Chúlostivý problém, ktorý zamáva so sebavedomím: Vypadávanie vlasov sa dá liečiť, má to však svoje riziká

vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov postihuje v istom okamihu života až 90% mužov (Zdroj: Freepik/freepik)

Asi 90 % mužov počas svojho života trpí nejakou z foriem vypadávania vlasov, čo často vedie k príznakom nízkeho sebavedomia, úzkostiam či depresii. Štúdie o tom, ktoré nechirurgické liečby najlepšie fungujú pri padaní vlasov u mužov boli vcelku obmedzené, takže sa nevedelo o účinných riešeniach.

Zastavenie vypadávania vlasov  – namiesto použitia drahých chirurgických techník – je najvyšším cieľom liečby a žiadna z doterajších možností sa nedá považovať za najlepšiu. Taktiež žiaden z výsledkov štúdie sa nesmie porovnávať s vypadávaním vlasov u žien, keďže približne len 50 % žien zažije v určitom okamihu svojho života vypadávanie vlasov.

Nová štúdia publikovaná v časopise JAMA Dermatology analyzovala výskum vplyvu používania rôznych dávok troch perorálnych a lokálnych liekov – minoxidilu, dutasteridu a finasteridu – na riedke vlasy u mužov počas dvoch až štyroch mesiacov. Zvážte konzultáciu s dermatológom, ktorý sa špecializuje na liečbu vypadávania vlasov a pomôže vám zorientovať sa. „Môžete začať s finasteridom a ak sa to nebude zlepšovať, nasaďte dutasterid. Alebo pokojne začnite s lokálnym minoxidilom, potom prejdite na jeho perorálnu formu,“ odporúča dermatológ.

Liečba funguje, no má viaceré vedľajšie účinky 

Analýza zistila, že užívanie 5 miligramov dutasteridu ústne každý deň malo najvyššiu pravdepodobnosť úspechu zníženia vypadávania vlasov u mužov. Ide o liek na predpis na liečbu zväčšenej prostaty, no mimo označenia sa používa práve na liečbu vypadávania vlasov. „Používanie liečiv mimo označenia je v medicíne celkom bežné,“ hovorí dermatológ Anthony Rossi z Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku, „veľa liekov sa používa mimo označenia, ale zvyčajne existuje dostatok dôkazov na to, aby sme vysvetlili, ako tieto lieky fungujú.“

Dutasterid má však závažnejšie vedľajšie účinky vrátane straty libida a schopnosti dosiahnuť a udržať erekciu. Môže človeku spôsobiť aj istú formu nízkeho tlaku nazývaného ortostatická hypotenzia. V zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť závažnejšie reakcie, napríklad opuch úst a hrdla, ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním či akékoľvek zmeny na prsiach.

Finasterid je miernejší, minoxidil môžu používať aj ženy 

Za druhý najúspešnejší liek v boji proti plešateniu bol vyhlásený finasterid, pri ktorom stačí užívať len 5 miligramov, taktiež ústne. Finasterid patrí do rovnakej chemickej skupiny ako dutasterid, a tiež sa používa na liečbu zväčšenej prostaty. Navyše je aj schválený ako liek na vypadávanie vlasov a dokonca spôsobil najväčší nárast celkového počtu vlasov po 48. týždni užívania. Nežiaduco však môže ovplyvniť intímny život, ale je „slabší“ ako dutasterid, takže pre niektorých mužov môže byť lepšou voľbou.

Treťou najúspešnejšou formou liečby bola podľa odborníkov tabletka obsahujúca 5 miligramov minoxidilu. Táto pilulka spôsobila najväčší nárast počtu vlasov už po dvoch mesiacoch užívania. Voľne predajný minoxidil je najznámejšou liečbou pre mužov a ženy zároveň a je dostupný vo forme šampónu, keďže si vyžaduje aplikáciu na vlasovú pokožku ráno aj večer. Vedľajšie účinky predstavujú svrbenie alebo pálenie pokožky hlavy a jej suchosť. Trvá niekoľko mesiacov, kým sa dostavia pozitívne účinky a po ukončení používania sa vypadávanie vlasov zvykne vrátiť.



Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame