Niektorí Rusíni dnes vítajú Nový rok: Ako prebiehajú oslavy podľa juliánskeho kalendára?

ohňostroj

Ako oslavujú Rusíni nový rok? (Zdroj: Freepik/purrfect_photo)

Vítanie Nového roka čaká v noci z piatka na sobotu (14. 1.) Rusínov, ktorí sa riadia juliánskym kalendárom. Oproti novšiemu, gregoriánskemu je posunutý o 13 dní. Vo viacerých obciach a mestách sa budú konať silvestrovské oslavy.

Sú pripravené rôzne podujatia

„Čo sa týka tých osláv, dá sa povedať, že je to skôr také symbolické. V súčasnosti na sociálnych sieťach sa dosť promuje, že Rusíni slávia Nový rok. Pripomíname si to plesmi a zábavami, ktoré sa konajú aj dnes. Rovnako sa budú konať i v najbližších dňoch novoročné oslavy. Viem o podujatiach v Humennom, Levoči, Prešove a v ďalších mestách, čiže symbolicky sa to pripomína,“ uviedol Martin Karaš – predseda Rusínskej obrody na Slovensku.

Karaš dodáva, že oslavy už nebývajú také intenzívne, ako v minulosti, no vyzdvihuje, že to Rusínov určite odlišuje od ostatných. „Ale chceme sa nejako trošku tak sem-tam zviditeľniť a odlíšiť. Toto je veľmi dobrý nástroj na zviditeľnenie,“ vysvetlil. Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry (SNM – MUK) v Prešove v piatok popoludní pripravilo aj podujatie venované Novému roku podľa juliánskeho kalendára.

Dodržiavajú tradície aj spomínajú na rôzne zvyky

Rusíni si aj inými akciami pripomínajú príchod nového roka podľa ich kalendára a oslavujú „Silvester“ po svojom. Na spomínanom podujatí v Prešove vystúpili aj bratia Morochovičovci. Miroslav je choreograf, a tak prišiel so svojimi študentmi – ktorí pôsobia v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve a Poddukelskom umeleckom ľudovom súbore – zatancovať.

Vladimír Morochovič je je odborník na svetovú, ale i rusínsku kuchyňu a známy bratislavský šéfkuchár, ktorý získal rôzne ceny vo svete. O zábavu sa postarali  aj speváčky Dominika a Blažena Šuťákové, dvojnásobné laureátky Makovickej struny. Rusíni na takýchto akciách často spomínajú na rôzne tradície a zvyky, no udržiavajú aj tie, ktoré sa ešte zachovali.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dnes oslavujeme sviatok Troch kráľov: Aké tradície za ním stoja a kedy vznikol?

Je ich viac ako 60 tisíc

K Rusínom sa na Slovensku podľa výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 hlási viac ako 63 tisíc ľudí. Pred desiatimi rokmi sa ich prihlásilo približne 34 tisíc.

Oproti gregoriánskemu kalendáru je juliánsky kalendár posunutý o 13 dní. Aj preto sa oslavy niektorých sviatkov podľa tohto kalendára konajú neskôr. Oslavy Nového roka však súčasnosti bývajú u niektorých ľudí z národnostnej menšiny skôr symbolické. Je však potrebné poznamenať, že nie všetci Rusíni sa riadia len juliánskym kalendárom – sú aj takí, ktorí oslavujú sviatky podľa toho gregoriánskeho.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame