Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka: Celoslovenská súťaž laickej prvej pomoci spoznala tohtoročných víťazov!

memoriál – poskytovanie prvej pomoci v praxi

Podať prvú pomoc sa dá zodpovedne naučiť iba v praxi (Zdroj: Facebook/slovenskycervenykriz)

Dobrovoľníci na Slovensku počas celého roka trénujú ako poskytnúť prvú pomoc, aby si v júni medzi sebou zmerali svoj zručnosti v celoslovenskej súťaži prvej pomoci s názvom Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka. Najprestížnejšie podujatie tohto druhu na Slovensku aj tento rok organizoval Slovenský Červený kríž.

Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka 2023

Súťažiaci z radov dobrovoľníkov sa stretli v už 28. ročníku celoslovenskej súťaže v prvej pomoci, známej ako Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka, ktorá sa tento rok konala 23. – 24. júna 2023 v Rožňave. Ide o najprestížnejšie podujatie tohto druhu na Slovensku so špičkovými odbornými garantmi – súčasný prezident SČK Mgr. MUDr. Jozef Kőppl, MPH, ktorý je súčasne predsedom Slovenskej resuscitačnej rady a bývalý prezident SČK doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., ktorý je zároveň predsedom poroty.

Simulované situácie preverili zručnosti dobrovoľníkov

Tímy dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža z celého Slovenska si vďaka desiatkam figurantov a maskérov v simulovaných situáciách preverili svoje zručnosti v poskytovaní predlekárskej prvej pomoci v tých najrôznejších životných situáciách. Práve to je pri tréningu prvej pomoci dôležité – nespoliehať sa iba na naučené poučky. Podať prvú pomoc sa totiž zodpovedne dá naučiť iba v praxi. Desiatky tímov tvorili súťažiaci rôznych vekových kategórií, od 16 do 40 rokov.

Víťazstvo v tomto ročníku zaznamenal tím z Humenného: „Museli sme zvládnuť 18 stanovíšť, pričom sa striedali súťažné aj nesúťažné. Situácie boli rôzne – autonehoda, výbuch plynu, podanie prvej pomoci. Všetko sa odvíjalo od daných modelových situácií, ktoré boli veľmi realistické, zaujímavé a podľa toho sme mali ďalej pracovať,“ vysvetlila Jitka Franduličová – členka víťazného tímu. Úlohou bolo podľa mapy Rožňavy prejsť 15 – 20 kilometrov medzi stanovišťami s desiatkami figurantov a maskérov v simulovaných situáciách. Stretli sa s rôznymi chorobami, úrazmi, ba dokonca pri jednej aktivite mohli používať len anglický jazyk.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zaujímavá expozícia prináša pohľad na tradíciu priadok: V skanzene sa dozviete, čo bolo súčasťou týchto stretnutí

Priebeh súťaže a to, ako celé podujatie vyzeralo v praxi, si môžete pozrieť na videu z produkcie Dominik Kopec, ktorý zaznamenal cestu víťazného tímu z Humenného:

Predlekárska prvá pomoc je dôležitá

Slovenský Červený kríž patrí k lídrom vo výučbe predlekárskej prvej pomoci na Slovensku a jeho inštruktori sú skúsení zdravotníci z praxe. Táto oblasť činnosti SČK patrí aj k prioritám súčasného prezidenta SČK Mgr. MUDr. Jozefa Kőppla, MPH.

„Je nutné si uvedomiť, aký obrovský význam má, aby aj laici vedeli podať prvú pomoc. Pokiaľ totiž u človeka dôjde k zastaveniu krvného obehu, začína plynúť posledných 5 minút, kedy ho je ešte možné zachrániť. Sanitka má zvyčajne dojazd do 10 minút, preto ak človeku nepomôžu ľudia v jeho bezprostrednom okolí a nezačnú ho resuscitovať, je veľmi malá šanca, že prežije. Kurz prvej pomoci je pritom investícia prevažne do zdravia svojich najbližších. Štatistiky totiž ukazujú, že vo ôsmich prípadoch z desiatich poskytujeme prvú pomoc práve im.“

V Slovenskom Červenom kríži veria, že aj takýmito atraktívnymi podujatiami dokážu upozorniť širokú verejnosť na dôležitosť prvej pomoci a vzbudiť záujem o jej výučbu.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, redcross.sk, dominikkopec.com, humenne.sk
Odporúčame