Pes nad zlato: Ochráni vás pred alergiami, depresiou aj osamelosťou!

Psík

thinkstockphotos.com

Najlepší priateľ človeka sa čoraz častejšie stáva nielen spoločníkom, ale doslova terapiou na uponáhľaný spôsob života. V praxi to znamená, že budete žiť zdravšie, plnohodnotnejšie a šťastnejšie. Len čo začujete cupkať labky po podlahe, úsmev vás neobíde a svet bude hneď krajšie miesto.

Ochrana pred alergiou

Hoci je srsť považovaná za silný  alergén, súvislosť medzi psom a alergiou je neustále predmetom vedeckého výskumu. Doktorka Ganesa Wegienka sa na základe pozorovania prikláňa k faktu, že v rodinách, kde je pes, deti trpia menším výskytom alergií. Zdôvodňuje to prirodzeným budovaním imunitného systému. Pes totiž prináša do bytu odlišné baktérie, ale aj prach, pele a srsť, čím rúca snahu o sterilné prostredie a vytvára predpoklady pre rast obranyschopnosti.

Lepší ako lieky

Podľa informácií publikovaných v anglickom odbornom magazíne British Journal of Health majú psy preukázateľný vplyv na znižovanie hladiny zlého cholesterolu, napomáhajú znižovaniu tlaku, čím bojujú proti infarktu. Podpore srdcovocievneho aparátu nahrávajú aj pravidelné prechádzky, ktoré musí chovateľ absolvovať za akéhokoľvek počasia. Je to presne ten druh pohybu, ktorý prospieva srdcu.


Mohlo by vás zaujať: Správny psík pre deti či dôchodcov, do paneláku či domu: Ktorú rasu si vybrať?


Pes proti depresii

Tridsaťminútová prechádzka so štvornohým miláčikom upokojuje ducha a eliminuje stresový hormón. Psychológovia z Miami a St. Louis skúmali, aké výhody má chov psa na človeka, pričom objavili, že pri spoločnej hre dochádzalo k zvýšeniu hladiny serotonínu a dopamínu, čo sú neurotransmitery spájané s pocitmi radosti a pokoja. Po dobrej prechádzke je hádzanie kostičky a zábava so psom prakticky dokonalou psychohygienou. Nikto nedokáže mať dlhodobo depresiu, ak vedľa neho pes vrtí chvostom.

Odhalia rakovinu?

V tejto oblasti sú výskumy stále otvorené, no mnoho pacientov po svete dokladovalo, že pes dokázal objaviť rakovinu u svojho pána skôr ako lekári. Ňuchanie, oblizovanie, alebo šťuchanie do istých miest na tele môže byť aj sonarom zdravia. Tento inštinkt psom nie je oficiálne priznaný, už dnes však pomáhajú poodhaliť tajomstvo rakoviny, aj keď inou cestou. Trpia totiž rovnakými nádormi ako ľudia a stávajú sa nemalými pomocníkmi pri hodnotení liečebných postupov v medicíne.


Mohlo by vás zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Porazíte pocit osamelosti

Štúdia britskej Warwick University uviedla, že pes je terapiou pre osamelých ľudí. Nielenže nájdu v domácom zvierati skvelého spoločníka, ale z výskumu vyplynulo, že až 40% majiteľov psov si dokázalo nájsť skutočných priateľov. Či už na prechádzke, alebo prostredníctvom chovateľských spolkov.

Pomoc pre ľudí s artritídou

Pes je pomocníkom pre nevidiacich, pomáha pri ochoreniach srdca a veľmi efektívny leičiteľom sa ukazuje pri prekonávaní reumatoidnej artritídy. Pes dokázal pacientov rozveseliť, odviesť ich myseľ od bolestí a pomalými pohybmi a hrou zmierňoval dôsledky ochorenia. Chov chlpáča má tak omnoho viac výhod, ako negatív.


Máte doma nejakého psíka? Ktoré rasy máte najradšej? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame