Netrápte pokožku ani vlasy suchom: Odmenu vám prinesie správna starostlivosť

Zdravie

thinkstockphotos.com

Premenlivé počasie dokáže našu pokožku poriadne potrápiť. Ak ste do vienka dostali citlivú pokožku aj vy, určite pravidelne bojujete s popraskanými perami a nechtovými lôžkami či suchými vlasmi. Našťastie, existujú spôsoby, vďaka ktorým znížite a v niektorých prípadoch aj predídete takýmto problémom. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako ochrániť vašu pokožku pred nepriaznivými vplyvmi vzduchu a ako hydratovať prirodzene suchú pokožku.

Pozor pri umývaní aj upratovaní

Používajte teplú vodu, nie horúcu. Horúca sprcha môže pôsobiť príjemne a rýchlo zohreje, ale to len na chvíľku. V konečnom dôsledku podráždi citlivú pokožku.

Buďte pozorní aj pri výbere čistiacich prostriedkov. Vyberajte si jemné čistidlá a hľadajte tie neparfumované. Zároveň to s nimi nepreháňajte. Používajte len minimálne množstvo, aby ste sa zbavili nečistôt a mastnoty. Pri umývaní či čistení nezabúdajte ani na rukavice, ktoré pokožku aspoň sčasti ochránia.

Starajte sa o pleť správne

Po sprchovaní nezabúdajte na hydratačné mlieko, poriadnu vrstvu naneste aj po každom umývaní rúk. Tak zabezpečíte, aby vaša pokožka bola na dotyk jemná. Vhodné sú aj prírodné oleje – napríklad mandľový či kokosový. Chráňte sa pred slnečnými lúčmi. Tie sú rovnako škodlivé v zime ako aj v lete. Zvyknite si používať krém s UV filtrom počas celého roka. Zabránite tak suchej pokožke, vráskam či iným problémom. Chráňte kožu aj pred inými poveternostnými podmienkami a keď idete von, zakrývajte čo najväčšiu časť.


Mohlo by vás zaujať: Popraskaná pokožka na rukách: Ako s ňou konečne skoncovať?


Zvlhčujte vzduch

Hoci je teplo v interiéroch veľmi príjemné, spôsobuje aj vysušovanie kože. Používajte preto zvlhčovač vzduchu, najlepšie v spálni. Počas noci tak môže vaša pokožka stratenú vlhkosť získať späť.

Nezabudnite na vlasy

Hydratujte v závislosti od typu vlasov. Tí s hustou alebo kučeravou hrivou môžu na hydratáciu použiť olivový olej alebo kondicionér. To však môže byť problém pre ľudí s riedkymi jemnými vlasmi. Vtedy je vhodné používanie kondicionérov v spreji. Vyhýbajte sa však korienkom, pretože pri nich sa tvorí najviac prirodzeného mazu. V kombinácii s vlasovými prostriedkami môžu pôsobiť ako mastné, neumyté. Nepoužívajte stylingové prípravky s obsahom alkoholu, ktorý vysušuje.


Mohlo by vás zaujať: Suché pery, pokožka či lupiny: Skúste domáce recepty, ktoré vás „vyhladia“!


Ruky a nechty

Z celého tela azda najviac musia znášať rôzne poveternostné podmienky či iné činitele práve ruky. Neváhajte preto a rozmaznávajte ich. V prvom rade natierajte. Krém na ruky by mal byť neoddeliteľnou súčasťou vašej tašky. Používajte ho počas celého dňa a najmä po umytí rúk. Môžete si ich natrieť aj hrubšou vrstvou, dajte si na ne igelitové vrecko a nasaďte teplé ponožky. Nechajte pôsobiť čo najdlhšie. Na noc môžete nechtové lôžka natrieť olivovým olejom, aby ste pokožku zjemnili a predišli prípadným poškodeniam.

Popraskané pery

  • Neoblizujte si ich! Hoci sa na malú chvíľočku budete cítiť lepšie, zlý stav pier ešte zhoršíte. Opakovaným oblizovaním z nich odstraňujete prírodné lipidy, takže budú suché a podráždené. To zase spôsobí, že ich potrebujete opäť navlhčiť, jednoducho je to začarovaný kruh. Aj keď si to niekedy neuvedomujete, oblizovanie pier môže byť prvotnou príčinou ich popraskania.
  • Vyberte si jemný balzam. Správny balzam na pery by mal pokožku upokojiť a mali by ste sa cítiť dobre. Balzam, po ktorom vás pery štípu alebo spôsobuje nepríjemný pocit, môže nakoniec narobiť viac škody ako úžitku. Siahnite radšej po balzame, ktorý je bez vône, alkoholu či rôznych príchutí. Vhodný je napríklad klasický jelení loj.
  • Liečte počas oddychu. Pred spaním pomocou zubnej kefky odstráňte odumreté bunky z pier a výdatne natrite hydratačným mliekom, vazelínou. Nechajte pôsobiť celú noc, tak sa budú vaše pery liečiť, zatiaľ čo vy budete spať.

Ako sa o svoju pokožku a vlasy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame