Vianočné menu cukrovkára: Koláče vymeňte za ovocie, na zlaté prasiatko nečakajte

Vianoce diabietika

Vianoce diabetika nemusia byť o odriekaní, vieme, ako na to (Zdroj: GettyImages)

Cez vianočné sviatky si chceme dopriať oddych, príjemnú rodinnú atmosféru a dobré jedlo. Diabetici by však aj napriek plným stolom lákadiel, nemali zabúdať na svoje ochorenie. Už niekoľko prehreškov môže zapríčiniť vážne zdravotné komplikácie. Ako si aj s cukrovkou užiť Vianoce plné chutí, bez obáv a v pohode?

Zotrvať v nastavenom režime

Vianoce nie sú pre cukrovkárov jednoduchým obdobím. V tradičných jedlách a pochúťkach prevažujú sacharidy a tuky, rizikovým faktorom sú aj dlhé hodiny pred televízorom a minimum pohybu. Na Slovensku je v súčasnosti takmer 400 000 cukrovkárov, pričom až 90 % z nich trpí cukrovkou 2. typu. Jej rozvinutie je pritom úzko naviazané na vyšší vek, nevhodné stravovacie a pohybové návyky.

S cukrovkou sa človek musí naučiť žiť a jedným z najúčinnejších spôsobov, ako hladinu cukru udržať pod kontrolou, je zdravá a vyvážená strava, pri ktorej diabetik celoročne dodržiava odporúčané denné množstvo sacharidových jednotiek. Ani sviatky a silvestrovské oslavy by tak nemali byť dôvodom na vybočenie zo zabehnutého a bezpečného stereotypu. Zároveň si však môžete pripraviť pohostenie, pri ktorom nebudete mať pocit, že sa oberáte o pôžitok. Už zopár zmien v slávnostnom jedálničku vám priblíži obľúbené jedlá na dosah, bez straty kontroly nad hladinou krvného cukru.


Mohlo by vás zaujať: Jedálniček diabetikov: Nasledovné potraviny si doprajte na kilá, a na toto zabudnite!


Tipy, ako zvládnuť Vianoce aj s cukrovkou

  1. Kontrolujte svoje porcie. Nenaberajte si plné taniere ako zvyšok rodiny. Aj diabetik si môže zobnúť do dobrôt, no musí dávať seriózny pozor na ich množstvo.
  2. Polovicu taniera by mala tvoriť zelenina. Pripisujú sa jej tri kľúčové vlastnosti – má nízky obsah kalórií, veľmi dobrý sýtiaci účinok a nenecháva v žalúdku voľné miesto na nezdravé maškrtenie. Naviac – čím tmavšia zelenina, tým viac cenných živín v sebe ukrýva.
  3. Je lepšie zjesť 5 – 6 menších porcií v pravidelných časových rozostupoch, ako čakať na zlaté prasa. Na to myslite kdekoľvek a kedykoľvek – pri štedrovečernom stole, aj na návšteve.
  4. Pečiete pre rodinu a pritom sami musíte vianočným dobrotám odolať? Po dopečení odložte dózy čo najďalej zo svojho dohľadu. Ukryté maškrty v dózach budú vždy menším lákadlom ako rozložené koláče na podnosoch.
  5. Pripravte iba zopár najobľúbenejších druhov. Vyhnete sa tak dojedaniu a ponúkaniu. Aj ostatní členovia rodiny ocenia, ak po sviatkoch bez problémov zapnú nohavice.
  6. Zaobstarajte si menšie vykrajovacie formičky. Vznikne tak menšie pečivo a ak aj ochutnáte jeden alebo dva minikúsky, je veľká šanca, že sa prudkým výkyvom hladiny krvného cukru vyhnete.
  7. Pri pečení používajte celozrnnú múku. V celozrnnej múke je obsah vitamínov a dôležitých živín oproti bielej niekoľkonásobne vyšší.
  8. Maslové a margarínové plnky nahraďte ľahšími pudingovými a tvarohovými plnkami. Tretinu množstva tuku (masla, oleja) do cesta vymeňte za kefír alebo jogurt.
  9. Namiesto lineckého pečiva, medvedích labiek a medovníkov rozložte na misky čerstvé ovocie.
  10. Obmedzte množstvo oleja a tuku v pokrmoch. Ako tepelnú úpravu uprednostnite varenie, dusenie a pečenie. Z mäsa a rýb odstraňujte kože.
  11. Pokúste sa v pokrmoch vyhnúť použitiu múky a zemiakov na zahustenie. Kapustnica so zemiakmi zodpovedá 1 sacharidovej jednotke. Kapustnica so zemiakmi a smotanou už 2 sacharidovým jednotkám, zatiaľ čo kapustnica bez zemiakov a bez smotany predstavuje 0 sacharidových jednotiek.
  12. Nezabudnite vypiť aspoň 1,5 až 2,5 litra vody denne.
  13. Tvrdý alkohol nepatrí do jedálnička diabetika! Znižuje hladinu cukru v krvi a môže zapríčiniť hypoglykémiu. Okrem toho môže chvíľkovo ovplyvniť váš úsudok v stravovaní a zo stabilizovaného stavu sa dostanete do ohrozenia zdravia.
  14. Vianoce nie sú iba o jedle, preto počas týchto dní netreba zabúdať ani na pohybovú aktivitu. Najlepšie na čerstvom vzduchu, aspoň 45 minút denne.
  15. Majte po ruke glukomer a pravidelne sledujte hladinu cukru v krvi, aby vás neprekvapili prudké výkyvy. Starostlivo si veďte záznamy z meraní, aby ste sa nabudúce vyhli komplikáciám. Zapisujte si, čo a koľko ste zjedli, aj akému pohybu ste sa venovali.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame