Nenápadná liečivá bylinka, ktorá dokáže zázraky. Aj tak by sa dal definovať podbeľ, ktorý mnohí z nás využívajú na prípravu chutného bylinkového čaju. Vedeli ste však o jeho skvelých účinkoch? Rozhodne sa oplatí mať doma zásobu nasušenej bylinky, ktorá je must have v prírodnej lekárničke každej domácnosti. Aktuálne začína sezóna zberu, preto neotáľajte a urobte si zásoby na zimu.
Mágia z prírody
S príchodom jari a prebúdzaním prírody je čas aj na zber niektorých bylín. Medzi ne patrí aj Podbeľ liečivý (lat. Tussilago farfara), ktorý je v našich končinách v pomerne hojnom zastúpení. Jeho veľké žlté kvety určite v prírode neprehliadnete. Vyskytuje sa v okolí potôčikov, najčastejšie na svetlých miestach v miernom tieni.
Liečivú silu tejto bylinky poznali už predkovia v starovekom Grécku a Ríme, ktorí ním liečili najmä kašeľ. Vedeli ste o tom, že je skvelým pomocníkom aj pri iných zdravotných problémoch? Buďte však obozretný pri dlhodobom používaní alebo v prípade tehotenstva či dojčenia – ženy v tomto období by sa mali podbeľu úplne vyhýbať.

Čas na zber
V aktuálnom období je ideálny čas na zber kvetov. Odporúčame ich zbierať počas slnečných dní bez zrážok. Po príchode domov ich okamžite rozprestrite a sušte na vzdušnom mieste pri nižších teplotách.
Zber listov si nechajte na prechodné obdobie jar/leto, kedy majú najväčšiu silu a sú nabité vitamínom C. Sušte ich na suchom a dobre vetranom mieste, ideálne navlečené na nitku a zavesené v bezvetrí. Takto pripravené zásoby listov a kvetov skladujte v uzatvorených nádobách na chladnom a tmavom mieste, kde vydržia aj niekoľko sezón.
Liečivé účinky podbeľu
Po podbeľovom čaji siahnite v prípade zahlienených dýchacích ciest – skvelo podporí vykašliavanie hlienov a vám sa uľaví takmer okamžite. Pre svoje protizápalové účinky sa hodí aj ako podpora liečby pri zápale priedušiek, chrípke či prechladnutí.
Okrem toho, hrnček poctivého čaju si môžete dopriať aj v prípade žalúdočných problémov. Podbeľ priaznivo pôsobí na trávenie a upokojuje kŕče. Taktiež môžete výluh z podbeľu použiť aj ako tinktúru. Pomáha aj obklad pri bolesti kĺbov a svalov či reume, ale aj ako dezinfekcia na popáleniny alebo ťažko hojace sa rany a popáleniny.
Zdieľať na