Niekto používa obyčajnú vodu, niekto dokonca bylinkové nálevy. Je ale skutočne potrebné, aby sme namáčali semienka pred vysievaním? Je to skvelý spôsob ako suché semienka rehydratovať a urýchliť tak ich klíčenie. Ktoré semienka je však potrebné namáčať a ktoré môžete zasiať aj bez tohto úkonu?
Pred vysievaním si semená dôkladne pozrite
Mikroskopicky maličké, ale aj väčšie semienka patria do substrátu alebo do pôdy a dávame ich tam s nádejou, že o niekoľko týždňov budeme zbierať plody svojej práce. Či už vo forme chutnej zeleniny alebo nádherných kvetov, na výsledok sa tešíme zakaždým. Tak, ako niektorým druhom semien prospeje, keď ich vopred namočíme, niektoré túto starostlivosť vôbec nepotrebujú. Všetky semienka majú vonkajší ochranný obal, ktorý ich chráni.
Hrubší a pevnejší obal je zvyčajne znakom toho, že takémuto typu semienka namáčanie prospeje. „Toto je bežné najmä pre okrasné drevité a pôvodné viacročné rastliny,“ hovorí Rebecca Sideman, profesorka trvalo udržateľného poľnohospodárstva a potravinových systémov na Univerzite v New Hampshire.
Zmäknutie vonkajšie obalu umožňuje jednoduchšie prerazenie semienka a umožňuje začatie rýchlejšieho rastu koreňov a následne aj listov. Dva najdôležitejšie faktory pre klíčenie sú vlhkosť a teplo, až kým rastline nenarastú listy, cez ktoré môže absorbovať energiu. Semienka by nemali zostať vo vode dlhšie ako 8 až 12 hodín, to platí pre väčšie semená, tie menšie sa zväčša nenamáčajú, pretože by vytvárali zhluky semienok, ktoré by sa nedali vysiať.

Užitočné tipy na namáčanie semien
- Na namáčanie použite teplú vodu, semená vložte do plytkej misky a zalejte ich do výšky 2,5 cm vodou.
- Vodu udržujte teplú, v miestnosti s izbovou teplotou a mimo priameho slnečného žiarenia.
- Nenamáčajte príliš dlho. Nikdy nie viac ako 24 hodín, ponechanie semien vo vode na takto dlhý čas môže spôsobiť hnilobu a zničiť rast.
- Zlikvidujte neživotaschopné semená. To sú tie, ktoré vyplávajú na povrch.
- Pred výsevom semená preceďte cez jemné sitko.
- Semená ihneď zasaďte. Keďže proces klíčenia sa už začal, semená sa musia ihneď umiestniť do teplej a vlhkej pôdy. Nedovoľte im znovu vyschnúť.
- Semená, ktoré by mali byť vždy namáčané – fazuľa, kukurica, uhorka, hrach, tekvica, paprika, slnečnica, mangold, ale aj rozmarín, kapucínka či glejovka.
- Semená, ktoré by nemali byť namáčané – paradajka, šalát, mrkva, vodný melón, reďkvička. Z ponuky kvetov sú to napríklad cínia, čiernooká Zuzana (Thunbergia alata) alebo náprstník.
Zdieľať na