Rakovina prsníka: Od včasného zachytenia karcinómu sa odvíja miera úspešnosti liečby, toto vám môže zachrániť život

samovyšetrenie prsníka

Samovyšetrenie prsníkov by malo byť súčasťou bežnej starostlivosti o vaše telo (Zdroj: GettyImages)

Od včasného zachytenia rakoviny prsníka sa odvíja aj úspešnosť jej liečby. Dôležitá je prevencia. „Ak by sa na skríningovom programe zúčastnilo 75 percent pacientiek, tak by to na Slovensko predstavovalo 300 zachránených životov ročne,“ upozornila onkologička Miroslava Malejčíková na utorkovom brífingu. Ak sa u ženy rakovina objaví, nemusí to hneď znamenať to, že človek chorobe podľahne.

Prevencia je základ

„Vieme s tým nádorom pracovať a až dve tretiny žien vyliečiť. Preto by si žena mala samovyšetrovať prsníky a medzi 50. až 69. rokom života by sa mala zúčastniť na skríningovej mamografii,“ doplnila Malejčíková s tým, že dôležité je podľa nej ho zachytiť vtedy, keď je ženu možné ešte vyliečiť. Karcinóm prsníka sa môže prejaviť napríklad ako hrčka, zmena tvaru či sfarbenie pokožky a ako zmeny na bradavke.

„Úlohou skríningovej mamografie je, aby sa zachytili karcinómy, keď sú nehmatné, malé a ľahko zoperovateľné,“ uviedla s tým, že aj následná liečba je čo najmenšia. Michal Staňák, riaditeľ Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctva, priblížil, že ak sa pacientka nachádza v skorom štádiu ochorenia, na Slovensku je jej liečba plne hradená. „Takáto liečba je, samozrejme, aj menej náročná na rozdiel od metastatického prsníka,“ doplnil.

Podľa predsedníčky občianskeho združenia Amazonky Dominiky Kormanovej rakovina taktiež nemusí byť smrteľným ochorením a taktiež dodáva, že pri skorom zachytení vie byť liečba úspešná a účinná. „Môže sa tak zmeniť na chronické ochorenie a pacientka môže ďalej žiť plnohodnotný život,“ uviedla s tým, že by ženy nemali mať strach z diagnostiky a ani z liečby.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame