Máte radi brokolicu? Pravdepodobne ste si ju pripravovali nesprávne – takto si zachová všetky vitamíny!

brokolica

Vedci zistili, akým spôsobom je ideálne pripravovať brokolicu (Zdroj: Freepik/lesterman)

Brokolica je výborná zelenina, ktorá sa dá v kuchyni využiť na množstvo spôsobov. Hoci u deti nie je veľmi obľúbená, keď jej raz prídete na chuť, zaručene neoľutujete. Väčšinou ju do svojho jedálnička zahŕňame kvôli jej prospešným látkam. Obsahuje vitamíny A a C, vápnik, železo a sulforafám – účinnú látku pri prevencii rakoviny.

Práve sulforafám a jeho množstvo vo varenej brokolici bol hlavný objekt záujmu japonských vedcov. Táto látka je veľmi citlivá na teplo, preto sa vo svojom výskume snažili prísť na takú metódu pripravovania, zeleniny, ktorá zeleninu zbaví prospešných látok čo najmenej.

Dobre ju pokrájajte

Prvým zistením bolo, že sulforám sa začne v zelenine produkovať, keď je pokrájaná. Ide o obranný mechanizmus rastliny, ktorý je ale pre ľudí prospešný. Rovnica je pritom veľmi jednoduchá – čím viac zeleninu pokrájate, tým viac látky sa v nej začne uvoľňovať.

Prekvapivým zistením bolo, že najviac sulforámu sa nachádzalo v praženej brokolici. Ide o špeciálnu techniku opekania zeleniny, ktorá je typická pre ázijskú kultúru. Zelenina sa tu pripravuje na veľmi malom množstve oleja, ktorý je ale veľmi horúci. Takýmto spôsobom sa opeká len niekoľko minút.

Nechajte ju chvíľu postáť

Aby si potvrdili tieto výsledky, tím vykonal ešte jeden experiment. Brokolicu rozdelili to do troch skupín. Prvá bola surová, druhá sa hneď po nakrájaní opiekla na panvici a tretia sa rovnako opiekla na panvici, no po nakrájaní stále ešte 90 minút. Prekvapivo, práve posledná skupina mala najvyššiu koncentráciu zdraviu prospešných látok.

Keď si teda najbližšie budete pripravovať brokolicu, vyskúšajte túto metódu. Ideálne je nakrájať zeleninu a nechať ju pri izbovej teplote postáť aspoň jednu hodinu. Následne ju sprudka opražte na niekoľko krátkych minút. Nemusíte sa báť, že by nezmäkla, takéto malé kúsky budú lahodné a plné chuti!



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame