Strečingové techniky na zlepšenie zdravia vašich svalov: Prečo, kedy a ako na to?

Strečing

Pár minút strečingu pred spaním vám môže pomôcť k zahriatiu sa (Zdroj: Freepik/thanyakij-12)

Strečing je jeden z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť napätia vo vašom tele a zároveň zvýšiť vašu pohyblivosť. Je užitočný najmä pre ľudí, ktorí trpia chronickou bolesťou dolnej časti chrbta.

Ako sa správne natiahnuť

Existujú rôzne spôsoby naťahovania, z ktorých niektoré môžu v závislosti od okolností spôsobiť viac škody ako úžitku. Je preto potrebné vedieť, ako a kedy začleniť konkrétne strečingové techniky do vášho tréningu a celkového životného štýlu, aby ste dosiahli čo najviac výhod bez rizika zranenia. Ak sa naťahuje s úmyslom zlepšiť zdravie vašich svalov a dopriať si pocit uvoľnenia, mali by ste venovať pozornosť celému telu, nielen oblastiam, v ktorých cítite bolesť či napätie. Dôležité je pokryť všetky roviny pohybu s použitím oboch strán tela. Uvedomte si všetky smery, ktorými sa vaša chrbtica, boky a ramená pohybujú: extenzia (ohýbanie dozadu, pozdĺž sagitálnej alebo mediálnej roviny), flexia (ohýbanie, predkláňanie), rotácia (krútenie, priečny pohyb) a laterálny pohyb (bočné ohýbanie). Príklad základných pohybov, ktoré prevedú vaše telo všetkými rovinami, nájdete v našom nedávne publikovanom článku o päťminútovej joge pre naštartovanie dňa.

Menej je niekedy viac

Výskumy ukazujú, že ak sa chcete natiahnuť pred aktivitou vyžadujúcou si svalovú silu a veľký výkon, ako je napríklad beh, mali by ste si zvoliť kratší dynamický strečing, nie ten statický. Statický strečing je všeobecne charakterizovaný ako akýkoľvek strečing trvajúci viac ako 30 sekúnd. V tomto prípade by bolo pre vás prospešnejšie zvoliť si naťahovanie, ktoré trvá menej. Navyše, dlhšie držané úseky môžu zvýšiť šancu úrazu pri cvičení, teda skôr si spôsobíte natrhnutie alebo natiahnutie svalu alebo horšie – uvoľnenie väzov. Obzvlášť opatrní musia byť pri strečingu hypermobilní ľudia. Pamätajte, že ak u vás strečing vyvoláva pocit nepohodlia, prestaňte ho vykonávať. Strečing by mal na vaše telo pôsobiť uvoľňujúco, nie bolestivo.

Výsledky zahraničného výskumu

V roku 2014 Časopis pre výskum sily a kondície (Journal of Strength and Conditioning Research) potvrdil hypotézu, že po statickom strečingu je znížená naša svalová sila. Štúdia zistila znížené skóre vertikálneho skoku u účastníkov, ktorí si zvolili 60-sekundové strečingové intervaly oproti tým, ktorí robili iba 30-sekundové strečingy rovnakých oblastí.

Kedy sa natiahnuť

Dynamický strečing sa odporúča vykonávať v čase, keď cítite, že sú vaše svaly unavené alebo napäté, poprípade ak sa vám ktorákoľvek časť tela vidí opuchnutá alebo letargická z nedostatku pohybu. Mali by ste sa natiahnuť po dlhom sedení za stolom, cestovaní a, samozrejme, aj pred a po športovaní. Skúste naťahovanie svalov zaradiť aj do svojej nočnej rutiny. Pár minút jogy pred spaním vám môže pomôcť vyhnúť sa akémukoľvek pretrvávajúcemu napätiu, ktoré by mohlo viesť k nepokojnému spánku. Možno sa vám to všetko zdá ako priveľa strečingu na jeden deň, avšak ak ho budete robiť pravidelne a najmä správe, vaše úsilie vám prinesie pozitívne výsledky. Naopak, ak sa prestanete naťahovať a hýbať, svaly sa prispôsobia vášmu sedavému spôsobu života, čo môže viesť k viacerým zdravotným problémom.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame