Liečba vodou a horským vzduchom, ale aj čarovná história: Olomoucký kraj je rajom len kúsok od hraníc, objavte jeho krásy

olomoucký kraj

Olomoucký kraj vás prekvapí svojou rozmanitosťou (Zdroj: GettyImages)

Tvarôžky, remeselné pivo, dych vyrážajúce výhľady, krásne hory a neošúchané atrakcie — to všetko a omnoho viac ponúka návšteva Olomouckého kraja, vzdialeného len dve hodinky od Bratislavy. Vďaka našim overeným tipom si víkend u susedov užijete naplno. Čo počas návštevy určite nevynechať?

Nostalgické Múzeum kočiarov

V obci Čechy pod Kosířem si milovníci historických románov si pri hodinovej prehliadke prídu určite na svoje. Nájdete tu najväčšiu zbierku historických kočiarov, saní a lampášov v našich končinách. Múzeum ukrýva viac ako stovku exponátov, medzi nimi niekoľko svetových unikátov, vrátane obskúrneho smútočného koča z prelomu 19. a 20. storočia, ktorého reštaurácia trvala takmer 3 roky a zhltla skoro 2 milióny eur.

Prehliadky vedie priamo majiteľ Václav Obr, ktorého oduševnené rozprávanie o histórii remeselníctva vás ihneď prenesie do čias kočišov, konských záprahov a rozmaznanej šľachty. Múzeum je otvorené celoročne, vstupné vás vyjde na 110 Kč (asi 4,30 eur).

Olomouc
Medzi viac ako 100 exponátmi sa ukrýva aj tento raritný kúsok – smútočný koč z prelomu 19. a 20. storočia. (Zdroj: Pedro)

V Olomouci ako doma

Vďaka svojej polohe, starobylej univerzite, duchovným, kultúrnym a remeselným tradíciám bol Olomouc po niekoľko storočí prirodzeným centrom Moravy, ktoré lákalo umelcov, vzdelancov aj obchodníkov. Po Prahe ide v Česku o druhú najrozsiahlejšiu kultúrnu rezerváciu zapísanú v svetovom dedičstve UNESCO v Česku. Úzkymi uličkami a čarovnými zákutiami pripomína našu Banskú Štiavnicu.

Prechádzkou mestom objavíte jeho zachovalú históriu a magickú atmosféru, ale aj svetovú gastronómiu. Na romantickú večeru určite odporúčame včasnú rezerváciu degustačného menu v Entrée restaurant.

Olomouc
V olomouckej Entrée restaurant vám naservírujú svetovú gastronómiu (Zdroj: Pedro)

Ako sa vyrába papier

Manufaktúra na výrobu papiera funguje vo Veľkých Losinách už viac ako 400 rokov, vo svojom druhu podnikania ide o európsky unikát. Papier tu vyrábajú zo zmesy bavlnených a ľanových vlákien už od 16. storočia, vzhľadom na metódu výroby je každý jeden kus jedinečný. Ručné papierne dodávajú svoje výrobky nielen do Oxfordu, ale aj českého prezidentského paláca.

V manufaktúre môžete navštíviť aj múzeum s ukážkami tradičných, ale aj umeleckých výrobkov z papiera. Ako sa tradične vyrába papier si v rámci prehliadky odskúšate aj na vlastnej koži. Ručné papierne sú pre verejnosť otvorené celoročne, vstup vás vyjde na 140 Kč (asi 5,50 eur).

Olomouc
Výnimočné výrobky papierní si môžete nakúpiť v podnikovej predajni. Ako sa papier vyrába ručne si môžete vyskúšať počas prehliadky aj sami.(Zdroj: Pedro)

Po stopách upálených čarodejníc

S temnými časmi čarodejníc v Jeseníkoch je neodmysliteľne spojený Zámok Velké Losiny. Renesančná stavba s typickými arkádami bola dokončená na začiatku 17. storočia a okrem cenného mobiliáru ukrýva aj vzácnu kolekciu kožených a textilných tapiet, zbierku zbraní či barokovú kaplnku.

Práve tu kedysi čarodejnícke procesy nespravodlivo odsúdili desiatky nevinných ľudí. Dnes je zámok nielen populárnou atrakciou, ale aj obľúbeným dejiskom svadobných obradov. Základné vstupné vychádza na 140 Kč (asi 5,50 eur).

Olomouc
V Zámku Velké Losiny nájdete zachovalé tapisérie, ale aj cenný mobiliár (Zdroj: Pedro)

Relax v termáloch

Po náročnej túre a dni nabitom zážitkami sa treba na chvíľu rozmaznať. V unikátnom termálnom parku Therme Park Losiny nájdete 10 bazénov s rôznou teplotou termálnej vody, 4 sauny a nechýba ani ľadová komora, masáže či tobogány pre deti. Park je otvorený celoročne a pre celú rodinu, dvojhodinové vstupné pre dospelého je aktuálne 350 Kč (necelých 14 eur).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TERMÁLY LOSINY (@termaly.losiny)

Liečba vodou a vzduchom

Nad mestom Jeseník, vo svahu v priemernej výške 630 m n.m., sa rozprestierajú legendárne Pressnitzove liečebné lázne. Areál je citlivo zasadený do krajiny a tvorí dominantu širokého okolia. Podľa vedcov sa práve v Jeseníkoch a okolí nachádza najčistejší vzduch v republike. Vďaka priaznivým mikroklimatickým podmienkam sa tu liečia choroby horných, dolných dýchacích ciest, ale aj nervovej sústavy.

Jeseník
Ľadová voda v Balneoparku vám prekrví všetky končatiny. Liečbu vodou si môžete vyskúšať na tvári, rukách či nohách (Zdroj: Pedro)

Súčasťou areálu je aj voľne prístupný Balneopark, v ktorom môžete sami otestovať odkaz Vincenzeho Priessnitze, zakladateľa modernej vodoliečby. Balneopark je koncipovaný ako vodná záhrada, ktorou prechádza potok s vybudovanou sústavou stanovísk, vďaka ktorým si môžete vyskúšať preslávenú metódu liečby studenou vodou, slnkom a pohybom aj na vlastnej koži — a zdarma!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame