Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!

chudnutie

freedigitalimages.com

Možno vás čaká o pár týždňov rodinná oslava alebo iné podujatie, na ktorom by ste chceli vyzerať čo najlepšie. Dovolenkové kilá sa však usadili na tých najmenej vhodných miestach a vám sa stále nedarí sa ich zbaviť. Poradíme vám triky a pravidlá, vďaka ktorým sa vám podarí schudnúť celkom určite!

Možno vás čaká o pár týždňov rodinná oslava alebo iné podujatie, na ktorom by ste chceli vyzerať čo najlepšie. Dovolenkové kilá sa však usadili na tých najmenej vhodných miestach a vám sa stále nedarí sa ich zbaviť. Poradíme vám triky a pravidlá, vďaka ktorým sa vám podarí schudnúť celkom určite!

Ako rýchlo možno chudnúť?

V prvom rade si treba uvedomiť, že drvivá väčšina dietológov neodporúča diétu, vďaka ktorej stratíte viac ako jedno až jeden a pol kila za týždeň. Takáto diéta nemôže byť zdravá. Radšej chudnite o trošku pomalšie, ale s ohľadom na svoje telo.

Pre efektívne chudnutie je veľmi dôležitý pomer príjem energie – výdaj energie. Je celkom samozrejmé, že ak chcete schudnúť, výdaj musí byť väčší ako príjem. Na výber máte tri možnosti – alebo začať podstatne viac cvičiť, začať podstatne menej jesť alebo skombinovať obe taktiky. Tretia možnosť je zväčša tá najlepšia. Pamätajte, že ak počas týždňa každý deň vydáte o 500 kalórií viac ako prijmete, schudnete o pol kila až kilo za týždeň.


Mohlo by vás zaujať: 7 mýtov o chudnutí: Prekuknite ich a začnite zhadzovať kilá rýchlejšie!


Primálo kalórií je na škodu

Dietológovia sa zväčša zhodujú, že pri žiadnej diéte nie je vhodné prijímať menej ako 1200 kalórií (ženy) a 1800 kolórií (muži). V takom prípade sa totiž začne spomaľovať metabolizmus a organizmus sa pre znížený príjem dostáva do stresu. Dôsledkom môže byť zmenšovanie svalov. ,,Dodávať telu primálo kalórií je to najhoršie, čo človek môže urobiť. Strácate tuk, ale aj svaly, ktoré sú pri chudnutí dôležité,“ konštatuje lekár Michael Dansinger z šou The Biggest Looser.

Ako cvičiť?

,,Kardio cvičenie dokáže odbúrať najviac kalórií, takže je pre zhadzovanie kíl ideálne. Okrem toho však treba niekoľko hodín za týždeň venovať aj silovému tréningu,“ vysvetľuje Dansinger a dodáva, že na odbúranie tuku je podľa jeho skúseností najlepšie cvičenie, počas ktorého sa celú hodinu človek potí. Voľte aerobic, beh, kardio prístroje v posilňovni a podobne. Ak chcete ešte zvýšiť efekt cvičenia, dajte si pred ním L-carnitín, ktorý zvýši kalorickú spotrebu počas cvičenia. Ak sa aspoň zo začiatku necítite na hodinové civčenie, môžete vyskúšať intervalový tréning, počas ktorého sa rýchle pasáže striedajú s pomalšími. oddychovými.


Mohlo by vás zaujať: 10 skvelých tipov na chudnutie priamo od čitateľov: Inšpirujte sa nimi aj vy


Skúste aj toto…

Odborník za zhadzovanie kíl odporúča niekoľko ďalších doplňujúcich tipov:

  • Jedzete veľa zeleniny. Zaplníte žalúdok a pocit hladu vás bude trápiť menej.
  • Vyhýbajte sa soli. Telo prestane zadržiavať vodu a vy vďaka tomu môžete schudnúť ďalšie kilo.
  • Pite množstvo čistej vody (bez bubliniek).
  • Vykážte zo svojho domu zásoby – tak sladkosti ako slané kalorické pochúťky.
  • Jedzte zásadne z taniera pri stole. Budete mať oveľa lepší prehľad, čo všetko za deň zjete.
  • Snažte sa nájsť si zábavu a zamestnať sa – jedenie vás bude pokúšať menej.
  • Nepreskakujte jedlá. Dostaňte sa do jedálenskej rutiny a tú dodržiavajte.
  • Doprajte si čaj na urýchlenie metabolizmu – pu-erh či zelený čaj.

Ako sa podarilo rýchlo schudnúť vám? Dajte tip ostatným čitateľom do diskusie. 

Zdroj: freedigitalimages.com, freedigitalphotos.net, Dora
Odporúčame