Máte strach zo samoty? Naučte sa prijať tieto veci, ktoré sa udejú, ak oceníte samotu!

Ak neviete alebo nechcete tráviť čas sami so sebou, je možno najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, čo vám na sebe vlastne prekáža (Zdroj: Freepik/freepik)

Človek je spoločenský tvor, a bezpochyby potrebuje sociálne kontakty. Súčasná spoločnosť má stúpajúcu tendenciu združovať sa do skupín, čím prakticky zaniká význam samoty. Neustály hluk civilizácie navôkol vám určite pripadá ako prirodzená súčasť spoločenského prostredia.

Socializácia áno, ale…

Sociálny kontakt je, samozrejme, užitočný, ale všetkého veľa škodí. Najčastejšie dochádza k ľudskému nešťastiu, ktoré pramení z nemožnosti byť chvíľu osamote. Nejde len o to, ako zvyknete žiť, ale aj o to, že absencia chvíľkovej samoty môže spôsobiť zníženie motivácie, produktivity a šťastných chvíľ.  Byť občas sám je jednoducho zdravé!

Benefity samoty

  • Oddych a dobitie bateriek

Aj tí najväčší extroverti potrebujú občas vypnúť. Túlanie sa osamote, kedy vypnete, a necháte mozog premýšľať nad čím chce, je na nezaplatenie. Počas takejto očistnej kúry si výborne oddýchnete, a odbúrate stres. Postačí už aj pol hodina denne, a bude z vás iný človek!

  • Môžete robiť, čo sa vám zachce

Túžite vyraziť na kávu s kamarátkami alebo ísť na prechádzku so psom do lesa? Nech sa páči! Hoci mnohokrát v živote musíme robiť kompromisy, je dobré, ak sa naučíte nájsť si čas sami pre seba.

Ak sa naučíte nebyť nervózni z toho, že čas trávite sami, môžete robiť to, čo chcete vy, bez akéhokoľvek prispôsobovania sa. Kino? Jóga? Dobré jedlo, na ktoré nemáte s kým zájsť? Nie je problém! Robte veci tak, ako chcete. Vykonávať činnosti, ktoré majú pre vás význam, je úžasne stimulujúce!

  • Uveríte sami sebe

Sloboda je viac, než len možnosť zariadiť sa podľa seba. Ide aj o dôveru v seba samého. Zostaňte aspoň občas osamote, pomôže vám to utvoriť si úsudok, a držať sa ho. Bez ohľadu na vplyv a tlak z okolia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
14 užitočných tipov pre záhradkárov: Sú nenáročné, účinné a využijete veci, ktoré máte po ruke!

Predovšetkým vy osobne by ste si mali vedieť najlepšie určiť, čo je pre vás správne, a samota k tomu dáva skvelú príležitosť. Môžete rozvíjať vlastné nápady, plány a ciele, ktoré by ste chceli dosiahnuť. Akonáhle sa naučíte užiť si chvíle budete tiež oveľa odolnejší voči tomu, čo si o vás myslia druhí.

  • Vzrastie vám sebavedomie

Ak neviete alebo nechcete tráviť čas sami so sebou, je možno najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, čo vám na sebe vlastne prekáža. Pokiaľ ale budete od problému neustále utekať do ruchu spoločnosti, nikdy na nič neprídete. Naučiť sa byť v pohode aj bez iných výrazne pomôže vášmu sebavedomiu.

  • Dokážete lepšie oceniť ľudí okolo seba

Čas osamote vás naučí vážiť si skutočne dobrú spoločnosť a vnímať ju v úplne inom svetle. Oveľa ľahšie sa vám vďaka tomu bude tiež určovať, s kým naozaj chcete svoj čas tráviť.

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame