Zimný čas a jeho strasti: Ako bojovať proti spánkovému deficitu či sezónnym problémom duševného zdravia?

Smutná žena

Niektoré príznaky sezónnej depresie môžu závažne ovplyvniť náš každodenný život (Zdroj: Freepik/Guzov Ruslan)

S príchodom chladnejšieho obdobia sme si 31. októbra prestavili hodiny na zimný čas, čím sme si vyslúžili hodinu spánku navyše. Ako sa však vyjadril Dr. Kannan Ramar, bývalý profesor pôsobiaci na Americkej akadémii spánkovej medicíny (AASM) v Minnesote, ani to nestačí na vymazanie chronického spánkového deficitu, ktorým trpia viacerí z nás. Práve teraz je ideálna chvíľa, aby ste si vytvorili správne spánkové návyky pre ďalšie mesiace. V tomto článku si pripomenieme známe rady a odporúčania, ktoré vám pomôžu rýchlejšie zaspať a mať kvalitný spánok.

Nastavte si režim

Odporúča sa ísť spať každú noc v rovnakom čase, pričom by ste sa mali ubezpečiť, že budete spať dostatočne dlho, ideálne sedem až osem hodín. Odborníci radia vyhýbať sa elektronike 30 minút pred spaním, aby ste sa nevystavovali modrému svetlu. Ak po 20 minútach nemôžete zaspať, vstaňte z postele a venujte sa pokojnej činnosti, napríklad čítaniu. Za žiadnu cenu nesiahajte naspäť po elektronike! K relaxácii môže dopomôcť aj šálka mlieka v kombinácii s medom.

„Pred spaním sa vyhnite konzumácii veľkého množstva jedla a prerušte príjem kofeínu popoludní,“ radí Ramar. V podvečerných hodinách sa taktiež neodporúča piť alkohol.

Nárast sezónnej afektívnej poruchy

Sezónna afektívna porucha je známa aj pod názvom zimná depresia. Ide o špecifický typ depresie začínajúci sa v jeseni a končiaci sa na jar. Výskyt tejto poruchy v chladnejších obdobiach potvrdila štúdia publikovaná v roku 2017, ktorá zistila, že počet sezónnych depresívnych epizód sa na konci letného času zvýšil o 11 %. Niektoré bežné príznaky zahŕňajú podráždenosť, úzkosť, pocit únavy, neschopnosť sústrediť sa, strata radosti či odmietanie spoločnosti.

Vystavenie sa svetlu zvyšuje náladu

Ľudia so sezónnou afektívnou poruchou by sa mali snažiť vystavovať jasnému, prirodzenému svetlu, pretože práve lúče svetla zvyšujú uvoľňovanie serotonínu, známeho tiež ako „hormón dobrej nálady“. Príznaky sezónnej afektívnej poruchy netreba podceňovať v prípade, že výrazne ovplyvňujú vašu schopnosť fungovať dlhšie ako dva týždne. Vtedy sa odporúča navštíviť lekára, ktorý vám spraví diagnózu a poskytne vám prispôsobený plán liečby.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame