Melanóm sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele: Najlepšou prevenciou je vyhýbať sa týmto aktivitám

melanóm na ruke

Melanóm sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele (Zdroj: Freepik/freepik)

Melanóm môže vzniknúť kdekoľvek na tele, aj na koži pod nechtami, na dlaniach, chodidlách, slizniciach, prípadne na pohlavných orgánoch. Postihnúť môže aj oči. Pri príležitosti Európskeho dňa melanómu to pripomenul Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. So znamienkami podľa hovorkyne Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbety Sivej súvisí len tretina melanómov.

Vzniká v dôsledku premeny zdravých melanocytov, buniek produkujúcich pigment, a straty kontroly pri delení týchto buniek. Dokáže rýchlo tvoriť metastázy a postihovať ďalšie časti tela. Podľa ÚVZ je preto mimoriadne dôležité zachytiť ho včas. „Pri včasnej diagnóze je možné ho vyliečiť chirurgicky, prípadne mu predchádzať, a to odstránením rizikového znamienka,“ priblížil úrad.

Rizikové faktory

Na Slovensku eviduje NCZI mierne rastúci trend v počte diagnostikovaného zhubného melanómu u oboch pohlaví. U mužov tvorí 2,6 percenta a u žien 2,4 percenta zo všetkých diagnostikovaných zhubných nádorov. Rizikovými faktormi rozvoja melanómu sú vek a rodinná anamnéza, upozornila Sivá.


Mohlo by vás zaujímať: Pacientov s melanómom rýchlo pribúda: Nezabudnite na kontrolu znamienok


Medzi najviac ohrozené skupiny podľa nej patria ľudia so svetlými alebo ryšavými vlasmi a so svetlou farbou pokožky. „Ľudia s tmavším typom pokožky majú síce o niečo nižšie riziko vzniku melanómu, no ani oni nie sú voči rakovine kože odolní,“ dodal ÚVZ.

Poškodenie môže viesť k rakovine

Poškodenie kože, ktoré môže v dlhodobom meradle viesť k rakovine, spôsobuje podľa úradu aj UV žiarenie. „Zdôrazňujeme, že okrem spálenia kože je rizikové aj samotné opaľovanie, pretože spôsobuje poškodenie DNA, ktoré môže viesť k predčasnému starnutiu a rakovine kože,“ dodal.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina, o ktorej sa nehovorí: Pozrite si znamienka, môže vám to zachrániť život!


Melanóm môže tiež vzniknúť v mieste materského znamienka jeho zvrhnutím v zhubné ochorenie. „Prejaví sa to zmenou jeho sfarbenia  zmenou veľkosti, nepravidelnosťou jeho okrajov,“ priblížil ÚVZ. Riziko vzniku melanómu možno znižovať dodržiavaním viacerých zásad, napríklad vyhýbaním sa opaľovaniu a soláriám. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Chráňte sa pred priamym slnkom

Odporučil chrániť sa pred slnkom, napríklad vhodným oblečením. „Noste pokrývku hlavy a slnečné okuliare s UV filtrom – melanocyty sa nachádzajú aj v očiach,“ upozornil ÚVZ. Úrad tiež zdôraznil význam prípravkov ochrany pred slnkom s vysokým ochranným faktorom. „Natrite sa krémom 30 minút pred pobytom na slnku. Opakovane aplikujte opaľovací krém aj počas dňa,“ doplnil úrad.

Ľuďom ďalej odporučil vyhýbať sa slnku v čase, keď je najintenzívnejšie. „Medzi 11.00 a 15.00 h vyhľadávajte tieň,“ doplnil ÚVZ. Pre prirodzené doplnenie vitamínu D podľa neho stačí aj relatívne krátky pobyt na slnku. „Opatrnosť vás o vitamín D neukráti,“ skonštatoval ÚVZ. Ľuďom so svetlou pokožkou odporučil pobyt na slnku bez ochranných prostriedkov na desať až 20 minút pred 10.00 alebo po 16.00 h. Ľuďom so svetlohnedou a tmavšou pokožkou zase v čase pred 11.00 alebo po 15.00 h.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame