkom jednoduché a na otestovanie potrebujeme len zopár vecí. Semienka, papierové utierky, rozprašovač s vodou a plastové vrecko. Tieto štyri veci dokážu určiť, ktoré semená sa oplatí vysadiť a ktoré už nie.

Vyberieme si 10 semien z jedného druhu a uložíme ich na papierovú utierku. Cez ne preložíme druhú papierovú utierku, musí byť mokrá. Tieto dve utierky so semienkami vložíme do uzatvárateľného plastového vrecka s dierkami, ktoré označíme dátumom testu a odrodou semien. Nemali by nikdy ostať suché.

Vrecko umiestnime na teplé miesto a po pár dňoch začneme kontrolovať klíčivosť. V závislosti od odrody semien to môže trvať niekoľko dní až niekoľko týždňov. Ak semienka nevyklíčia alebo len slabo, je to jasný signál, že osivo už nie je vhodné.

Použitie desiatich semien má jednoduchú logiku, pretože ak vyklíči deväť z desiatich semien, ich klíčivosť je 90 %. Takýto jednoduchý test dokáže spoľahlivo určiť, ktoré semená použiť na výsadbu a s ktorými bude vhodnejšie sa rozlúčiť.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, joegardener.com
Odporúčame