Trápia vás boľavé nohy? Toto sú cvičenia, ktoré vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie

bolestivá noha

V Austrálii bolesti nôh postihujú takmer každého piateho človeka vo veku 18 rokov a viac (Zdroj: Freepik/psodaz)

Bolesť nôh sa bežne spája s vyšším vekom a obezitou, a je častejšia u žien ako u mužov. Štúdia z roku 2008 zistila, že tento stav v Austrálii postihuje takmer každého piateho človeka vo veku 18 rokov a viac.

Možné príčiny

Kade Paterson, výskumník z Centra pre zdravie, cvičenie a športovú medicínu v Melbourne a certifikovaný športový pediater, hovorí, že u dospelých v mladšom až strednom veku je najčastejším stavom plantárna bolesť päty, ktorá postihuje približne 5 – 8 % bežnej populácie. S pribúdajúcim vekom sa najčastejšou príčinou bolesti nôh stáva artróza palca na nohe a artróza členkových kĺbov. Za bolesťami chodidiel môžu byť aj niektoré choroby, ako je cukrovka alebo zlý prietok krvi.

Ako je to s cvičením

Keďže chodidlá sú súčasťou väčšiny druhov cvičení, bolesť nôh môže ľudí odradiť od fyzickej aktivity. Profesor Kim Bennell, akademický fyzioterapeut a riaditeľ centra, však hovorí, že cvičenie posilňuje svaly, zlepšuje flexibilitu a rovnováhu, tiež pomáha pri chudnutí, čím sa vlastne znižuje zaťaženie chodidiel. Vďaka cvičeniu sa budete cítiť lepšie po psychickej stránke, čo by vám mohlo pomôcť bolesť lepšie tolerovať. Je však nevyhnutné, aby ste sa predtým, ako začnete, poradili s pediatrom, lekárom alebo vaším fyzioterapeutom.

Tai chi a joga

„Existujú dôkazy, že kurzy tai chi a jogy môžu pomôcť znížiť bolesť nôh,“ hovorí Bennell. Ide o holistické cvičenia, ktoré dokážu posilniť celé telo, vrátane svalov vašich chodidiel. Zároveň si vďaka nim zlepšujete rovnováhu, čo je nevyhnutné, aby ste sa vyhli pádom a ďalším zraneniam, najmä u starších vekových skupín.

Dvíhanie lýtok

Pediater a fyzioterapeut APA pre pohybový aparát Josh Butcher zase odporúča cviky zahŕňajúce dvíhanie lýtok. Podľa neho sú zdvihy lýtok skvelé na zlepšenie ich sily, stabilizáciu chodidla a prevenciu zranení. „Ak máte veľkú silu lýtok, znamená to, že to nemusíte kompenzovať inými svalmi alebo inými kĺbmi na chodidle,“ vysvetlil. „Používate prirodzený pružinový mechanizmus svojho tela na poháňanie dopredu.“

Cviky na lýtka sú jednoduché cvičenia, ktoré môžete ľahko zahrnúť do svojho každodenného života. Postavte sa vzpriamene s nohami na šírku bokov. Stúpnite si na prsty chodidiel tak, aby ste zdvihli päty, pričom kolená držte vystreté. Vydržte jednu sekundu, potom sa pomaly spustite späť na zem. Ak státie spôsobuje prílišnú námahu, začnite vykonávať tento cvik v sede alebo to skúste len na jednej nohe, pričom sa pridržiavajte stoličky, aby ste nestratili rovnováhu.

Chôdza a beh

Bennell vraví, že „chôdza je vždy dobrým cvičením pre osteoartritídu nôh.“ Avšak aj krátka prechádzka môže byť pre niekoho so silnou bolesťou nôh neznesiteľná, preto sa odporúča začať krátkymi ľahkými prechádzkami. Ak vaša bolesť nie je príliš silná alebo netrvá príliš dlho, pomôcť by mohol aj beh, ale pri ňom je potrebné dávať si pozor a vykonávať túto aktivitu správne. Samozrejme, ak to vyskúšate a zistíte, že to vaše bolesti iba zhoršuje, prestaňte a skúste niečo iné, napríklad plávanie alebo bicyklovanie.

Spomaľte

Cvičenie vám môže priniesť mnoho výhod, no zároveň, ak sa uponáhľate, môže vám aj uškodiť. Odborníci sa zhodujú v tom, že ľudia s bolesťou nôh by sa mali vyhýbať tomu, aby cvičili príliš veľa a príliš rýchlo. Náhle preťaženie nôh by bolesti mohlo iba zhoršiť.Zdroj: plnielanu.sk, theguardian.com
Odporúčame