Káva ako z najlepšej kaviarne? Zvládnete ju aj doma, s týmito vychytávkami bude chutiť zaručene božsky!

príprava kávy moka express

Ako pripraviť lahodnú šálku kvalitnej kávy aj doma? (Zdroj: GettyImages)

Dnes už kvôli kvalitnej káve nemusíte chodiť do drahých kaviarní. Stačí si len vybrať spôsob, aký vám vyhovuje a pripraviť si ju doma. Inšpirujte sa naším prehľadom, ako na to.

Možností je viac

Prípravu kávy v pohodlí domova možno rozdeliť podľa dvoch základných prístupov. Prvým spôsobom je uvariť ju v kávovare. Či už ide o kávovar na kapsuly, automatický, pákový či E.S.E. kávovar, je to jednoduché, rýchle a ideálne pre ľudí pracujúcich z domu a tých, čo si na kávu potrpia.

Ak si však kávovar nemôžete dovoliť, nezúfajte. Veľmi populárne sú aj alternatívne spôsoby prípravy. Líšia sa od seba technologickým postupom, nárokmi na používanú kávu, na údržbu, ale aj cenou a výslednou chuťou nápoja. Tu je prehľad tých najznámejších.

Obľúbený french press

Klasická mechanická metóda, ktorá patrí medzi najjednoduchšie spôsoby prípravy. Prvé záznamy o francúzskom lise (french-press) pochádzajú z Provence. Táto kanvička s piestom je ľahko prenosná a cenovo dostupná. Zoženiete ju už od 5 eur. Fanúšikov si získala jednoduchosťou, rýchlosťou a nenáročnosťou na údržbu.

Je to skvelé riešenie pre všetkých, ktorým chutí klasický „turek“, no chceli by piť kvalitnejšiu kávu. Na rozdiel od nej sa káva lúhuje len do 4 minút, potom sa usadenina oddelí tlakom a prefiltruje. Je tak čistejšia, lahodnejšia a nezaťažuje trávenie.

Originálny chemex

Výrazom „chemex“ možno označiť nádobu na prípravu kávy, spôsob aj metódu jej prípravy. Autorom tohto objavu z roku 1941 je nemecký vynálezca Peter Schlumbohm. Sklenená nádoba, pripomínajúca presýpacie hodiny, drevený držiak a kožená šnúrka spolu tvoria unikátny vzhľad.

Príprava je jednoduchá. Stačí dokúpiť špeciálny papierový filter, nasypať doň kávu a zaliať horúcou vodou. Výsledná chuť závisí najmä na technike zalievania, veľkosti častíc kávy a pomere kávy a vody. Ak sa s týmito faktormi pohráte, získate veľmi chutnú kávu. Pri niektorých dizajnových kúskoch však počítajte s vyššou cenou okolo 40 až 50 eur.


Mohlo by vás zaujať: Kvalitná káva aj doma? S dobrým kávovarom ju môžete mať i vy


Šikovný dripper

Táto metóda pochádza z ďalekej Ázie. Pomocou prekvapkávača Dripper Hario uvaríte chutnú filtrovanú kávu. Pripomína šálku s tanierikom, ktorým cez otvor filtrom preteká káva do spodnej nádoby. Jednorazový papierový filter pred použitím prepláchnite horúcou vodou, aby neovplyvnil chuť kávy.

Jednoduché a rýchle zariadenie môžete kúpiť v rôznych veľkostiach i prevedeniach. Napríklad cestovný dripper v sebe spája mlynček a kávovar. Ak máte radi kávu plnšej chuti, vyberte si keramický. Keramika vedie teplo lepšie ako plast, čo spoznáte na výslednej chuti.

Elegantný moka express

Ak obľubujete malú silnú kávu, moka kanvička je pre vás tá pravá. Silou pripomína pravé espresso. Aby si Taliani mohli vychutnať silnú kávu ako z kaviarne aj doma, navrhol v roku 1933 taliansky vynálezca Alfonso Bialetti jednoduché riešenie – kávovar Moka Express. Táto hliníková kanvička dodnes patrí medzi symboly talianskej domácnosti.

Funguje na princípe vysokého tlaku vodnej pary, ktorá tlačí vriacu vodu cez sitko s pomletou kávou do hornej časti. Kávu možno nechať v kanvičke aj dlhšie, aby nevychladla. V porovnaní s kávovarmi na espresso je veľkou výhodou nízka cena (od 17 eur).

Praktický aeropress

Za tento nový, populárny spôsob prípravy vďačíme americkému vynálezcovi Alanovi Adlerovi. Prístroj Aeropress, zložený z dvoch piestov, spája filtrovanie kávy cez papier a použitie tlaku. Espresso síce nevytvorí, no káva bude mať výraznú chuť. Tlak a jemnejšie mletie ju robia plnšiu, kvalitný filter sa postará o jej čistotu.

Hoci prístroj vyzerá zložito, príprava kávy je s ním rýchla a jednoduchá. Oceníte ho aj na cestách. Je ľahký, nerozbitný a po použití ho stačí opláchnuť vodou. Poteší priaznivou cenou (od 23 eur) a tiež každého, kto rád experimentuje. Neexistuje pri ňom jedna správna metóda prípravy. Môžete sa pohrať aj s časom prípravy (extrakcie kávy) či hrubosťou mletia. Priamo do neho sa dá vložiť aj mlynček.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame