Ako pripraviť ZÁHRADU na jar? Užitočné tipy oživia každý kút – zvládnu ich aj začiatočníci

ako pripraviť záhradu na jar a získať rozkvitnutý kvetinový záhon

Základné práce pomôžu záhrade ožiť jarnou atmosférou (Zdroj: Freepik/wirestock)

Počasie a teploty sú v týchto dňoch ako na hojdačke, ale niektoré záhradné práce sa už s prehľadom dajú urobiť. Viete, ako pripraviť záhradu na jar tak, aby naplno zakvitla a rozvinula svoju krásu? Poradíme vám základné tipy, ktoré zvládne urobiť aj začiatočník a s ktorým si jarnú atmosféru vychutnáte najlepšie.

6 základných tipov, ako pripraviť záhradu na jar

Niektoré záhradné práce sa dajú robiť ešte počas chladných dní, ale oveľa viac ich treba urobiť, keď sa počasie oteplí. Zároveň je aj pobyt v záhrade počas teplejšieho dňa oveľa príjemnejší a aj pocit z dobre vykonanej práce o niečo intenzívnejší. Toto je 6 základných tipov, s ktorými si jar užijete pestrú i hravú zároveň.

1. Užite si kvitnutie skorých jarných cibuľovín

Snežienky, hyacinty, krokusy začínajú kvitnúť ešte neskoro v zime a na prelome prvých jarných dní. Užite si ich krásu naplno, odstráňte im z okolia všetky odumreté listy a vetvičky, aby ich krása vynikla naplno. Tento tip v podstate nevyžaduje takmer žiadnu vašu aktivitu, najdôležitejšie je dokázať si užiť prítomný okamih. Veď si len predstavte, akú cestu museli tieto kvety prekonať, aby vykvitli aj v chladných podmienkach. Sú dokonalými poslami prvých jarných dní.

2. Vysievajte semienka v interiéri

Množstvo druhov zeleniny, kvetov a byliniek môže začať svoju cestu za úrodou a potešením práve u vás doma, na okennom parapete alebo v malom skleníku. Keď budú dostatočne veľké a pevné, ich chvíľa na sadenie do pôdy príde, až keď pominie riziko mrazivých nocí a rán. Možno pestujete už len overené druhy a možno ste si tento rok povedali, že dáte šancu aj netradičným odrodám. Veríme, že radosť z tejto práce budete mať tak či onak.

3. Ostrihajte kríky

Vhodný čas na strihanie je v období pred začiatkom bujného rastu. Keď sú konáre ešte stále holé, je na nich lepšie vidieť, ktoré treba odstrániť. Mŕtve, vyschnuté, zlomené a poškodené vetvy nemajú čo robiť na kríku. Strihanie a prerezávanie kríkov im pomôže k lepšiemu rastu a produkcii nových stoniek. Vyhnite sa strihaniu kríkov, ktoré kvitnú príliš skoro a tie ostrihajte až po odkvitnutí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete, o čo zakopávate? Bežná BURINA, na ktorej sa dá zarobiť je inde vyhľadávaná, u nás končí v kompostoch

4. Nachystajte nádoby

Na začiatku jari môže trvať niekoľko týždňov, kým začnú kvitnúť viaceré druhy a pokryjú väčšiu plochu vo vašej záhrade. Pripravte si vopred niekoľko kvetináčov, v ktorých budú žiariť napríklad žlté narcisy alebo krásne modrice. Takto jednoducho si nimi môžete olemovať cestu k vchodu do domu alebo ich položiť na balkón.

5. Pripravte záhradné náradie

Nožnice, pílky, metly, hrable a mnohé menšie a väčšie náradie bude potrebovať skontrolovať. Počas sezóny slúžia svojmu účelu takmer denne a skutočne intenzívne. Pripravte ich na novú sezónu, aby vám mohli slúžiť ešte niekoľko rokov.

6. Zamerajte sa na burinu

Niektoré druhy burín sú skutočne odolné a dokážu rásť aj v chladných podmienkach. S otepľujúcim sa počasím ich množstvo ešte narastá, a tak dokážu aj v priebehu zopár dní prerásť trávnik alebo záhony určené na okrasné rastliny. Prekontrolujte svoju záhradu, aby ste im nedali šancu rozšíriť sa na veľké územie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Bhg.com
Odporúčame