Jedálniček diabetikov: Nasledovné potraviny si doprajte na kilá, a na toto zabudnite!

Žena varí v kuchyni

Ktoré potraviny by nemali v jedálničku diabetika chýbať? (Zdroj: GettyImages)

Jedálniček diabetikov má svoje prísne stanovené pravidlá. Nedostatok inzulínu má za následok, že bunky nie sú schopné prijímať glukózu z krvi. Hladina cukru nebezpečne stúpa a spôsobuje poškodenie krvných ciev. Avšak, život s cukrovkou nemusí znamenať, že strava bude fádna a bez nápadu. Naopak – môže byť plná rozmanitých chutí a bohatá na živiny. Treba však dohliadať na to, aby potraviny, ktoré diabetik prijíma, v čo najmenšej miere vplývali na prudké zvyšovanie hladiny cukru v krvi.

Vajíčka ako zdroj bielkovín

O cukrovke sa hovorí ako o civilizačnom ochorení a najmä v prípade 2. typu úzko súvisí s nezdravým životným štýlom a nadváhou. Aj z toho dôvodu je redukcia hmotnosti viac ako vítaná. Vezmite si na pomoc vajíčka. Dajú sa pripraviť na mnoho spôsobov a sú osvedčeným zdrojom bielkovín. Zaháňajú chuť na maškrtenie medzi hlavnými jedlami a zlepšujú citlivosť na inzulín.


Mohlo by vás zaujať: Bojujte proti chorobám srdca a ciev či cukrovke: Pomôžu vám tieto potraviny


Listová zelenina na zrak

Má nízky obsah kalórií a sacharidov, za to je však bohatá na vitamín A, vitamín C, vápnik aj horčík. Je známe, že cukrovka ide ruka v ruke s problémami so zrakom. Práve listová zelenina predstavuje prirodzený zdroj luteínu a zeaxantínu, ktoré podporujú zdravie zraku a poskytujú ochranu nášho dôležitého zmyslu pred oxidačným stresom.

Bobule namiesto sladkého

Za výraznou červenou až tmavofialovou farbou drobných bobúľ sú antokyány. Pripisuje sa im schopnosť rýchlejšie regenerovať poškodené tkanivo, majú ochranný účinok proti poškodeniu ciev aj stien žalúdka. Maliny, černice, či čučoriedky sú tiež plné vlákniny, ktorá stabilizuje hladinu cukru v krvi a bohaté na antioxidanty, ktoré zase chránia srdcovocievnu sústavu. Pomôžu vám zdravým spôsobom skrotiť chuť na sladké.

Doprajte si ryby

V strave cukrovkára by mali mať zastúpenie potraviny s vyšším obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré majú preventívne účinky pri ochrane srdca a ciev. Podľa American Heart Association majú totiž ľudia trpiaci cukrovkou 2. typu až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby. Vhodnými rybami sú losos, makrela, sleď, sardinky, tuniak aj pstruh. Pri príprave sa vyhnite vysmážaniu či údeniu. Veľké množstvo soli a nezdravých tukov prebije pozitívny prínos rýb.


Mohlo by vás zaujať: Amarantová múka plná bielkovín: Ideálna pre športovcov, celiatikov aj diabetikov


Rozšírte svoj jedálniček o strukoviny

Fazuľa, šošovica, cícer – silná trojka s bohatým výživovým potenciálom. Telu poskytujú užitočné minerály vápnik, horčík, draslík, ale aj sýtiacu vlákninu a vitamíny skupiny B. Majú nízky glykemický index, vďaka čomu nespôsobia rozkolísanie krvného cukru. Vyskúšajte si pripraviť špeciality mexickej kuchyne a objavte netradičné chute.

Ku raňajkám orechy

Orechy, ako zdroje zdravých mastných kyselín, sú výborné na raňajky spolu s ovsenými vločkami či do jogurtu, alebo aj rýchly poobedný snack. Majú nízky glykemický index, sú zdrojom vlákniny, vitamínu E, zinku, horčíku, železa, kyseliny listovej aj bielkovín. Prispievajú k regulácii metabolizmu sacharidov.

Ako ukázala štúdia z roku 2019 na vzorke viac ako 16 000 účastníkov s cukrovkou 2. typu, konzumácia orechov (vlašské orechy, lieskové orechy, pistácie, mandle) znížila riziko úmrtia na srdcové choroby. Maškrtenie na orechoch má však isté limity. Vynechajte tie, ktoré sú solené a pre vyšší obsah tukov si ich doprajte iba s mierou, najmä ak máte v pláne redukciu hmotnosti.

Plus zoznam potravín, ktorým by sa diabetici mali vyhýbať

Opatrnosť treba zvýšiť najmä pri potravinách, ktoré majú vysoký glykemický index a dokážu rýchlo zvýšiť hladinu cukru v krvi. Medzi kritické potraviny patrí predovšetkým:

  • Biele pečivo, múčne jedlá, cestoviny, polotovary, konzervované potraviny, tučné mliečne výrobky, tavené syry, dosladzované nápoje (aj vrátane mliečnych nápojov), cukrovinky, džúsy, kupovaný kečup, horčica, majonéza, alkohol, vysmážané pokrmy, cukrovinky a sušienky, ovocie s vysokým obsahom cukru .

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame