Rakovina, o ktorej sa nehovorí: Pozrite si znamienka, môže vám to zachrániť život!

Screening kože

Screening znamienok by ste mali absolvovať aspoň raz ročne (Zdroj: GettyImages)

Slovo rakovina patrí medzi tie najhoršie, s akými sa človek chcce stretnúť. Napriek tomu, že si uvedomujeme jej vážnosť, mnohí z nás jej nevenujeme pozornosť. Radšej si povieme, že ak nás nič nebolí, sme predsa v poriadku, no nie? Ak fungujete na podobnom princípe, je najvyšší čas to zmeniť.

Rakovina kože

Nemelanómová rakovina kože sa nazýva aj biela rakovina kože. Podľa Národného portálu zdravia,  patrí k najčastejším zhubným nádorom. Jej výskyt je 18- až 20-krát vyšší ako výskyt melanómu. Ako ďalej uvádza, najčastejšie sa objavuje na miestach, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu. Môže to tak byť hlava, krk, dekolt, plecia alebo vrchná strana rúk.

„Melanóm sa objavuje u stále mladších ľudí, za posledných 35 rokov sa jeho výskyt zvýšil až štvornásobne. Nárast nemelanómovej kožnej rakoviny je ešte dramatickejší, za posledných 20 rokov stúpol jej výskyt o 100 %“, ukázal prieskum uverejnený na npz.sk.

Pozor na dovolenku pri mori

Rakovina si nevyberá, koho napadne. Je však pravdou, že náchylnejší na tento typ rakoviny sú ľudia, ktorí sa zdržujú príliš často na slnku. Môže ísť o stavbárov, záhradkárov ale aj ľudí, ktorí radi cestujú k moru a opaľujú sa. Bohužiaľ, stále prevláda názor, že opálená pokožka je sexi. Je však iba na vás, či vám to stojí za každú cenu.

Samozrejmosťou by preto malo byť od jari do jesene natieranie sa ochranným krémom s SPF 50. Ten by sme si mali nanášať na pokožku, ktorá je vystavená slnku, pravidelne a viackrát za deň. SPF si naneste aj v prípade, že vás čaká práca v kancelárii, dlhší presun autom, športovanie vonku a podobne. Samozrejmosťou by to malo byť v prípade, že sa viac zdržiavate či pracujete na slnku.

Tip redakcie: Nastavte si pripomienku v telefóne s informáciou o opätovnom nanesení SPF krému. Na trhu sa dajú zohnať krémy aj spreje. Vyberte si to, čo vám bude pohodlnejšie. 

Rizikové je takzvané UVB žiarenie, ktoré poškodzuje DNA. Výskytu rakoviny sú však viac vystavení aj ľudia, ktorí majú na tele viac znamienok alebo navštevujú solárium. Ostáva nám iba dúfať, že aj na Slovensku sa raz dočkáme automatických dávkovačov SPF krému a že si na ne zvykneme tak, ako na dezinfekciu v nákupných centrách.

Skríning znamienok

To, čo vám však môže zachrániť život, je prevencia a vyšetrenie u lekára. Objednajte sa na celotelový skríning kože. Počas neho vám dermatológ skontroluje s prístrojom každé znamienko na tele. Takéto vyšetrenie, ktoré je pomerne rýchle a nebolestné, by sme mali absolvovať aspoň raz ročne. Lekár vyhodnotí, či sa na pokožke nenachádza rizikové znamienko. Ak sa tak stane, je vhodné dať si ho odstrániť. Môže totiž obsahovať rakovinotvorné bunky. V tomto prípade platí, že čím skôr tak urobíte, o to väčšia šanca zachrániť si život.

Tip redakcie: Vyberte si zodpovedného lekára. Stretli sme sa totiž s tým, že niektorí dermatológovia alebo kožní lekári sa nás po návšteve ambulancie spýtali, ktoré znamienko chceme vyšetriť. Dôležité je pozrieť celé telo. 

Pozorovať zmeny na svojom tele však môžete aj vy sami. Prehliadnite sa z času na čas a ak zbadáte, že vaše znamienko zmenilo veľkosť, tvar alebo farbu, neodkladajte návštevu lekára! To isté platí v prípade, že vás znamienko svrbí, bolí alebo krváca či hnisá.



Zdroj: plnielanu.sk, npz.sk, lekar.sk
Odporúčame